TworzymyGłos Regionu

reklama

Gmina rozwiązała umowę z wykonawcą termomodernizacji

Wtorek, 05 lutego 2019 o 13:59, aktualizacja Poniedziałek, 11 lutego 2019 o 16:05, autor: 38
Gmina rozwiązała umowę z wykonawcą termomodernizacji

4 lutego gmina rozwiązała umowę z firmą Wikont z Rawicza, wykonawcą, który przeprowadzał termomodernizację trzech budynków oświatowych na terenie Wschowy. Stało się to po analizie stanu realizacji projektu oraz w wyniku porozumienia z inwestorem zastępczym firmą Komplet Invest.

Przypomnijmy, że pierwotny termin zakończenia termomodernizacji wyznaczony był na dzień 15 listopada. Termin przedłużono do 15 grudnia.

- Wykonawca, nie realizował terminowo prac, objętych umową. Firma nie wywiązywała się z przyjętego harmonogramu prac, a brak postępu w robotach nie rokował zakończenia prac w terminie - mówi burmistrz Konrad Antkowiak - Wikont nie zakończył inwestycji w wydłużonym terminie. Wykonawca nie był w stanie regulować płatności dla podwykonawców i dalszych podwykonawców. Gmina była zmuszona uiścić bezpośrednio na rzecz podwykonawców i dalszych podwykonawców wymagalne faktury poprzez zapłatę na depozyt sądowy. 

Burmistrz Antkowiak zwrócił również uwagę na to, że wyższe rachunki, o których wspominał na ostatniej sesji Rady Miejskiej, dotyczą Szkoły Podstawowej nr 2.

- Wykonawca nie zamontował głowic termostatycznych, czyli piec tak naprawdę chodzi na pełnej mocy. Temperatury nie można w żaden sposób regulować. Rachunki wzrosły trzykrotnie. Problem z głowicą jest tylko jednym z przykładów. Takich usterek jest więcej i będzie o nich wiadomo po inwentaryzacji. Obecnie, po rozwiązaniu umowy z wykonawcą, musi nastąpić inwentaryzacja prac i zabezpieczenie terenu budowy. 

Burmistrz zwrócił również uwagę na to, że należy odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego poprzednia władza, wyłączyła z tak dużego procesu inwestycyjnego, pracowników Urzędu Miasta i Gminy. 

- Pracownicy nie nadzorowali tej inwestycji. Byli tylko odpowiedzialni za kontakt z wykonawcą i inwestorem zastępczym, któremu został zlecony nadzór nad tą inwestycją. Powstaje tez pytanie, dlaczego gmina zrezygnowała z kar umownych, wynikających z umowy z wykonawcą na prawie 150 tysięcy? - mówi burmistrz Antkowiak.

Na pytanie, czy burmistrz zna już odpowiedzi na te pytania, odpowiedział, że jeszcze nie.

- Podstawą tych pytań jest na przykład notatka sporządzona ze spotkania, gdzie odstępuje się od naliczania kar umownych. Zatem należy to zbadać, czy taka notatka jest podstawą do odstąpienia od naliczenia kar - odpowiadał.

Zdaniem burmistrza wyniki audytu wskazują na to, że brakowało nadzoru ze strony inwestora zastępczego, jak i gminy. Te wskazania z kolei są wynikiem zapisów w umowie.

Warto też dodać, że gmina złożyła do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o wydłużenie do końca sierpnia 2019 roku terminu rozliczenia projektu. UM wyraził na to zgodę. 

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (38)

avatar

avatar
~Grzes
05.02.2019 15:08

Ja bym zaczął od sprawdzenia właściwości styropianu. Z tego co zauważyłem to z najtańszego materiału docieplano przeczkole.

avatar
~Gekon
05.02.2019 23:16

Tak się zaczyna kryzys gospodarczy, najpierw tracą płynność finansową firmy budowlane. Następnie dostawcy, itd...

avatar
~Adam
06.02.2019 22:41

A ja bym zaczął od nauki języka polskiego. Bo u Grzesia naukę tą zaniedbano już na poziomie "przeczkola".

avatar
~Grzes
05.02.2019 15:16

Czaeba było wybrać trochę droższe firmy sprawdzone z rynku Wschowy. I by nie było problemu.

avatar
~do Grzes
05.02.2019 15:23

Och te błędy ortograficzne.

avatar
~:-)
05.02.2019 18:10

Grześ wybrał najtańszy słownik:-)

avatar
~Adaś
05.02.2019 16:25

Nie wiem czy to aby tak było, ..... ale w listopadzie 2018 ( na Sesji) burmistrz odchodząca p. Patalas w słowach kiedy to oficjalnie i uroczyście przekazywała władzę nowemu, wybranemu na stanowisko burmistrza Wschowy p. Antkowiakowi powiedziała - przekazuję Panu miasto i Urząd w jak najlepszym stanie a sporządzony budżet na 2019 jest jak najlepiej dostosowanym budżetem do obecnej, optymistycznej prognozy na miasto Wschowa. Czyli ma się rozumieć , że p. Antkowiak dostał stanowisko i władzę pięknie "spakowaną" , przeliczoną, ułożoną i zdyscyplinowaną co do wykonywanych zadań . Ma się rozumieć, że jedna z największych inwestycji po 1990 r. jest prowadzona znakomicie w terminach, bezbłędnie w finansach i wzorowo w oczekiwaniach za "zyski" . Tak to złowiłem uchem. A tu co My słyszymy p. burmistrzu , co nam Pan podaje do wiadomości, ........ że "podanie" ręki w listopadzie było jedynie kłamliwą grzecznością poprzedników, że brakowało nadzoru ze strony inwestora i pracowników gminy, że w niejasny sposób gmina macha ręką na należne kary umowne (150 tys. ? to dla wschowskiego budżetu chłam ?) . Przecież Pan mówi o lekceważeniu obowiązków służbowych i niegospodarności ? Kto za ten stan rzeczy dzisiaj odpowie, kto pokryje koszty w stracie wielkich pieniędzy i w taksie politycznej ? Dlaczego jeszcze nie wskazuje Pan personalnej odpowiedzialności za tak karygodnie dobranie wykonawcy i inwestora, ........ przecież za tym stoją ludzie odpowiedzialni z ratusza i firmy Wikont ? Ciekawi mnie, kto teraz dokończy ten "knot" , kto i ile ma obecnie wyłożyć pieniędzy na jej dokończenie, gdzie Pan pozyska pieniądze, kosztem jakich cięć ( teoretycznie, dlaczego kosztem mojej ulicy ?) , czy zostanie rozpisany nowy przetarg, kto i za czyje pieniądze usunie wady budowlane już wykonane ( nowy materiał budowlany), kto pokryje wspomniane, nieplanowane koszty zimowej obsługi grzewczej szkół ? Ja współczuję p. Antkowiakowi , Wschowa jest małą i biedną gminą, nie mogącą sobie pozwolić na takie nierozważne inwestycje. Współczuję naszym podwykonawcą , sklepom i hurtowniom materiałów budowlanych ( o tym wspomina burmistrz) za poniesione straty których już nikt Wam nie pokryje a może nawet doprowadzą Was do upadłości ? Solidaryzuję się z Wami przedsiębiorcy a burmistrzowi życzę mądrości i jak najlepszego konceptu ....... to na pewno nie była "dobra zmiana" ? Adaś

avatar
~do Adaś
05.02.2019 17:56

Ma Pan całkowitą rację.Wschowy nie było stać na zmianę władzy. Poprzednia dokończyłaby termomodernizację. Jaki los czeka Naszą Gminę. Przecież nowa władza zgoni wszystko na pracowników. Podwykonawcy nigdy nie odzyskają swoich środków w całości a UM nie wypłaci zakładanych środków. Miejscowe firmy były droższe, ale rzetelniejsze. Byłaby praca dla miejscowych wschowian. Kto teraz zechce dokończyć to co jest zaczęte. Nikt nie zechce poprawiać po kimś i brać na siebie odpowiedzialność finansową. A miało być ożywienie gospodarki, nowe miejsca pracy. I to jest dobry wybór????

avatar
~Marian
05.02.2019 22:32

Poprzednia władza mogła dokończyć modernizację ? Przy założeniu że Wikont jest niewypłacalny-na pewno Pan Czopek zrobiłby to własnymi rękoma ;) zastanówcie się najpierw co chcecie napisać ...

avatar
~Pan
05.02.2019 16:38

Nie czepiajmy się błędów. Czytamy co jest napisane.

avatar
~do "Pan"
05.02.2019 20:28

Co to znaczy," nie czepiajmy się błędów" ? Według tego nieuka, ~Grzes wszystko co jest najdroższe to jest najlepsze. Tak nie jest. Trzeba wykonać roboty zgodnie z projektem i kosztorysem. Wykonawca znał i jedno i drugie. Jeśli próbował kombinować musi ponieść konsekwencje.

avatar
~DO-Adasia
05.02.2019 18:36

Należałoby powiedzieć " wiedziały gały co brały", a teraz bez takiego mazgania się panie Adasiu moralisto!. Współczuć to my możemy sami sobie a nie Burmistrzowi, który raczkuje w tym magistracie jak ćma po ciemku !. Pytanie: - a gdzie jest ta wielka KOALICJA przedwyborcza obecnego Burmistrza???. A!, tak w sumie, czy pan wie komu tak pan współczuje...?. śmieszne, a zarazem głupie.........

avatar
~@@@
05.02.2019 20:03

Przez.... ostatnie...... cztery......lata....... merostwo Patalas i Czopka,itd. itp. ....., a my teraz to musimy to wszystko pozamiatać......itd., itp. ...... !. Czy o to ci chodzi Adasiu i tobie podobnym?, tak ma wyglądać obecnie rządzenie tej super ekipy 5-6, kto ich tam wie ilu partii i komitetów ?. a, co z przyszłością?, a gdzie wasz plan i obiecanki przedwyborcze jak to wy szybko to zrobicie i sprawicie aby Wschowa była potęgą lubuskiego, a jej mieszkańcy rośli w siłę !!!!. B-ka.

avatar
~Ela
05.02.2019 20:51

Odejdzie od mowy nienawiści ona już zrobiła wiele złego proszę o merytoryczna rzeczowa wypowiedź a nie opluwanie

avatar
~mieszkaniec
05.02.2019 21:06

Od Poniedziałku nowy Prezes Komunalki będzie wspierał Burmistrza .

avatar
~nieugiety
05.02.2019 21:22

siedzi Misiewicz posadzić i Patalas, może też Czopka? powód: niegospodarność.

avatar
~do nieugięty
06.02.2019 16:42

A może to firma przeinwestowała, przecież trzeba mierzyć siły na zamiary, a nie łapać kilka srok za ogon.

avatar
~Ja
05.02.2019 22:46

Podziękować tylko byłej burmistrz... Dokonała czynu zadłużenia.. Ale jak to mówiła,"termomodernizacja 2 musi być zrobiona" z długami będzie i kosztem innych szkół.

avatar
~Och -Ela
05.02.2019 23:20

Czy ty czasami nie jesteś w paranoi pojęcia ..."mowy nienawiści"...?. Och Ela gdzie ty widzisz to Twoje "opluwanie"...?. A już/cóż kolejną paranoją jest, że coś tam, coś tam wspominasz o rzeczywistych merytorycznych wypowiedziach - jako kobieta -, a sama piszesz bzdety, bzdety które najwyraźniej są skutkiem twojej nieprzespanej nocy?, bo kto by tak pisał .... ?. OCH...Ela !

avatar
~Wschowianin
06.02.2019 05:02

Wszyscy burmistrzowie po jednych pieniądzach . Jest problem ? To do roboty Antek naprawiaj , za co My ci płacimy ?

avatar
~Wyborca
06.02.2019 06:14

Tak! wszystkich z obcego terenu, Prezes Komunalki ze Złotoryi i też kolega.

avatar
~aaa
06.02.2019 08:29

Myślę ,że burmistrz p. Antkowiak daje dowód , że naprawia błędy, niedociągnięcia i niedopilnowanie ze strony starej władzy. Jest oszczędny w słowach , waży je i bardzo dobrze. Ps. Antek? - wschowianinie na pączki chodziłeś z p.burmistrzem , że pozwalasz tak sobie pisać? Trochę kultury osobistej

avatar
~Chłopcze
06.02.2019 12:36

Słuchaj chłopcze . Kulturę w burmistrz w pierwszej kolejności ma Mi(Nam wszystkim mieszkańcom) okazywać . Po drugie pozwalam sobie bo to burmistrz jest na Moim(naszym) utrzymaniu . Ja (my) utrzymuje ten kraj ,ja jestem burmistrza pracodawca i to ja mam prawo do krytyki a burmistrz ma za zadanie grzecznie wykonywać swoje obowiązki

avatar
~do wyborcy
06.02.2019 10:53

Naprawdę? To już u nas nie da się znaleźć odpowiedniej osoby? A może należałoby ogłosić konkurs i wybrać najlepszego?

avatar
~@/aaa
06.02.2019 10:54

Czy u ciebie podobnie jak u "Eli" ?, piszesz i odwołujesz się do "Ps.Antek?", którego brak na tej stronie...... Co z tobą nie tak ?. > O jakiej kulturze "Trochę kultury osobistej", czy to dotyczy ciebie i takich jak ty ?. brrrrrry

avatar
~do Adaś
06.02.2019 12:49

A w szlichcie przetarg na SUW w Drzewce na dzień 30 listopada a wykonanie lipiec tj.8 miesiące po terminie i żadnych kar umownych. Tu powinna odpowiedzieć poprzednik.

avatar
~Adaś
06.02.2019 13:04

Ad."Ela" - forumowiczu......., bez urazy, bardzo szanuje Panią i wszystkie wpisy jakie Pani dokonuje ale tym razem Pani nadinterpretacja w twierdzeniu i wyszukiwaniu "mowy nienawiści" w powyższych komentarzach ociera o głupotę. Jeśli nie rozumie Pani o czy mówi burmistrz , co On zastał w "teczce" bieżących spraw niezałatwionych w pierwszym dniu swojego urzędowania to proszę nie tykać przedmiotowości sprawy ! Proszę wziąć pod uwagę słowa p. Patalas, zapewniające p. burmistrza Antkowiaka, że gmina i miasto Wschowa jest przekazywana bez spraw "trudnych" , a był to listopad. Od kiedy było już wiadomo, że Wikont upada, że nie rozlicza faktur, że świadczona usługa jest marna w jakości ? Jak burmistrzowie byli zareagowali, jakie uczynili zabiegi zabezpieczające termin i jakość usługi ? Dlaczego 23-26 listopada p. burmistrz odchodząca nie rozjaśniła spraw termomodernizacyjnych wchodzącemu burmistrzowi aby zminimalizować straty ? Teraz co niektórzy naśmiewacie się z p. Antkowiaka, wielu mówi - "gołowąs" , przypadkowy wygrany ale ten Pan będzie z nami, czy chcecie czy nie, przez najbliższych pięć lat. Proszę nie liczyć na referendum odwoławcze, bo jak było w przypadku referendum z p. Patalas to już wiemy ? Mamy nowego burmistrza , nie jest głupi, co prawda nie ma doświadczenia administracyjnego i to daje się zauważyć ale jak przypomnę sobie rok 2014 i zestawiam co też "Ona" miała zrobić w różnych sprawach ( IKEA, Zbigtar, ogrom pieniędzy z UE, budownictwo mieszkaniowe, inkubatory itd.) to symptomy proroctwa ze strony p. Antkowiaka wcale a wcale nie wychodzą w świat utopi. Mnie się podoba na tym etapie jego kariery, jego zrównoważenie i umiar, ..... mało mówi, nie leje "wody" na każdy temat tak aby suweren czuł się w "pontonie " na fali populizmu dobrze. On ma 5 lat na poprawienie marki miasta Wschowa, On dopiero zasiadł, On raptem otworzył "księgi" gminy a już został stłuczony skalą trudności na maxa. Nie deklaruję, nie przyrzekam, że mój "fanatyzm" do obecnej władzy jest absolutny, moja "ortodoksyjność" szybko się skończy jak tylko zauważę nieprzychylność lub obojętność ( tzw. w pompie) burmistrza do spraw obywatela i gminy. Dzisiaj jestem świadomy, że p. Antkowiak jest moim burmistrzem na okres pięciu lat. Adaś

avatar
~do Adasia
06.02.2019 16:46

Panie Adaś szkoda pańskich słów i pokazywanie gdzie tkwił problem poprzedniej " władzy " . Im trzeba dużo gadania i jeszcze raz gadania a potem wygrażania palcem i krzyków że zrobi się porządek choć tak na prawdę nic się nie zrobi bo brak jest i umiejętności i fachowości w działaniu . Wykształcenie to chyba oni zdobyli za garść śliwek co nie raz nam udowodnili . To jest dopiero początek spraw w ratuszu a o sprawach S.K to dopiero będzie kabaret w wykonaniu byłej " prezes " .

avatar
~Panie Adaś !
06.02.2019 13:17

Najwyraźniej panu się nudzi - zważywszy na pana teksty - , ale jakim prawem pan ocenia inne teksty używając określenia, ze są , ..cytuję, .."w powyższych komentarzach ociera o głupote..."

avatar
~Adaś
06.02.2019 18:49

Ad. "Panie Adaś" - forumowiczu....., czy z tym zjawiskiem "oceny" spotyka się Pan/ni po raz pierwszy na Zw czy pyta Pan/ni tylko mnie o to ? Czy się nudzę? już nie pytam o to szefa -....... czy mogę ? Adaś

avatar
~mieszkaniecoficjalnie
06.02.2019 14:11

Pierwsze "śniadanie z dziennikarzami" za burmistrzem. Życzyłbym sobie, aby były cykliczne spotkania z przedstawicielami mieszkańców. Poruszane by były tematy bardzo istotne z punktu widzenia gminy i mieszkańców. Może w każdy poniedziałek od 10 do 12 ? Co ty na to .NOWOCZESNY?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl