Dlaczego akurat ławki?
Podczas spaceru, zabawy czy dowolnej aktywności można poczuć się zmęczonym, więc możliwość skorzystania z ławki wydaje się idealna. Wyposażenie osiedla w przynajmniej kilka ławek pozwoli spoczywać zawsze wtedy, gdy pojawi się taka potrzeba. Na ławce można też zaczekać na drugą osobę, spędzić czas na rozmowie lub coś zjeść na świeżym powietrzu. Z reguły ustawia się je wzdłuż ścieżek spacerowych i rowerowych oraz na większej przestrzeni otwartej, takiej jak np. plac, skwerek, trawnik. Mogą towarzyszyć im inne meble, jak chociażby stoły czy ławy. Jeśli teren na to pozwala, w pobliżu może znaleźć się plac zabaw, altanka czy też budka z jedzeniem, kiosk lub element dekoracyjny np. fontanna. Odpowiednia będzie pojedyncza ławka ogrodowa drewniana lub kilka ustawionych w bezpośrednim sąsiedztwie, dzięki czemu mogą skorzystać z nich osoby samotnie wypoczywające, grupy znajomych, rodziny z dziećmi itd.
Jakie ławki będą najodpowiedniejsze?
Ze względów estetycznych i praktycznych dobrym wyborem do stosowania w wolnej przestrzeni osiedla będą ławki drewniane. Mogą być ozdobne lub proste w zależności od ogólnej aranżacji, pomalowane lakierem, bejcą lub farbą w wybranym kolorze. Często stosuje się dekoracyjny zabieg malowania ławek na zróżnicowane, kontrastowe kolory, dzięki czemu ogólny wygląd osiedla staje się ciekawszy, bardziej radosny. Ławka ogrodowa drewniana wymaga impregnacji za pomocą odpowiedniej farby lub stosowanego niezależnie środka konserwującego. Kolorowe ławki są idealne przy placach zabaw, ale nie tylko. Naturalna barwa drewna również prezentuje się bardzo pięknie, zwłaszcza w otoczeniu zadbanej zieleni. Na nowoczesnych osiedlach tworzone są często kąciki wypoczynkowe, gdzie mogą pojawić się nie tylko ławki, ale także altanki, parasolki, ławy itd.
Kompozycja z ławkami w roli głównej
Na bezpiecznym terenie osiedla nie ma raczej zagrożenia, że ławka zostanie ukradziona bądź zniszczona, ale w razie czego możliwe jest wkopanie jej w podłoże czy utwardzenie nóg betonem. Sprawia to, że nie da się przestawić czy zabrać ławki bez włożenia w to sporego wysiłku, więc różni przypadkowi złodzieje powinni zostać zniechęceni. Warto zadbać o to, by elementy zabezpieczające nie modyfikowały za mocno pozytywnej estetyki ławek. Praktycznie będzie też ustawić ławki np. bezpośrednio na obszarze placu lub ścieżki, a jeśli nie jest to możliwe, zadbać o odpowiednie utwardzenie gruntu w ich pobliżu. Ławki mogą mieć zadaszenie, dzięki czemu pozostają użyteczne również w upały lub podczas deszczowej pogody, a ich powierzchnia wolniej się niszczy. Ważnym dodatkiem jest kosz na śmieci lub obecny niedaleko pojemnik pozwalający na sortowanie odpadów.