TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Fusy z kawy w ogrodzie – kiedy mogą się przydać?

Środa, 09 października 2024 o 22:59, autor: 0
Fusy z kawy w ogrodzie – kiedy mogą się przydać?

Fusy z kawy nie kojarzą nam się zbyt dobrze. Są raczej przykrą pozostałością po aromatycznym naparze, której trzeba się pozbyć zaraz po degustacji. Ale czy na pewno? A co, gdyby znalazło się dla nich jakieś zastosowanie? Otóż fusy mogą okazać się bardzo cennym wsparciem dla każdego ogrodnik! Nie wierzysz? Przeczytaj nasz artykuł!

Fusy z kawy w ogrodzie – poznaj ich zastosowanie

Fusy po Twojej ulubionej kawie mogą przysłużyć się zarówno roślinom doniczkowym, jak i tym, których doglądasz w ogrodzie. Nie tylko roślinom ozdobnym, ale także pomidorom, roślinom strączkowym truskawkom czy poziomkom. Wszystko przez ich skład chemiczny. Zawierają wiele pierwiastków i związków, które sprzyjają roślinom. Wypada tu wymienić, chociażby potas, azot i fosfor, magnez czy cynk.

Z fusów przygotujesz odżywkę dla roślin i nawóz, możesz dodać je do kompostu albo stworzyć z nich warstwę ściółki. Doświadczeni ogrodnicy korzystają też z fusów do regulacji kwasowości gleby i poprawy jej żyzności. Co więcej, fusy to ekologiczny sposób na odstraszanie rozmaitych szkodników. Jak zatem widzisz – wiele zyskasz, zostawiając fusy na później! Jeśli poszukujesz cennych porad dotyczących uprawy i ochrony roślin, zaglądaj regularnie na https://egardenion.pl/.

Idealny ekologiczny nawóz

Najprostszym sposobem na wykorzystanie fusów do kawy do celów ogrodniczych jest dodanie ich do wody przeznaczonej do podlewania kwiatów. Na ich właściwościach skorzystają rośliny doniczkowe takie jak paprocie, storczyki, draceny, kaktusy. Jeśli natomiast mowa o roślinach ogrodowych – pomyśl np. o hortensjach, magnoliach czy różanecznikachZ fusami zaprzyjaźnią się rośliny preferujące kwasowe pH.

Nawóz fusy z kawy możesz też wykorzystać, mieszając je z glebą wokół roślin lub po prost rozsypuąc je w ich pobliżuFusy nasycają glebę składnikami potrzebnymi dla roślin, a ponadto zwiększają retencję wody. Tworzą warunki idealne do rozwoju życia!

Wzbogać kompost i przyspiesz kompostowanie

Podobnie jak np. skórki banana, tak i fusy po kawie są w stanie nasycić kompost życiodajnymi składnikami chemicznymi. Co więcej, mogą one przyspieszyć proces kompostowania i napowietrzyć składowany nawóz. Jakby tego było mało – wabią dżdżownice. A o ich pracy każdy ogrodnik powie same dobre rzeczy!

Stwórz warstwę ściółki

Jeśli chcesz stworzyć wokół roślin warstwę ściółki, fusy nadadzą się do tego celu znakomicie. Zwiększą retencję gleby i spowolnią procesy erozyjne. A ponadto będą chronić Twoje ulubione rośliny przed niepożądanymi chwastami. 

Ekologiczna ochrona przed szkodnikami

Fusy możesz wykorzystać jako ekologiczną i w pełni bezpieczną dla ekosystemu barierę przeciwko złośliwym owadom – m.in. mszycom, przędziorkom, pchłom czy mrówkom – a także ślimakom. Także wtedy, gdy chcesz przeznaczyć fusy do ochrony przed szkodnikami, możesz postąpić na kilka sposobów – albo podlać rośliny roztworem, albo wymieszać wysuszone fusy z wierzchnią warstwą gleby. Roztwór wodny przygotujesz, zalewając fusy wrzątkiem i parząc je przez trzydzieści minut. Po odcedzeniu cieczy i jej wystudzeniu uzyskasz skuteczny preparat ochronny, który nada się do bezpiecznych oprysków.

Jak zatem widzisz, żaden szanujący się ogrodnik nie lekceważy potęgi fusów z kawy. Na pewno i Ty skorzystasz z ich cennych właściwości!

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl