Najważniejsze parametry
Przed wyborem konkretnego rodzaju kotła trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki:
-
rodzaj paliwa,
-
powierzchnię domu,
-
stopień ocieplenia domu,
-
komfort (piec z podajnikiem lub bez).
Zarówno niedoszacowanie, jak i przeszacowanie mocy pieca niekorzystnie wpływają na komfort użytkowania i koszty eksploatacji. Obliczenie właściwego bilansu cieplnego z tych względów jest niezwykle istotne.
Rodzaj paliwa
Kotły centralnego ogrzewania przystosowane są do różnego rodzaju paliwa. Najczęściej stosowane są kotły na paliwa stałe, gaz lub prąd. Dwa ostatnie rozwiązania są najdroższe i z tego względu w domach jednorodzinnych stosowane rzadko.
Zdecydowana większość kotłów w domach jednorodzinnych to kotły na paliwa stałe, takie jak węgiel, koks, miał lub ekogroszek. Między sobą różnią się ceną, kalorycznością, zanieczyszczeniem (oddziaływanie na środowisko) oraz wpływają na komfort użytkowania.
Zdecydowanie w tej grupie paliw stałych najbardziej korzystnie wypada ekogroszek. Jest paliwem wysokokalorycznym, a co za tym idzie ekonomicznym i najbardziej przyjaznym dla środowiska. Niskie zasiarczenie ma również wpływ na dłuższą żywotność kotłów centralnego ogrzewania.
Źródło: www.kotly-bialek.pl/oferta/kotly-co/kotly-z-podajnikiem-na-mial-piec-na-ekogroszek/
Powierzchnia domu i stopień ocieplenia
To najważniejsze parametry decydujące o doborze mocy kotła. Trzeba pamiętać, że im większa moc kotła, tym większa jego cena. Większość producentów podaje ogólne przeliczniki mocy na powierzchnię użytkową domu. Z reguły nie uwzględniają izolacyjności nowoczesnych materiałów budowlanych. Z tego względu piec zakupiony według tych parametrów będzie miał znacznie większą sprawność od rzeczywistego zapotrzebowania. Niestety skutkuje to większym zużyciem opału, większym zanieczyszczeniem środowiska i krótszym okresem żywotności kotła i na dodatek w domu temperatura jest stanowczo za wysoka, co przekłada się na komfort i stan zdrowia domowników.
Jak duża może być ta różnica wystarczy spojrzeć na dane producentów, którzy dla domu o powierzchni 160 zalecają kocioł o mocy 14 kW. Wyliczenie może być prawidłowe dla domów wybudowanych kilkanaście lat temu. Dla domów wykonanych w nowoczesnej technologii wystarczy zaledwie piec o mocy 7kW.
Po co podajnik?
Podajnik to dodatkowe urządzenie, które systematycznie dozuje opał do komory spalania. Piece z podajnikiem w zakupie są droższe, ale tańsze w eksploatacji i ich obsługa nie wymaga ciągłego dosypywania opału. Dzięki specjalnym sterownikom paliwo z zasobnika jest odpowiednio dozowane do kotła zgodnie z zadanymi parametrami. Obsługa takiego kotła ogranicza się do uzupełniania zasobnika co kilka dni.
Źródło: www.kotly-bialek.pl – producent kotłów oraz piecy C.O z Pleszewa.