TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak programy dbające o dobre samopoczucie pracowników wpływają na ich lojalność?

Czwartek, 18 kwietnia 2024 o 00:05, autor: 0
Jak programy dbające o dobre samopoczucie pracowników wpływają na ich lojalność?

Programy wspierające samopoczucie pracowników - tzw. programy wellbeingowe, od lat zyskują na popularności. Trudno się temu dziwić, bowiem są one jednym ze skuteczniejszych sposobów na to, jak zwiększać zaangażowanie pracowników w organizacji. Chociaż częściej możemy na nie trafić w dużych korporacjach, to coraz więcej firm sięga po to narzędzie. Można zatem wnioskować, że trend ten będzie rósł w najbliższym czasie. Współczesne organizacje zaczynają bowiem zdawać sobie sprawę z roli, jaką odgrywa dobre samopoczucie pracowników w kontekście ich motywacji, efektywności i lojalności.

Wellbeing w służbie zwiększania zaangażowania pracowników

Programy mające na celu poprawę warunków pracy oraz wsparcie pracowników w zakresie zdrowia psychicznego mogą mieć znaczący wpływ nie tylko na indywidualne dobre samopoczucie, lecz także na ogólną dynamikę zespołu oraz relacje z pracodawcą. To także doskonały sposób na to, jak zwiększyć zaangażowanie pracowników w organizacji.

W ramach tych programów firmy mogą oferować pracownikom obniżenie kosztów opieki zdrowotnej, zajęcia fizyczne lub zdrowe przekąski udostępniane w biurach, doradztwo i wsparcie finansowe w realizowaniu swoich pasji czy akcje promujące zdrowe nawyki i styl życia. To tylko niektóre przykłady, bowiem programy wellbeingowe dla pracowników są zazwyczaj dopasowywane do potrzeb konkretnych grup zatrudnionych osób.

Skuteczność programów dbających o samopoczucie

Wyniki badań są dość pozytywne. Ponad połowa pracowników (61%) zgadza się ze stwierdzeniem, że to właśnie firmowy program wellbeingowy przyczynił się do przejścia na zdrowszy tryb życia. Co więcej, pracownicy oczekują od swoich pracodawców wdrażania działań, które będą nakierowane na redukcję stresu oraz wspieranie prozdrowotnych nawyków.

Gdy pracownicy czują się komfortowo w miejscu pracy, są bardziej chętni do współpracy, innowacyjności i dzielenia się swoimi pomysłami. Programy dbające o dobre samopoczucie mogą zatem stymulować twórcze myślenie i kreatywność. Poza tym są one świetną metodą na to, jak zwiększyć zaangażowanie pracowników. To z kolei przekłada się na zwiększenie efektywności zespołów i osiąganie lepszych wyników biznesowych przez organizację.

Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników z pomocą wellbeingu?

Poprzez oferowanie możliwości rozwoju, wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego oraz organizację wydarzeń integracyjnych, organizacje budują silne więzi z zespołem, co z kolei przekłada się na większe zaangażowanie w pracę. Pierwszy krok, który powinna poczynić organizacja chcąca wprowadzić wellbeing do firmy, to zebranie feedbacku na temat potrzeb pracowników w tym obszarze. Pracownicy, którzy czują się wysłuchani, doceniani i wspierani przez swoją organizację, są zazwyczaj bardziej zadowoleni z pracy. Jednak tych wniosków nie można wsadzić do szuflady - należy stopniowo je wprowadzać w codzienność organizacyjną.

Ważnym elementem, który jest jednocześnie odpowiedzią na pytanie, jak zwiększyć zaangażowanie pracowników z pomocą wellbeingu, jest life-work balance. Firmy powinny priorytetowo traktować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym osób zatrudnionych w organizacji. Co ciekawe, według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), to włosi zachowują najlepszą równowagę między sferą zawodową a osobistą.

W kierunku dobrych zmian

Podsumowując, programy dbające o dobre samopoczucie pracowników nie tylko przynoszą korzyści osobom zatrudnionym w firmach, ale także mogą mieć znaczący wpływ na wiele wskaźników biznesowych, takich jak efektywność czy rotacja. Inwestowanie w dobro pracowników to inwestowanie w przyszłość organizacji, która pragnie osiągnąć sukces. Jak zatem zwiększyć poziom zaangażowania pracowników? Dbaj o nich i upewniaj się, że czują się oni zdrowi, bezpieczni i usatysfakcjonowani.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl