TworzymyGłos Regionu

reklama

Fontanna Jadwigi we Wschowie zostanie wyremontowana

Poniedziałek, 09 października 2023 o 12:48, aktualizacja Poniedziałek, 09 października 2023 o 19:16, autor: 8
Fontanna Jadwigi we Wschowie zostanie wyremontowana

Fontanna Jadwigi, jedno z charakterystycznych miejsc Wschowy, zostanie wkrótce odrestaurowana. Gmina Wschowa podjęła decyzję o przeprowadzeniu prac renowacyjnych, które przywrócą fontannie jej dawny blask.

Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego

W maju tego roku Gmina Wschowa podpisała umowę na dofinansowanie prac restauratorskich przy fontannie Jadwigi. Środki na ten cel pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Dzięki temu wsparciu możliwe będzie przeprowadzenie kompleksowych prac renowacyjnych i konserwatorskich.

Projekt remontu

Opracowany został szczegółowy projekt architektoniczno-budowlany robót remontowych. W jego ramach przewidziano m.in. naprawę niecki fontanny. Głównym celem jest uszczelnienie niecki, co zapobiegnie przeciekom wody i zabezpieczy konstrukcję przed dalszym niszczeniem.

Pozwolenie na budowę

Gmina Wschowa zwróciła się do Starostwa Powiatowego we Wschowie z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. Pozwolenie to jest niezbędne do rozpoczęcia prac nad naprawą niecki fontanny.

Koszty remontu

Całkowity koszt zadania wynosi około 120 000 zł. Z tej kwoty dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego wynosi 37 000 zł. Pozostała część kosztów zostanie pokryta ze środków Gminy Wschowa.

Remont figury

Warto dodać, że równolegle z pracami nad fontanną, planowany jest remont figury znajdującej się w jej centrum. Chociaż figura nie jest zabytkiem, Gmina Wschowa zdecydowała się na jej naprawę. Środki na ten cel zostaną sfinansowane w całości ze środków gminy.

Inne prace renowacyjne

Nie jest to jedyny remont fontanny we Wschowie w ostatnim czasie. Równolegle trwają prace nad naprawą figury fletnisty z fontanny przy ul. Rogalińskiego. 


Źródło: Burmistrz MiG Wschowa Konrad Antkowiak

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Ela
09.10.2023 15:01

Brawo Burmistrz Antkowiak mądre decyzję a agresywna radna kochanska jaki i ile pieniędzy pozyskała na remont zabytków czy tylko umie mącić

avatar
~Tuva
09.10.2023 18:13

Super.

avatar
~tnmp
10.10.2023 09:45

Dbałość o zabytkach widać przy samej Jadwidze ,kamieniczka z rozpadającymi się schodami/grozi zawaleniem/z współczesną prowizorką schodów.A remont tegoż zabytku pozostawiono lokatorom skupionych w biednej wspólnocie mieszkaniowej-tam dotacji NIEMA.

avatar
~kenza22
10.10.2023 10:45

Przekazanie mieszkań w zabytkowych kamieniczkach wspólnotom bez pomocy z zewnątrz to duży problem dla nich. Tutaj pomocny powinien być konserwator zabytków, ale jest inaczej on większości ma tylko wymagania ,które są trudne do spełnienia przy takim funduszu remontowym.

avatar
~Wiedziały Gały Co Brały !
10.10.2023 12:05

Co ma do tego pan Burmistrz ????. Zwróć się do swojej władzy co to wam rozdawała te tzw. "tekturowe czeki" i to z naszej Publicznej Kasy !!!!!. Oni w tej kampanii wyborczej dla zamydlenia oczu wyborcom są w stanie wszystko zrobić !!!!. Dają na zabytki, a la tylko kościoły to niech i wam dadzą na te zabytki mieszkalne !!!!!!!!

avatar
~wschowiak
12.10.2023 08:51

A gdzie stara fontanna z Rynku?

avatar
~Bp
12.10.2023 19:26

A mi się ciągle marzy zegar na ratuszu pokazujący aktualny czas . zepsuty zegar to niezbyt dobra wizytówka miasta Niby drobiazg ale ,,,,,,,

avatar
~mk
16.10.2023 14:55

Mam pyanie do burmistrza- co Pan na tytuł artykułu? coś nie doczytałam? Fontanna Jadwigi? jakiej Jadwigi? no chyba nie księzniczki żagańskiej ? więc jakiej? tutaj ling do historii fontanny i ani słowa o takiej nazie - https://www.poznajhistorie.pl/monument/wschowa-fontanna - w Kronikach Wschowy Martina Sprungały można znaleść ciekawostki o historii fontanny - polecam.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl