W wielu przypadkach przeznaczany jest na mniejsze wydatki, na przykład bilety lotnicze, wakacje czy zakup sprzętu AGD. Umożliwia osobom niedysponującym dużymi oszczędnościami zaspokojenie potrzeby konsumenckiej niemal natychmiast. Oczywiście, za określoną cenę, którą definiują koszty w postaci prowizji i oprocentowania.
Istotnym wsparciem przy wyborze tego rodzaju pożyczki może okazać się ranking kredytów gotówkowych, porównujący aktualne oferty dostępne na rynku pod kątem różnych zmiennych. Oprócz tego rodzaju narzędzi przyda się również wiedza dotycząca poszczególnych aspektów pożyczek.
Oprocentowanie
Tutaj do wyboru masz stałą lub zmienną stopę procentową. Drugie rozwiązanie jest możliwe nie tylko w przypadku kredytów hipotecznych, ale również gotówkowych. Które będzie dla Ciebie korzystniejsze? Wiele zależy od sytuacji gospodarczej – zmiany w stopach procentowych odzwierciedlają bowiem te w gospodarce. Jeśli chcesz postawić na bezpieczne rozwiązanie, warto zdecydować się na stałe i niskie oprocentowanie.
Prowizja
Standardowy koszt, z którym musisz liczyć się, decydując się na kredyt gotówkowy. Naliczana na zasadzie procentowej, prowizja jest opłatą za przyznanie pożyczki. Najczęściej spłaca się ją na jeden z dwóch sposobów – z pierwszą ratą, lub rozdzieloną na okres kredytowania. Warto wybierać kredyty gotówkowe, w których spłata następuje z początku. W innym wypadku powiększasz koszty kredytu, ponieważ wzrastają opłaty związane z oprocentowaniem.
Dodatkowe opłaty
W przypadku wielu kredytów gotówkowych musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami, których możesz oczywiście uniknąć, jeśli wybierzesz korzystniejszy wariant. Na jakie opłaty uważać? Przede wszystkim na opłatę za rozpoznanie wniosku kredytowego, którą w niektórych instytucjach pokrywa prowizja, a w innych z kolei figuruje jako niezależny koszt. Inną, której możesz uniknąć to dodatkowe ubezpieczenia, na przykład OC/AC.
Nie masz obowiązku ich kupna, dlatego warto unikać tego rodzaju zobowiązań. Jakich kosztów nie sposób uniknąć? Opłaty za przedterminową spłatę i czynności restrukturyzacyjne oraz windykacyjne zazwyczaj są na stałe wpisane w koszty kredytów gotówkowych.