TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak dobrać łańcuch na koła? Praktyczne porady

Piątek, 26 stycznia 2024 o 20:36, autor: 0
Jak dobrać łańcuch na koła? Praktyczne porady

Łańcuchy przeciwśniegowe zwiększają przyczepność opon i tym samym ułatwiają jazdę po świeżym bądź ubitym śniegu. Dzięki stalowemu opasaniu można uniknąć niebezpiecznego poślizgu, a także sprawnie pokonać nieodśnieżone drogi. A oto garść praktycznych porad, które ułatwią dobór odpowiednich łańcuchów.

Zalecenia producenta dotyczące łańcuchów przeciwśniegowych

Przed zakupem akcesoriów przeciwśniegowych warto uważnie przestudiować instrukcję obsługi pojazdu i znaleźć informacje na temat zalecanych parametrów łańcuchów (np. wymiarów ogniw i drutu). Może się też okazać, że producent odradza stosowanie klasycznych łańcuchów przy niektórych rozmiarach opon lub niezależnie od ich rozmiaru (np. w samochodach sportowych). Niestosowanie się do zaleceń producenta może skutkować uszkodzeniem pojazdu. Poza tym zbyt duże łańcuchy w stosunku do prześwitu w nadkolu mogą utrudniać skręcenie i tym samym doprowadzić do zderzenia z innym pojazdem lub wypadnięciem z toru jazdy.

Łańcuchy na koła a typ samochodu

Po upewnieniu się, że producent samochodu dopuszcza stosowanie łańcuchów śniegowych, można przystąpić do szukania odpowiedniego modelu. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj pojazdu, ponieważ łańcuchy różnią się parametrami (wielkością i grubością ogniw), gęstością oplotu oraz zastosowanymi materiałami w zależności od typu samochodu. Niektóre łańcuchy są wystarczające dla samochodów osobowych, inne są przystosowane do bardziej wymagających pojazdów. Przykładowo łańcuchy przeciwśniegowe Taurus Diament 16 mm 240 można zakładać w samochodach dostawczych, SUV-ach, busach, vanach i autach z napędem 4x4.

Jak dobrać łańcuchy do rozmiaru opon?

Kolejną rzeczą, której nie można pominąć, jest rozmiar opon zimowych. Łańcuchy nie są uniwersalne, choć wiele modeli pasuje do bardzo różnych rozmiarów opon. Oczywiście najlepiej wybrać takie łańcuchy, które zapewniają jak największą elastyczność w tym zakresie. Dzięki temu w razie zmiany samochodu lub zakupu opon w innym rozmiarze nie trzeba będzie wydawać pieniędzy na nowe łańcuchy.

Dobrą inwestycją mogą być np. łańcuchy śniegowe Inter Pack KNS60, które pasują do ponad dwudziestu różnych rozmiarów opon w autach osobowych. Można je zamontować między innymi na popularnych oponach 15-calowych, które są często stosowane w autach kompaktowych i klasy średniej. Łańcuchy te pasują również do zimówek osadzonych na felgach w rozmiarze 13, 14 i 16 cali.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze łańcuchów na koła?

Segment pojazdów się zgadza, rozmiar opon też, więc teraz pora przyjrzeć się innym, choć nie mniej ważnym cechom łańcuchów śniegowych. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

  1. Wzór łańcuchów - opasanie tworzące na oponie diamentowy wzór zapewnia ciągły kontakt łańcuchów z podłożem (taki wzór stosuje wielu dobrych producentów, m.in. Thule, Magneti Marelli, KöNIG, Taurus, InterPack).
  2. Wielkość oczek - łańcuchy z mniejszymi oczkami (np. Inter Pack KNS40 9 mm) korzystnie wpływają na komfort jazdy i ograniczają ryzyko ocierania o nadkole w autach osobowych, zaś większe ogniwa (np. Royal 16 mm 250) lepiej sprawdzają się w autach terenowych i dostawczych.
  3. Łatwy montaż z systemem samonaciągowym, niewymagający najechania na łańcuchy.
  4. Dodatkowe atuty, np. automatyczny demontaż, ochrona felg aluminiowych.
  5. Jakość materiału (np. wzmacniana stal manganowa).
  6. Certyfikaty jakości TÜV oraz ÖNORM.

Osoby, które mieszkają w górach i często mają do czynienia z trudnymi warunkami drogowymi, mogą nie być zadowolone z najtańszych łańcuchów z supermarketu. Żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo sobie (i przy okazji innych uczestnikom ruchu) warto zainwestować w markowe łańcuchy, np. Thule CS 10 mm 80. Diamentowy wzór z kwadratowymi ogniwami zapewnia bardzo dobrą przyczepność na śniegu, zaś dodatkowe ogniwa skośne zapobiegają bocznym poślizgom. Łańcuchy te mają równie inne atuty, m.in. możliwość obustronnego założenia, nylonowe odbojniki do ochrony felg, łatwy montaż i demontaż opasania.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl