TworzymyGłos Regionu

reklama

Gmina Szlichtyngowa chwali się inwestycjami.

Tyle udało się zrobić w ostatnich miesiącach (VIDEO)

Środa, 28 grudnia 2022 o 18:39, aktualizacja Środa, 28 grudnia 2022 o 18:48, autor: 13
Gmina Szlichtyngowa chwali się inwestycjami.

Ponad 500 metrów asfaltu w Goli, drogi na Osiedlu Leśnym w Górczynie, infrastruktura z panelami fotowoltaicznymi, nowa świetlica wiejska w Dryżynie - wszystkie te inwestycje zostały dziś (28 grudnia) uroczyście zakończone. Z tej okazji do gminy Szlichtyngowa, na zaproszenie burmistrz Jolanty Wielgus, przyjechali m.in. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Poseł na Sejm RP Marek Ast oraz Starosta Wschowski Andrzej Bielawski.

Przegląd gminnych inwestycji rozpoczął się na terenie świetlicy w Goli, przy drodze prowadzącej na cmentarz. W ramach inwestycji wykonano przebudowę drogi o długości 550 m. W skład prac budowlanych wchodziło: wykonanie podbudowy drogi z kruszywa łamanego, osadzenie fragmentami krawężników, wymiana rury przepustowej pod zjazdem na drogę powiatową. Drogę utwardzono wykonując dwie warstwy z betonu asfaltowego (wiążąca i ścieralną). Urządzono pobocza, zjazdy, wykonano roboty wykończeniowe, a także zamontowano oznakowanie pionowe.

Inwestycja była realizowana na podstawie umowy zawartej w dniu 23 września 2022 r. z wykonawcą robót: firmą DROGTRANZ Sp. z o.o. z siedzibą w Górze. Całkowity koszt realizacji zadania obejmujący wykonawstwo to kwota 747 713,86 zł. Na jego realizację Gmina Szlichtyngowa otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu „Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych” (edycja II) w wysokości 710 328,17 zł.

Następnie burmistrz Jolanta Wielgus przywitała gości na Osiedlu Leśnym w Górczynie, gdzie wybudowano sześć dróg. Całkowity koszt realizacji zadania obejmujący wykonawstwo to kwota 4.055.240,19 zł. Na jego realizację Gmina Szlichtyngowa otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu „Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych” w wysokości 3.591.228,17 zł.

Zakres prac obejmował budowę sześciu dróg na oś. Leśnym w Górczynie tj. na ul. Świerkowej, Sosnowej, Morelowej, Wierzbowej, Wiśniowej i Topolowej. Wykonano prace polegające na: budowie chodników, zjazdów do posesji i kanału technologicznego wraz z budową nawierzchni jezdni i systemem odwadniającym ulic. Wprowadzona została także stała organizacja ruchu poprzez zamontowanie oznakowania pionowego oraz wykonanie oznakowania poziomego. Zastosowane zostały także elementy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego takie jak wyniesione przejścia dla pieszych oraz wyniesiony łuk drogi. Nawierzchnię dróg i chodników wykonano z kostki brukowej wibroprasowanej fazowej. Wykonano wzmocnienie skarpy rowu na ul. Wierzbowej oraz utwardzono wylot kanalizacji deszczowej.

Kolejnym przystankiem był stadion MKS Orzeł Szlichtyngowa, przy którym od niedawna funkcjonuje jeden z czterech obiektów stanowiących zabezpieczenie elektroenergetyczne obiektów wodociągowo-kanalizacyjnych gminy Szlichtyngowa. 

Inwestycja była realizowana na podstawie zawartej umowy z firmą ZenitSolar sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu a wartość inwestycji wyniosła 1 211 219,13 zł, w tym Gmina Szlichtyngowa pozyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 1 150 658,17 zł.

I etap inwestycji – projektowy ukończony został 16 września tego roku. Następnie wykonawca przystąpił do robót budowlanych. 4 nowopowstałe instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50kW każda stanowią korzystne rozwiązanie dla zasilania w energię elektryczną obiektów wodociągowo – kanalizacyjnych, gdzie odnotowuje się duże zużycie prądu. Moduły fotowoltaiczne posadowione są na gruncie, na konstrukcjach wsporczych. Każda instalacja fotowoltaiczna posiada 3 inwertery i jest podłączona do istniejących obiektów.

Zwieńczeniem przeglądu inwestycji na terenie gminy Szlichtyngowa było uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej w Dryżynie.

Inwestycja była realizowana przez Zakład Budownictwa Ogólnego s.c. Henryk Kowalczykowski, Jacek Kowalczykowski z siedzibą we Wschowie. W swoim zakresie obejmowała przebudowę istniejącego budynku (dawna remiza OSP) i dobudowę nowego na cele świetlicy wiejskiej. Nowopowstały budynek składa się z pomieszczeń: hol wejściowy, sala wielofunkcyjna mieszcząca do 50 osób, toalety – męskie i dla osób niepełnosprawnych oraz wc damskie, korytarza prowadzącego do pomieszczeń zmywalni, kuchni, magazynu i pomieszczenia technicznego.

Całkowita wartość wykonanych robót budowlanych to kwota 1 670 922,01 zł. Na realizację zadania Gmina Szlichtyngowa otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 1 020 000,00 zł.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (13)

avatar

avatar
~Hihahahaha...... +!
28.12.2022 19:26

Ile razy oni będą to to otwierać i się wychwalać ????. Czy Polski poseł jest po to przez Suwerena wybierany by przyjeżdżać od inwestycji do inwestycji, od pikników rodzinnych do dożynek chłopskich bawić się na Nasz Koszt ????. ELASTYCZNOŚĆ + ! co potęgi !!! 3xpi....!!!!., a mianowicie panie pośle co jest z ;ponad 400 miliardami Naszych - Suwerena pieniędzy, które wasz rząd, wasza minister przelaliście z Budżetu Państwa poza KONTROLĘ PARLAMENTARNĄ ?????, to jest co 4 złotówka Naszego - Suwerena Szmalu jest w waszych rządowych rękach !!!!!. Pytanie : - kto waszym partyjnym zdaniem będzie spłacał ten szmal, który wydacie poza KONTROLĄ BUDŻETOWĄ w imię waszych zachcianek ?????. Ile takich wstęg pan przetnie przy wydaniu Naszych - Suwerena pieniędzy ??? - Bo nie pańskich, Bo nie pisu i waszego rządu ?????. Ilu jeszcze stworzycie nowych partyjnych milionerów ?????. Hiha,ha,ha .....!!!!!

avatar
~Brrrrrrrr....!
28.12.2022 19:37

Można, można ...... znaleźć czas w parlamencie i przyjechać na "wiochę" aby się przytulić do inwestycji wybudowanej za pieniądze Kochanego Ludu --- a lud ci zaklaszcze i powie gdzie jest reszta naszej kasy z KPO ...????. Można ? - można ! być współczesnym Robin Hoodem !!!!!Brrrrrrrrrr !. Wyborca - to jednak nie wystarczy na jesienne 2023 r wybory !!!!!!

avatar
~Wiola
28.12.2022 19:37

A co na to burmistrz Wschowy?

avatar
~Dupa Jasiu
22.01.2023 22:50

A co ma burmistrz Wschowy do Szlichtyngowy jak to dwie inne gminy?

avatar
~Mieszkaniec
28.12.2022 20:33

Brawo Pani Burmistrz.Caly czas jakieś potężne inwestycje oby tak dalej.

avatar
~mienie publiczne
28.12.2022 21:07

Jeśli już mamy na naszej Ziemi posła partii rządzącej to co poseł nam Wyborca powie o Totalnej Inflacji w Naszym Kraju?, - Co powie o galopującej drożyźnie na wszystko co jest w naszym kraju?, - co powie na temat DAROWIZN ludzi pisu zatrudnionych w Spółkach Skarbu Państwa na kandydatów pisu w kampaniach wyborczych do polskiego Sejmu i PE , darowiznach które sięgają już milionów złotych ????. czy poseł jak człowiek prawa i sprawiedliwości odpowie nam sprawiedliwie i merytorycznie na te pytania toć to dotyczy jeko partii i rządu !!!!!.

avatar
~Tomasz
28.12.2022 23:41

Co na to pan NicSięNieDzieje?

avatar
~NSND-Tomasz+
29.12.2022 11:26

Jak się mówi na takich co to chwalą się nie swoim ?. Ile razy można otwierać tą samą inwestycję?. Przez ostatnie siedem lat partia nam panująca jako żywo prawie codziennie przypomina nam zwyczaje i obyczaje słusznie od 1999 roku mienionej partii zwanej komunistyczną !!!. Te ich wizyty gospodarcze, te witanie się na pokaz z ludem, te liczne fotki, a la sesje foto na wzór celebrytów tv, itd. -- I po co było obalenie komuny jak obecni nam przy władzy codziennie przypominają nam swoim postępowaniem tamte czasy aż do znudzenia i obrzydzenia !!!!!!!a -fe!!!!!!!. Czy oni siebie nie widzą, czy nie czytają zw.pl ??????

avatar
~Adaś
29.12.2022 11:58

A jednak były te 3-4 fajne inwestycje w gminie w jednym roku i to należy pozytywnie zauważyć, co nie można powiedzieć o poprzednim okresie z burmistrzem z PiS. Pani Wielgus i jej zespół, mimo nieukrywanego uprawiania bałwochwalstwa w stosunku do partii rządzącej, dużo lepiej daje sobie radę w pozyskiwaniu środków i realizacji potrzebnych zadań dla mieszkańców gminy i za to jej chwała. Natomiast co do "adoracji" p. posła i wojewody...... wygląda ( jak to inni piszą) trochę to zabawnie i myślę, że przynosi to Pani niewłaściwy wizerunek ? Oby nie zamieniło się to w służalstwo bo o reelekcji nie będzie mowy ? Pani burmistrz, proszę zachować naturalność i właściwą prostolinijność a Wyborcy na pewno staną za Panią. Pozdrawiam i gratuluję . Adaś

avatar
~"program wyborczy+"...
31.12.2022 08:46

Pod hasłem "droga+" - jak dzieci, jak dzieci, ,,,,,,,,,,, na poziomie co najmniej ZERÓWKI wykazują swoją radość na kawałku drogi i ilu się może dorosłych przy tej drobnej wiejskiej inwestycji ogrzać i przytulić aby zaznaczyć swoją bytność na stołku opłacanym przez Suwerena !!!!. Takie małe , a tylu z nich uraduje bowiem to wszystko ich osobiście nic nie kosztuje - ich delegacje i diety też są przecie opłacone z kasy Suwerena !!!. Jak się przy okazji zdobycia władzy za zgodą głosów co niektórych wyborców UWŁASZCZYŁO na MAJĄTKU SUWERENA to taki jest ich szacunek do społecznego grosza !!!!. Jak to powiadają nasi dziadkowie ; """ żyć nie umierać """" za wszystko i tak zapłaci Suweren - czyli MY!!!!!!.

avatar
~elastyczność plus*
01.01.2023 09:36

Tak na chłopski rozum - kto zapłacił za ta skromna inwestycję jak na czas XXI Wieku ?, - czy ten szmal wyłożył ten poseł, ta p, burmistrz ,,,,? . Kiedyś to za dobrze wykonaną pracę dziękowano wykonawcy wręczając im pochwały, premie, dyplomy , a teraz od ostatnich siedmiu lat totalnej władzy każdą najmniejszą inwestycję od ścieżki - ścieżynki - dróżki jak widzimy na tym załączonym obrazku przyjeżdża delegacja panującej nam totalnie władzy - władzy wybranej przez Suwerena i Suwerena opłacanej i strzela sobie FOTO !!!!. Człowiek im płaci, a oni b.wstydnie robią sobie z tego szopkę i o dziwo nie Noworoczną , a taką "pospolitą" na wzór klasyka hasła " ciemny lud....." , itd. !!!!. Mam nadzieje , że ten wolnościowy Rok 2023 zmieni nam stosunek do tej "szopki" !.

avatar
~do powyżej
01.01.2023 12:36

Jeszcze trochę a zobaczysz ich wyraz "szczęścia" politycznego przy wiosennym obcinaniu gałęzi. Z tego też można zrobić sukces i przecinanie wstęgi. Absurd goni absurd, kiedy to za wykonanie swoich obowiązków służbowych ( za b. duże wynagrodzenie, bo ok.15tys.i więcej) robi się z tego okolicznościowe zdarzenie. To co ma powiedzieć piekarz za kwartalny wypiek chleba, też sukces bo nas karmi ? Czyi wysiłek jest większy, burmistrz czy piekarza ?

avatar
~mieszkanka
07.01.2023 11:26

Rzeczywiście, jest to żenujące. Inwestycje nie za własne pieniądze tylko z "przyklejenia do dobrej zmiany" Proszę popatrzeć na sąsiednie gminy, które tych środków nie mają. Taka dużo mniejsza Kotla , budżet na 40 mln a Szlichty 32 mln , inwestycje 20 mln zł a w Szlichtyngowej 12 mln. Ale wynagrodzenia w Szlichtyngowej 11.880 mln a w Kotli 10.100 mln. Tak więc Szlichtyngowa przebija sąsiadów tylko w wynagradzaniu / ciekawa jestem tylko kto to zarabia? chyba tylko grupa P. burmistrz. Tak więc nie ma się czym chwalić. Wstyd dla Rady bo widać nieróbstwo i brak jakiejkolwiek wizji na przyszłość!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl