TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Środa, 08 maja 2024 o 18:42, autor: 0
Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to coraz popularniejszy system, który umożliwia gromadzenie i oczyszczanie domowych ścieków. Stanowi ciekawą alternatywę dla szamba. Najważniejszą różnicą są tutaj znacznie mniejsze koszta eksploatacji. I chociaż za budowę przydomowej oczyszczalni trzeba zapłacić więcej, na pewno będzie to opłacalne, ponieważ nie będzie potrzeby regularnego umawiania się z firmą usuwającą nieczystości na opróżnianie zbiornika. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków wykorzystywana jest do zbierania, oczyszczania i neutralizacji ścieków, które są wytwarzane w gospodarstwie domowym. Dokładnie je się oczyszcza po to, aby następnie wprowadzić do gruntu, rowu melioracyjnego lub dowolnego zbiornika wodnego bez żadnego ryzyka dla środowiska naturalnego. Na taką inwestycję decydują się zwłaszcza gospodarstwa położone poza lokalną siecią kanalizacyjną. Realizacją prac ziemnych przy montażu przydomowej oczyszczalni ścieków może zająć się firma Szczucki.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Jeszcze niedawno właściciele domów na nieskanalizowanym terenie głównie decydowali się na szambo. Technologia jednak poszła mocno do przodu i pojawiła się inna, ciekawsza opcja, jaką jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Sposób działania tego systemu jest nieskomplikowany. Ścieki trafiają do przygotowanej instalacji, a następnie są poddawane beztlenowej fermentacji.

To powoduje, że dochodzi do mechanicznego oddzielenia osadów, które szybko zaczynają opadać. W kolejnym etapie dochodzi do rozkładu pozostałych nieczystości na gazy nieorganiczne i masę komórkową, a na koniec nieczystości organiczne są odprowadzane do gruntu, stawu, jeziora czy rowu melioracyjnego. Warto dodać, że czasami stosowany jest też dodatkowy separator, który eliminuje ryzyko zapchania się instalacji i dodatkowe napowietrzenie przyspieszające proces oczyszczania.

Jakie zalety ma przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Zastanawiasz się nad montażem przydomowej oczyszczalni ścieków, ale nie jesteś pewny, czy jest to dobre rozwiązanie? W takim razie poznaj jego zalety. Jedną z najważniejszych jest to, że jest dużo tańsza w eksploatacji niż szambo. Wynika to z tego, że nieczystości trzeba wywozić raz na 1-2 lata, a nie co kilka dni czy tygodni. I chociaż wstępny koszt inwestycji nie jest mały, ten zwraca się w ciągu około 3 lat od instalacji. Dla wielu osób ważne jest też to, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest praktycznie bezobsługowa i nie wiąże się z występowaniem na działce przykrych zapachów. Co więcej, jest to system bezpieczny dla środowiska.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl