Najpopularniejsze liczniki prądu
Obecnie na rynku znajdziesz kilka rodzajów liczników, które różnią się wyglądem, metodą funkcjonowania, a także dokładnością wskazań. Nieco starszą technologię stanowią urządzenia indukcyjne, w których za wskazania zużycia prądu odpowiada obracająca się tarcza. Każdy obrót oznacza określoną liczbę kilowatogodzin. Jednak urządzenia te powoli już odchodzą do lamusa i zastępują je bardziej precyzyjne liczniki elektroniczne. To często inteligentne konstrukcje, gdyż weryfikacja odbywa się zdalnie. Ponadto urządzenia wysyłają informację o awariach do zakładu energetycznego. Jednak nadal warto wiedzieć, jak odczytać licznik prądu z uwagi na kontrolę domowego budżetu.
W przypadku gospodarstw i firm, które płacą cenę przez cały rok, montuje się liczniki jednotaryfowe. Natomiast w licznikach dwutaryfowych jeden miernik określa zużycie prądu w dzień, a drugi w okresie nocnym i weekendowym. Warto dodać, że licznik jednofazowy znajdzie zastosowanie przy instalacjach, które składają się z dwóch lub trzech przewodów pod napięciem 230 V. Z kolei urządzenie trójfazowe wykorzystuje się przy instalacjach o napięciu 400 V. Najczęściej są to firmy z wieloma sprzętami elektrycznymi.
Jak odczytać licznik prądu?
Jeżeli korzystasz z licznika indukcyjnego, sprawa jest dosyć prosta. Wystarczy popatrzeć na wyświetlacz, a liczba wskaże stan zużycia podany w kilowatogodzinach. Pamiętaj, aby w przypadku taryfy dwustrefowej zwrócić uwagę na obydwa mierniki.
Czas wyjaśnić, jak odczytać licznik prądu w przypadku elektronicznej formy tego urządzenia. Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na kod OBIS, który znajduje się w lewym górnym rogu wyświetlacza. Kod E lub 1.8.0 lub 1.5.8.0 to całkowite zużycie prądu. Konfiguracja EA lub 1.8.1 bądź 1.5.8.1 dotyczy zużycia prądu w pierwszej strefie (szczyt). Natomiast zapis EB lub 1.8.2 lub 1.5.8.2 określa zużycie energii w strefie drugiej (poza szczytem).
Jeżeli jednak cenisz wygodę i nie przepadasz za wizytami pracowników zakładu energetycznego, postaw na licznik inteligentny ze zdalnym odczytem.
Odczyt z liczników dwukierunkowych
Tego typu urządzenia znalazły zastosowanie wśród użytkowników systemów fotowoltaicznych i umożliwiają odczyt zużytej energii oraz tej oddanej do sieci. Nowy użytkownik paneli bezpłatnie otrzymuje licznik od operatora sieci.
Zastanawiasz się, jak odczytać licznik prądu? To dosyć proste. Oznaczenie 1.8.0 określa całkowite zużycie. Natomiast kod 2.8.0 określa energię oddaną do sieci. Wartości wyrażone są w kilowatogodzinach. Pamiętaj jednak, że przy taryfach wielostrefowych właściwy pomiar może być nieco trudniejszy. Wtedy warto zajrzeć do instrukcji licznika, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci kontrolować zużycie prądu.