TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak chronić się przed dyskryminacją w pracy?

Piątek, 12 marca 2021 o 20:26, aktualizacja Piątek, 12 marca 2021 o 20:33, autor: 0

Niestety, wciąż zdarzają się przypadki dyskryminacji pracowników. Jednym z podstawowych ich praw jest poszanowanie równości oraz brak dyskryminacyjnych zachowań w środowisku pracy — nie zawsze jednak praw tych się przestrzega. Na czym więc polega dyskryminacja w pracy? Jak się przed nią chronić? Podpowiadamy w artykule!

Dyskryminacja w pracy

Regulacje prawne a dyskryminacja w pracy 

O definicji, rozróżnieniu i sposobach dyskryminacji mówi Kodeks pracy. Warto znać podstawowe artykuły, które tłumaczą owo zagadnienie. Więcej o regulacjach związanych z dyskryminacją w pracy przeczytać można na stronie adwokatów z Poznania: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-pracy/dyskryminacja-w-pracy/

Art. 11 [3]. Kodeksu pracy mówi, że: 

„Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna”.

„Istotny jest również art. 18 [3] a. W treści pierwszego paragrafu możemy przeczytać, iż: 

Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych [...]”.

Dyskryminacja bezpośrednia i pośrednia

Ważną kwestią jest również rozróżnienie sposobu dyskryminacji — wyróżniamy jej kategorię bezpośrednią i — trudniejszą do zweryfikowania — pośrednią. W sytuacji, w której pracownik z jednej lub z kilku przyczyn był, jest lub mógłby być traktowany mniej korzystnie niż inni pracownicy, dochodzi do dyskryminacji bezpośredniej. Powstaje ona na podstawie cech takich jak płeć, wiek, niepełnosprawność, religia, rasa, wyznanie czy orientacja seksualna. 

W przypadku dyskryminacji pośredniej warunki, które są pozornie neutralne, prowadzą do powstania dysproporcji. Dotyczy ona grupy pracowników, których łączy jedna lub kilka przyczyn, wymienionych w artykule 11 [3]. Kodeksu pracy. Objawiać się to może między innymi przez przyjęte w firmie zasady, które oficjalnie nikogo nie dyskryminują, ale wskazują na różnice pomiędzy pracownikami, dodatkowe przywileje lub obowiązki. 

Dyskryminacja w pracy - jak dochodzic swoich praw

Jak dochodzić swoich praw?

Aby skutecznie uchronić się przed dyskryminacją w pracy, warto znać regulacje jej dotyczące — będziemy dzięki temu świadomi, w jakim stopniu działania pracodawcy są zgodne (lub nie) z prawem. Osoba dyskryminowana może dochodzić swoich praw w sądzie pracy. Może domagać się odszkodowania czy też przywrócenia do pracy, jeśli utraciła zatrudnienie na skutek dyskryminacji. Co istotne — ciężar dowodu przeniesiony jest na pracodawcę — oznacza to, że to po jego stronie leży udowodnienie braku dyskryminacji. Dochodzić swoich praw można również poprzez zgłoszenie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy. Droga sądowa oraz złożenie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy mogą wystąpić równolegle. Jeżeli dyskryminowany pracownik doznał materialnych szkód, ma możliwość ubiegania się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za krzywdę. Wysokość owego odszkodowania nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie.

Dyskryminacja w pracy — podsumowanie

Rosnąca świadomość dotycząca praw pracowników wiąże się z poprawą jakości zatrudnienia. Ubieganie się o swoje prawa jest niezwykle ważne, a ustawodawstwo ma na celu ochronę dóbr pracownika. Dobrym zwyczajem jest regularne orientowanie się w zachodzących w przepisach zmianach — na przykład poprzez czytanie bloga prawniczego https://smadwokaci.pl/aktualnosci/. Warto również wiedzieć, że dyskryminacja nie jest pojęciem tożsamym do mobbingu czy molestowania. Jeżeli podejrzewasz, że Twoje prawa są naruszane, skontaktuj się z prawnikiem i dowiedz się jakie kroki należy podjąć. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl