Zanim przejdziemy do rzeczy
Karta EKUZ to dokument uprawniający Cię do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz krajach członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Handlu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o procedurze wydawania karty EKUZ, terminach oraz ewentualnych kosztach, czytaj tu: https://ekuz.com.pl/
Jak w praktyce działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Nie zawsze uda się uchronić przed kontuzjami lub złapaniem jakiejś choroby podczas zagranicznego pobytu. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, gdy przydarzy się sytuacja, w której będziesz wymagać opieki medycznej, poniżej znajdziesz opisaną procedurę. Wbrew pozorom nie ma w niej niczego skomplikowanego.
Co zrobić, gdy dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia?
-
Sprawdź, które placówki w okolicy mają podpisaną umowę z ubezpieczycielem. Jest to bardzo ważne, ponieważ karta EKUZ nie pokrywa kosztów badań i zabiegów wykonanych w prywatnych ośrodkach zdrowia. Tego typu refundację oferują wyłącznie ubezpieczenia turystyczne.
-
Udaj się do wybranej publicznej placówki zdrowia i zabierz ze sobą dowód osobisty oraz kartę EKUZ. Bez tych dwóch dokumentów nie będziesz mógł zostać obsłużony. Po weryfikacji danych lekarz stwierdzi, czy Twój stan kwalifikuje się do pomocy medycznej.
-
Jeśli, od strony formalnej, wszystko będzie się zgadzać, otrzymasz pomoc na takich samych zasadach jak obywatele kraju, w którym się znajdujesz. Pamiętaj, że np. we Francji powszechne jest to, że pacjent pokrywa z własnej kieszeni część kosztów wynikających z udzielenia mu pomocy medycznej. W takiej sytuacji refundowana przez NFZ jest wyłącznie kwota podstawowa.
Co musisz wiedzieć przed wizytą u lekarza?
Karta EKUZ nie pokrywa kosztów wszystkich procedur medycznych i warto wiedzieć to jeszcze przed zwróceniem się o pomoc. Oprócz tego istnieje kilka ważnych faktów, o których powinieneś pamiętać:
-
usługa ratownictwa za granicą nie może być opłacona z karty EKUZ,
-
każdy podróżujący powinien mieć swoją osobistą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego,
-
wyrobienie karty EKUZ nie jest obowiązkowe,
-
karta EKUZ to podstawowa ochrona. Jeśli zależy Ci na rozszerzonym zakresie, powinieneś wybrać polisę turystyczną.
Jak wyrobić EKUZ?
Wystarczy tylko, że udasz się do najbliższego oddziału NFZ i złożysz wymagany wniosek. Kartę otrzymasz już po upływie 15 minut. Możesz również wydrukować wniosek i wysłać go tradycyjną pocztą albo poprzez e-mail. Bardzo wygodnym sposobem na aplikowanie jest też skorzystanie ze Skrzynki Podawczej w platformie ePUAP. Jeśli zastanawiasz się, gdzie wyrobić kartę EKUZ w Lesznie, wejdź na stronę: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-lesznie/. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje.