Wypadające włosy nie muszą oznaczać nieatrakcyjnego wyglądu. Wyjaśniamy, jak radzić sobie z tym problemem i opisujemy najpopularniejsze metody na zagęszczenie włosów.
-
Dieta zapobiegająca wypadaniu włosów
-
Porowatość włosów – jak sobie z nią radzić?
-
Zabiegowe zagęszczanie włosów
Zabiegowe zagęszczanie włosów
Pod tym zbiorczym określeniem kryją się metody o dużej skuteczności. Na efekty większości z nich należy jednak poczekać co najmniej kilka tygodni – a to dla wielu pacjentów okazuje się sporą wadą. Do najważniejszych zabiegów pozwalających na zagęszczenie włosów zaliczyć można:
-
przeszczep włosów (wykonywany przez chirurga plastycznego);
-
zagęszczenie z wykorzystaniem sztucznej skóry (naturalne włosy umieszczane są w sztucznej skórze, którą następnie przykleja się do całkowicie łysej skóry głowy);
-
mezoterapię (polegającą na wstrzyknięciu w skórę głowy substancji pobudzających wzrost włosów)
Porowatość włosów – jak sobie z nią radzić?
Niewielkie i rozłożone równomiernie ubytki można jednak zamaskować poprzez podniesienie włosów i uczynienie ich bardziej puszystymi. Ten efekt można osiągnąć zmniejszając porowatość włosów. W tym celu stosuje się między innymi:
-
domowe płukanki ziołowe (sporządzone z pokrzywy, czarnej rzepy lub skrzypu);
-
maski zawierające takie składniki jak drożdże, oliwę, awokado, naturalne oleje, naftę czy żółtka jajek;
-
specjalistyczne preparaty z keratyną, kolagenem lub innymi substancjami, które zwiększają objętość fryzury orz innowacyjne nanowłókna do włosów
Dieta zapobiegająca wypadaniu włosów
Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn. Często jest jednak skutkiem niedoborów kluczowych składników pokarmowych, które należy dostarczyć organizmowi wraz z pożywieniem. Dlatego do zlikwidowania tego problemu w wielu przypadkach wystarczy zmiana diety i wprowadzenie do niej następujących produktów:
-
pełnoziarnistego pieczywa i makaronu;
-
żelatyny;
-
żółtych serów;
-
ryb i białego mięsa;
-
awokado oraz zdrowych tłuszczów, takich jak olej rzepakowy, kokosowy czy oliwa;
-
orzechów;
-
roślin strączkowych
Jednocześnie warto zadbać o to, by w menu pojawiało się jak najmniej alkoholu, mocnej kawy, białej mąki, cukru i tłuszczów trans.