TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak powstają haluksy i czy można je wyleczyć?

Piątek, 02 lipca 2021 o 12:15, autor: 0
Jak powstają haluksy i czy można je wyleczyć?

Haluksy to spory problem estetyczny i zdrowotny, który może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Z jednej strony ich przyczyną są uwarunkowania genetyczne, a z drugiej strony często wynikając z prowadzonego trybu życia. Jak powstają haluksy i jak wygląda leczenie?

Haluksy – przyczyny


Haluks to niewłaściwe ustawienie palucha, które wynika ze zmian w ustawieniu kości śródstopia. Wpływ na pojawienie się haluksów mają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Niestety jeśli występują one często w rodzinie, to można się spodziewać, że kolejne osoby również będą miały haluksy, dlatego takie osoby szczególnie powinny zadbać o profilaktykę. Kolejną, bardzo częstą przyczyną deformacji dużego palca od stopy jest niewłaściwie dobrane obuwie. Niewygodne lub zbyt ciasne buty mogą być przyczyną deformacji i innych schorzeń stóp. Haluksy rozwijają się również często u kobiet, które dużo chodzą w butach na wysokim obcasie, które powodują przeniesienie większego ciężaru na przednią część stopy.

Leczenie haluksów


Prawidłowe i szybko wdrożone leczenie haluksów jest niezwykle ważne, gdyż odchylony paluch przestaje pełnić rolę stabilizacyjną, co powoduje deformacje i dolegliwości pozostałych części stopy. Dodatkowo haluks może być przyczyną rozwoju stanu zapalnego i ran. Warto pamiętać, że rozwój haluksów jest procesem długotrwałym, a leczenie na wczesnym etapie przynosi najlepsze efekty. Do najpopularniejszych metod leczenia haluksów należą:
• maści na haluksy – zmniejszają ból i łagodzą stan zapalny;
• plastry na haluksy – umieszcza się je na zgrubieniu, aby zapobiec otarciom i ranom;
• separatory – pomagają przywrócić właściwe ustawienie palców i zmniejszają ból;
• osłony na haluksy – zazwyczaj wykonane z silikonu, mają za zadanie chronić zmienione miejsca przed otarciami, a dodatkowo poprawiają ustawienie palców;
• wkładki na haluksy – zapobiegają dalszym deformacjom i zmniejszają dolegliwości.

Wkładki na haluksy footwave


Wkładki na haluksy są najczęściej stosowaną metodą leczenia, gdyż przynosi ona bardzo dobre efekty. Wkładki poprawiają rozkład nacisku na stopę, zmniejszają dolegliwości bólowe i obrzęki, a dodatkowo zapobiegają otarciom, odciskom i ranom. Przy stosowaniu wkładek niezwykle ważna jest regularność, gdyż to ona zapewnia najlepsze efekty. Co ważne wkładki mogą uchronić pacjenta przed koniecznością poddania się operacji. Poprawiają one również komfort w trakcie chodzenia i umożliwiają normalne funkcjonowanie. Najlepiej, jeśli wkładki wykonane są indywidualnie, dzięki temu będą doskonale dopasowane do potrzeb danej osoby.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl