Kim jest trycholog? Nie jest to lekarz „od włosów”, jak przyjęło się mówić, bo trychologia to dział bliższy kosmetologii. Specjalista nie jest lekarzem, ale ten aktywnie współpracuje z innymi lekarzami, takimi jak dermatolodzy, chirurdzy czy endokrynolodzy. Trycholog posiada rozległą wiedzę medyczną, umożliwiającą mu holistyczną analizę skóry głowy pacjenta.
Trycholog wykonuje proste badania skóry głowy, potrafi również interpretować wyniki badań hormonalnych czy krwi. Przeprowadza on proste zabiegi trychologiczne, takie jak oczyszczanie skóry, mezoterapia, laseroterapia czy pobudzanie krążenia. Nie zajmuje się jednak farmakologicznym leczeniem łysienia – to zadanie należy do dermatologa lub endokrynologa. Nie pomoże więc z łysieniem androgenowym czy telogenowym, aczkolwiek wskaże dobry kierunek dalszego leczenia.
Jakie narzędzia w pracy wykorzystuje trycholog?
Podstawowym narzędziem diagnostycznym w pracy trychologa jest trichogram. Pozwala on stwierdzić, jakie są zaburzenia cyklu rozwoju włosów, określając liczbę włosów znajdujących się w fazie anagenu (wzrostu) i telogenu (spoczynku). Jest to urządzenie wyjątkowo przydatne, kiedy trzeba zdiagnozować łysienie telogenowe. Dla przykładu, u osoby zdrowej wskaźnik anagenu powinien wynosić od 85 do 90%, telogenu – ok. 10%.
Podczas badania trycholog pobiera około 100 włosów do analizy wraz z ich cebulkami. Pochodzą one z miejsca, w którym dochodzi do największego rozrzedzenia owłosienia. Jeżeli stwierdzi on zwiększoną ilość włosów w fazie spoczynku, oznaczać to będzie, że danej osobie grozi łysienie o charakterze telogenowym. Nie jest to rodzaj łysienia, które da się wyleczyć, można mu jednak zapobiegać. Leczeniu poddawane są przyczyny – niewłaściwa dieta, zaburzenia hormonalne czy też zaburzenia nerwicowe lub depresyjne.
Trichoskopia będzie innym rodzajem badania, w przeciwieństwie do trichogramu – nieinwazyjnym. Skóra głowy zostanie sfotografowana, a następnie zdjęcia zostaną poddane analizie za pomocą technik cyfrowych.
Dlaczego warto iść do trychologa?
Trycholog może wykonać kilka zabiegów poprawiających ogólny stan zdrowia skóry głowy. Mezoterapia polega na ostrzykiwaniu skóry głowy substancjami leczniczymi, regenerującymi oraz odżywczymi – na przykład koktajlami witaminowymi. Z kolei laseroterapia wspomaga porost włosa.
Reasumując, specjalista ten posiada szeroką wiedzę na temat medycyny i kosmetologii, aczkolwiek nie jest lekarzem. Nie zajmuje się on leczeniem operacyjnym ani farmakologicznym. Więcej informacji na temat trychologa, można znaleźć w portalach eksperckichj: https://trychologwarszawa.pl/.