Domowa instalacja fotowoltaiczna
Średnia moc fotowoltaiki dla gospodarstwa domowego wynosi od 4 do 10 kW, jednak aby obliczyć potrzebną moc niezbędne będzie indywidualne przekalkulowanie rocznego zużycia energii elektrycznej. Tego, czy instalacja będzie opłacalna, nie da się stwierdzić nie znając szczegółów takich jak między innymi:
- wysokość rachunków za prąd,
- wielkość gospodarstwa domowego
- położenie dachu lub dostępność odpowiedniego gruntu.
Sercem instalacji są panele krzemowe – to one przekształcają światło słoneczne w energię. Oprócz tego składa się ona z inwertera przekształcającego prąd stały w jego zmienny odpowiednik oraz z licznika dwukierunkowego, który mierzy ilość wyprodukowanego prądu. Niezbędny jest także system mocujący na stelaże i okablowanie do podłączenia instalacji.
Dowiedz się czy instalacja w Twoim przypadku byłaby opłacalna!
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej - aby ocenić opłacalność montażu paneli fotowoltaicznych należy przeanalizować rachunki za prąd. Jeśli comiesięczne wydatki są spore istnieje duża szansa, że inwestycja szybko się zwróci – szczególnie, że ceny prądu rokrocznie stają się coraz wyższe. Najłatwiejszą i niezwykle wygodną opcją jest skorzystanie z audytu fotowoltaicznego - profesjonalna taka jak podpoznańskie Sunergo sprawdzi czy montaż paneli jest możliwy, jaka moc instalacji byłaby optymalna, a także po jakim czasie inwestycja zacznie przynosić zyski. Warto również na bieżąco orientować się w programach unijnych i rządowych, które dofinansowują montaż instalacji - to dzięki nim własne panele możemy uzyskać niższym kosztem.
Zalety wykorzystania energii słonecznej
Montaż paneli fotowoltaicznych sprawia, że stajemy się niezależni energetycznie. Nie dotyczą nas wciąż wzrastające ceny prądu oraz awarie czy przerwy w jego dostawie. Drugim niezwykle ważnym argumentem jest fakt, że jest to rozwiązanie najbardziej korzystne z punktu widzenia środowiska. Eksploatacja konwencjonalnych źródeł energii (ropy, węgli kopalnianych oraz gazu ziemnego) wiąże się z emisją niebezpiecznych gazów i innych substancji do atmosfery. Dla porównania - energia płynąca z ogniw fotowoltaicznych nie zostawia żadnego śladu w ekosystemie. Panele fotowoltaiczne mogą być wykorzystane niemal w każdych warunkach i dopasowane do naszego zapotrzebowania energetycznego – posiadamy dowolność w rozmiarze oraz zastosowanej technologii (mającej przełożenie na wydajność), a co więcej, są one bezawaryjne. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj: https://sunergo.pl/blog/oplacalnosc-fotowoltaiki/
Czy fotowoltaika jest opłacalna? Podsumowanie
Pomimo tego, że wciąż odkrywane są nowe pokłady tradycyjnych surowców takich jak węgiel lub ropa w obliczu zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną, z czasem doświadczymy znacznego ograniczenia ich dostępu. Problem ten nie dotyczy OZE, czyli odnawialnych źródeł energii takich jak właśnie fotowoltaika. Najlepszym rozwiązaniem sprawdzającym opłacalność montażu własnej instalacji będzie skontaktowanie się ze specjalistami oraz przeprowadzenie audytu.