Krok 1. Analiza potrzeb
Jako przedsiębiorca, najlepiej znasz potrzeby i możliwości swojej firmy, ale także jej ograniczenia. Pomyśl, jakie procesy wymagają udoskonalenia: administrowanie systemami informatycznymi, zasobami ludzkimi, planowanie produkcji, a może obsługa posprzedażowa klienta? Zastanów się, w jaki sposób można ulepszyć to, co wymaga zmiany? Choć wniosek o dotacje unijne na rozwój firmy w tej perspektywie finansowej należy złożyć do końca bieżącego roku, realizacja inwestycji może potrwać nieco dłużej, nawet do 2023 roku. Wyobraź sobie, jak mogłaby wyglądać Twoja firma za trzy lata i wybierz konkurs, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom inwestycyjnym.
Krok 2. Wstępne założenia projektu
Zanim zaczniesz działać, zapoznaj się z dokumentacją konkursową. Warto poświęcić trochę czasu na uważną lekturę. Twoim obowiązkiem będzie zebranie odpowiedniej dokumentacji. Na samym początku sprawdź status swojego przedsiębiorstwa (w niektórych konkursach mogą wziąć udział wyłącznie firmy z sektora MŚP). Ponadto, im mniejsza firma, tym większa kwota dofinansowania – w niektórych przypadkach może dochodzić nawet do 80%!
Krok 3. Przygotowanie wniosku
Wnioski o dofinansowanie z Unii muszą być perfekcyjnie opracowane. Konkurencja jest duża, więc o dotacje powalczą tylko najlepsze projekty. W Twoim wniosku nie może zabraknąć harmonogramu realizacji projektu i budżetu. Przy tworzeniu biznesplanu pamiętaj, że wydatkowanie środków unijnych podlega ścisłej kontroli.
Jak wnioskować o dofinansowanie z Unii – samodzielnie czy z pomocą doradcy?
Proces ubiegania się o dotacje unijne na rozwój firmy wymaga czasu i zaangażowania. Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą sobie pozwolić na oddelegowanie części obowiązków i poświęcenie całej uwagi na wypełnianie dokumentacji. Dlatego wiele osób decyduje się na wsparcie z zewnątrz. Wraz z wejściem Polski do Unii na rynku pojawiło się wiele podmiotów, które wyspecjalizowały się w pozyskiwaniu środków dla firm i osób prywatnych.
Dotacja unijna na rozwój firmy pozwoliła przedsiębiorcom zainwestować w innowacyjne rozwiązania, które zwiększyły obroty, dały możliwość zatrudnienia dodatkowych pracowników i pozyskania nowych klientów. Wiele firm wraz z upływem czasu z mikro czy małego biznesu stało się dużymi firmami o zasięgu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Wnioski o dofinansowanie z Unii z perspektywy finansowej na lata 2014-2020 można składać tylko do końca tego roku.