TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Freelancing w Polsce, czyli jak założyć własną działalność?

Poniedziałek, 23 grudnia 2024 o 17:38, autor: 0
Freelancing w Polsce, czyli jak założyć własną działalność?

Założenie własnej działalności nie jest bardzo trudne ani skomplikowane, co nie zmienia faktu, że należy się do tego właściwie przygotować. Właśnie dlatego przychodzimy Ci z pomocą i wyjaśniamy, jak złożyć wniosek do CEIDG oraz po prostu zacząć działać.

Czego potrzebujesz do założenia działalności?

Zacznij od przygotowania danych i dokumentów, których potrzebujesz do uzupełnienia formularza CEIDG-1. Potrzebujesz numeru PESEL, numeru NIP (jeśli go masz) oraz dowodu osobistego. Wymyśl także nazwę dla działalności, która musi zawierać Twoje imię i nazwisko w mianowniku oraz inne elementy pozwalające Ci wyróżnić się na tle innych. Teraz możesz sprawdzić, jak założyć własną działalność krok po kroku.

Adres firmy

Wybierz adres do doręczeń, na który urzędy będą wysyłać korespondencję. Uwaga! Ten adres nie musi być Twoim adresem zamieszkania. Musisz jednak podać adres zamieszkania (nie zameldowania). Zostaje on przekazany do urzędu skarbowego, ZUS i GUS. Kolejny punkt to adres miejsca wykonywania działalności gospodarczej.

Określenie formy prowadzenia działalności

Możesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) lub spółkę cywilną, kapitałową (np. spółkę z o.o.) lub osobową (np. spółkę komandytową). W przypadku freelancingu wybór zwykle pada na jednoosobową działalność gospodarczą. Co to oznacza?

  • JDG może prowadzić tylko jedna osoba fizyczna i zarejestrujesz ją poprzez uzyskanie wpisu w CEIDG.

  • Nie potrzebujesz wkładu finansowego

  • To Ty reprezentujesz firmę w kontaktach z klientami i kontrahentami oraz podejmujesz wszystkie decyzje.

  • Prowadzisz księgowość uproszczoną do momentu, w którym nie przekroczysz limitu przychodów 2 mln euro.

Wybór kodu PKD

Kody PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) określają obszar działalności gospodarczej. Musisz podać kod najtrafniej opisujący Twoją działalność. Możesz użyć w tym celu wyszukiwarki w serwisie Biznes.gov.pl.

Forma opodatkowania

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej masz obowiązek płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Masz do wyboru jedną z trzech form opodatkowania: zasady ogólne (skala podatkowa), stawka liniowa lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Należy też wybrać sposób prowadzenia księgowości. Możesz robić to samodzielnie, zlecić księgowość online lub skorzystać z usług stacjonarnego biura rachunkowego.

Wpis do CEIDG

Żeby założyć jednoosobową działalność gospodarczą, musisz wypełnić i podpisać formularz CEIDG-1. Wniosek o rejestrację firmy można złożyć na 3 sposoby.

  1. Online poprzez kreator wniosku dostępny w serwisie Biznes.gov.pl.

  2. W urzędzie gminy lub miasta. Możesz stawić się w urzędzie z wypełnionym formularzem lub wypełnić druk na miejscu. Istnieje także możliwość, przesłania formularza online.

  3. Możesz przesłać wniosek pocztą do urzędu gminy lub miasta. Twój podpis musi zostać poświadczony przez notariusza.

Co jeszcze?

Potrzebujesz także osobistego lub firmowego rachunku bankowego. Pozostaje jeszcze kwestia VAT-u. Nie musisz się do niego rejestrować, jeśli nie przekraczasz limitu sprzedaży, który wynosi 200 000 zł, a także gdy w ofercie masz towary lub usługi zwolnione z podatku VAT.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl