TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak dbać o uśmiech dziecka?

Czwartek, 11 kwietnia 2024 o 11:45, autor: 0
Jak dbać o uśmiech dziecka?

Uśmiech dziecka to nie tylko wyraz pozytywnych emocji i radości, ale również świadectwo zdrowia. Białe zęby, bez ubytków i przy prawidłowym zgryzie to niekwestionowany urok. A co niezwykle istotne – także inwestycja w urodę i zdrowie na etap dorosłego życia. Chcesz wiedzieć jak dbać o uśmiech dziecka? Znamy sprawdzone sposoby!

Dobre nawyki od początku!

Dbanie o higienę jamy ustnej od wczesnego dzieciństwa jest kluczowe dla zdrowia zębów i dziąseł przez całe życie. Dzieci uczące się właściwych nawyków higienicznych od najwcześniejszych, lat mają większe szanse na utrzymanie zdrowego uśmiechu i uniknięcie problemów z zębami w przyszłości. Oto kilka kluczowych spraw związanych z higieną zębów, które warto wprowadzić u dzieci najwcześniej, jak tylko się da.

Pielęgnacja jamy ustnej i wzmacnianie szkliwa, chronią przed próchnicą, a co za tym idzie - zapobiegają przedwczesnej utracie zębów. Sądzisz, że w przypadku mleczaków nie ma to znaczenia, bo i tak wypadną? To błąd! Ważne jest to, kiedy zęby mleczne wypadają, a jeśli dzieje się to zbyt wcześnie - istnieje wysokie ryzyko wad zgryzu i krzywych zębów.

Dbałość o dziecięce ząbki

Jednym z podstawowych nawyków higienicznych, które należy wprowadzić już od niemowlęctwa, jest regularne szczotkowanie zębów. Zaleca się szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie - rano po przebudzeniu i wieczorem przed pójściem spać. 

Dla skuteczności czyszczenia i bezpieczeństwa delikatnych jeszcze mleczaków, wybieraj dobrej jakości szczoteczki dla dzieci, np. https://www.dentilove.pl/dla-dzieci/szczoteczki-manualne-dla-dzieci, które są wyposażone w odpowiednio delikatne włosie. Ergonomiczny kształt i stosowny rozmiar takich produktów, zapewniają bezpieczeństwo maluchowi i stanowią ważny element w budowaniu zainteresowania dziecka czynnością higieniczną.

Pamiętaj, że nieco starsze, kilkuletnie dzieci, nadal potrzebują wsparcia rodzica podczas mycia zębów. Samodzielność jest oczywiście bardzo ważna, ale umiejętności manualne są u dzieci jeszcze niewystarczające. Dlatego opiekun powinien po umyciu zębów przez dziecko – skontrolować ich stan i doczyścić ewentualnie kłopotliwe miejsca.

Równowaga w diecie dla pięknego uśmiechu

Dieta dziecka odgrywa istotną rolę w zdrowiu jamy ustnej. Zgubne skutki niesie przede wszystkim cukier, który sprzyja osłabieniu szkliwa i jest idealną pożywką dla bakterii bytujących w jamie ustnej. Dlatego staraj się ograniczać u dziecka spożycie słodyczy i napojów słodzonych, ponieważ jest to główna przyczyna rozwoju próchnicy.

Zapewnij swojemu dziecku zdrowe i zbilansowane posiłki, bogate w witaminy i minerały, które wspierają kondycję dziąseł i prawidłową mineralizację szkliwa. W codziennym jadłospisie każdego malucha powinny znaleźć się świeże warzywa i owoce, mleko i niesłodzone produkty mleczne (twaróg, jogurty naturalne), ryby i chude mięso. Jak najmniej natomiast powinno się pojawiać wysoko przetworzonej żywności, która jest mało odżywcza.

Regularne wizyty u dentysty

Regularne wizyty u dentysty są niezwykle ważne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej dziecka. Zaleca się pierwszą wizytę u dentysty już w pierwszym roku życia lub po pojawieniu się pierwszego ząbka. Regularne kontrole pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i zapobiegają poważniejszym schorzeniom w przyszłości.

Systematyczne wizyty z dzieckiem u stomatologa to także budowanie dobrego nawyku oraz oswojenie się ze specyfiką czynności, które wykonuje specjalista. Im wcześniej młody człowiek zaczyna bywać w gabinecie dentysty, tym mniejszy będzie jego lęk i obawy. A to bardzo często nieuzasadniony strach jest winny zwlekaniu i niechęci do kontroli stomatologicznych.

Odpowiednie preparaty dla dzieci

Pamiętaj, by pasta do zębów dla dziecka była dobrana odpowiednio do jego wieku (sprawdź dostępne tutaj: https://www.dentilove.pl/dla-dzieci/pasty-do-zebow-dla-dzieci). Dobry skład preparatów wzmacnia młode zęby i chroni przed szkodliwym działaniem bakterii. Przyjemne owocowe smaki także są elementem zachęcającym do utrwalania nawyków higienicznych. Bez trudu znajdziesz preparaty niezawierające fluoru, a bogate w cząsteczki budujące szkliwo. W sklepie DentiLove.pl dostępny jest pełen wachlarz produktów dla najmłodszych.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl