Twórcze Horyzonty zapraszają 26 października o godzinie 17:00 do sali widowiskowej Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie na kolejne spotkanie z podróżnikiem. Tym razem znany z pierwszej edycji Festiwalu Podróżników 100Droga, Bartek Piziak, opowie o Islandii.
Wizyta na położonej w pobliżu koła podbiegunowego wyspie nie pozostawia złudzeń… Człowiek nie wraca z niej już taki sam! Surowe piękno Islandii zaskakuje przybyszów na niemal każdym kroku, pomimo, że z pozoru wydaje się być taka „podobna”, a widok dudniących wodospadów przestaje dziwić już po 3 dniach wędrówek.
Islandia jest jednocześnie i gorąca i lodowata, a połączenie tych dwóch skrajności tworzy jej niepowtarzalną scenerię. Wysokie, nagie góry lodowców, które pokrywają ponad 11 % powierzchni kraju, pod którymi gotuje się i wrze magma, sąsiadują z szaroczarnym pustkowiem zastygłej lawy i potężnymi wodospadami, tworząc niesamowite krajobrazy. Nie brakuje tu także ciągle niebezpiecznych wulkanów. Nieprzypadkowo więc zyskała sobie przydomek „wyspy ognia i lodu”.
Co ciekawe - największą mniejszością narodową Islandii są Polacy, przysmakiem jej mieszkańców - popsute mięso rekina, zaś ulubioną muzyką - metalowa! Zakup alkoholu na wyspie może okazać się nie lada wyczynem (i do tego bardzo drogim), a jakby tego było mało wyspa tektonicznie jest odrębna od Europy! Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie tam powstał ponad tysiąc lat temu – funkcjonujący do dziś - najstarszy parlament świata.
Bartosz Piziak jest geografem pochodzącym z Rzeszowa, ale nieodłącznie związany z Krakowem. Od zawsze ciekawy świata, który uwielbia odkrywać wszelkimi dostępnymi sposobami. Jest członkiem Polskiego Klubu Przygody. W podróżowaniu ceni najbardziej poznawanie nowych ludzi, kultur oraz alternatywne formy przemieszczania się - uwielbia jeździć autostopem (choć niestety coraz rzadziej).
Zjeździł prawie całą Europę, kawał obu Ameryk, trochę Azji i odrobinę Afryki. Zawodowo wykładowca, marketingowiec oraz pilot wycieczek. Szczególną sympatią darzy Bliski Wschód, Portugalię, Słowenię i Beskid Niski.
Inicjatywa jest realizowana dzięki dotacji Miasta i Gminy Wschowa. Wsparcia udzielili Piekarnia Gierczak, Spółka Komunalna we Wschowie, Kaja Komputer, Energo-expert, Elektrobud, NZOZ Certus Gostyń – Przemysław Woźny, Jarom s.c., Marco, Kmito – stacje paliw płynnych, Protekst komputer, Bricomarche, Kompas Travel. Mecenatme jest Bank Spółdzielczy we Wschowie.
Dziękujemy pracownikom Centrum Kultury i Rekreacji za udostępnienie sali widowiskowej.
(TH/JOc)