Zastanów się nad ilością i zakresem zmian
Mianem remontu określamy praktycznie wszystkie zmiany w wystroju czy wyglądzie domu, czy mieszkania, co oznacza, że pod tym pojęciem kryje się bardzo szeroki zakres możliwości. Pierwszym krokiem przygotowań powinno być więc jasne określenie swoich potrzeb i to na ich podstawie rozpoczęcie planowania kolejnych etapów prac. Możliwe, że chcemy wprowadzić jedynie powierzchowne zmiany ograniczające się do wymiany kuchni lub przemalowania ścian — to stosunkowo proste i szybkie do wykonania zadania. Zdecydowanie bardziej czasochłonny i kosztowny będzie jednak remont polegający na zmianie układu mieszkania czy wymianie podłogi.
Remont może obejmować również zmiany zachodzące na zewnątrz budynku i posłużyć do stworzenia przestrzeni do relaksu na balkonie lub przekształcenia tarasu w salon na świeżym powietrzu. Przy tego rodzaju projektach szczególną uwagę należy zwrócić na dobór materiałów — odeskowanie tarasu musi być odporne na warunki pogodowe, jeżeli ma zachować swój wygląd i stabilność na lata. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie niezbędnych do remontu rzeczy u sprawdzonych i wiarygodnych dostawców, na przykład w poznańskim salonie Dębowy Młyn w przypadku desek na taras lub drewnianych podłóg.
Ustal swój budżet remontowy
Jeszcze przed zamówieniem materiałów i sprecyzowaniem zakresu prac warto określić, jakim budżetem dysponujemy. Remonty są kosztowne, a w dodatku ciężko przewidzieć, ile faktycznie wyniesie ich finalny koszt, ponieważ w trakcie prac często na jaw wychodzą pilne rzeczy, które również wymagają naprawy lub wymiany, powiększając tym samym końcowy rachunek. Wiedząc, jakie środki jesteśmy gotowi przeznaczyć na ten cel, jesteśmy w stanie mniej więcej ocenić, jakie zmiany możemy spokojnie przeprowadzić. Z powodu wspomnianych wcześniej częstych komplikacji nie warto jednak budżetu rozplanowywać co do złotówki — szacuje się, że zarezerwowanie od 5 do 10% budżetu na pilne wydatki stanowi dobre zabezpieczenie przed kosztem nieprzewidzianych prac.
Zaplanuj terminy poszczególnych prac i dostaw
Nawet jeśli planujesz wszystkie prace wykonać samodzielnie, w większości przypadków remontu nie będziesz w stanie zacząć z dnia na dzień. Stoi za tym ograniczona dostępność materiałów, na niektóre produkty, na przykład podłogi czy części do armatury łazienkowej, trzeba czekać od kilku do nawet kilkunastu tygodni. W dodatku jeśli nie mamy doświadczenia z pracami remontowymi, zadania wykraczające poziomem skomplikowania poza złożenie mebli czy pomalowanie ścian warto jednak oddać w ręce specjalistów — w ten sposób zyskujemy pewność, że zostaną one zrobione fachowo, a nasz brak wiedzy i umiejętności nie doprowadzi do awarii i dodatkowych kosztów. Należy mieć jednak świadomość, że terminy u dobrych fachowców również trzeba zamawiać z wyprzedzeniem, co odłoży realizację remontu w czasie.
Dobre planowanie i nie czekanie z zakupami i podejmowaniem decyzji na ostatnią chwilę to świetny sposób na sprawny i szybki remont. Nawet jeżeli nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć wszelkich komplikacji, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu jesteśmy w stanie ograniczyć ich negatywny wpływ na przebieg prac i nasz budżet.