TworzymyGłos Regionu

reklama

Fakty i ACTY, czyli panika związana z ACTA

Poniedziałek, 23 stycznia 2012 o 10:40, autor: 4
Fakty i ACTY, czyli panika związana z ACTA

Międzynarodowy dokument ACTA wzbudza wiele kontrowersji. Organizacje pozarządowe twierdzą, że zagraża on prawu prywatności, wolności słowa i może zahamować innowacyjność. Ministerstwo Kultury przekonuje, że jest wręcz przeciwnie, choć premier ma jeszcze o tym rozmawiać z Ministrem Administracji i Cyfryzacji, Michałem Bonim, który nie ma tej pewności co Ministerstwo Kultury

Czy ta cała histeria polityków, internautów, hakerów i wszelakich mass mediów - które wydają się zdezorientowane, jak to zaszufladkować czy jako poważny problem, czy też nie - jest uzasadniona? Jak w tym zalewie i szumie informacyjnym wyłowić esencję? ACTA zawiera szereg przepisów gwarantujących, że jej stosowanie nie będzie prowadzić do naruszania praw podstawowych, w tym prawa do prywatności i wolności słowa. Żaden przepis ACTA nie wprowadza wymogu blokowania legalnych treści w internecie. W zakresie nakazów sądowych (art. 8 ust. 1 ACTA) czy środków tymczasowych (art. 12 ust. 1 pkt a) ACTA) stosowanych w postępowaniach o naruszenie praw własności intelektualnej umowa ta nie wprowadza żadnych nowych obowiązków w stosunku do przepisów obowiązujących obecnie w prawie Unii Europejskiej oraz w prawie polskim - tłumaczy jeden z pracowników resortu kultury w wywiadzie dla Wyborczej. Rząd początkowo zadeklarował, że podpisze ACTA w czwartek 26 stycznia. Jednakże Michał Boni będzie dziś przekonywał premiera do poczekania z tą decyzją, co pokazuje, jak jego ocena ACTA różni się od oceny tego dokumentu przez Ministerstwo Kultury. Popełniono błąd i trzeba to odrobić, wrócić do konsultacji. Premier nie podpisał upoważnienia dla szefa MSZ do podpisania tego dokumentu. Dajmy sobie więcej czasu. Możemy nie podpisać ACTA. Myślę, że w Europie zacznie się teraz wielka dyskusja. Przynajmniej cztery kraje, w tym Austria i Niemcy, już zdecydowały, że nie podpiszą ACTA w wyznaczonym terminie - powiedział dziś w TOK FM minister Boni. Dawno już nie było takiego pospolitego ruszenia w globalnym strumieniu Internetu. Facebook jest zalewany linkami do filmów, które przestrzegają przed ACTA. Znając polski rząd, który drobiazgowo patrzy na sondażowe słupki, to nie powinien on zignorować tego oburzenia, bo żyjemy w takich czasach, że oburzeni, jeśli tylko się zintegrują i wyjdą poza ramy Internetu, to są zdolni do wielkich rzeczy. Jest to co prawda szantaż, ale wydaje się, że słuszny, choć powiem szczerze, że zawsze wątpiąco podchodzę do takich czarno-białych pojedynków w słusznej sprawie. Bo potem często okazuje się, że cała histeria była przeszacowana. Jak będzie tym razem? Zgadzam się z ministrem Bonim, że trzeba podejść spokojnie do tego tematu i rozpocząć konsultacje, których zabrakło i może wtedy ten szum informacyjny będzie bardziej strawny dla przeciętnego człowieka. (admu)
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Emmanuel
23.01.2012 12:07

"Hakerzy z grupy Anonymous ogłosili wstrzymanie ataków w oczekiwaniu na wyniki rozmowy premiera Donalda Tuska z ministrami Michałem Bonim, Radosławem Sikorskim i Bogdanem Zdrojewskim. Tymczasem stronę internetową Kancelarii Premiera zaatakowali polscy hakerzy z grupy Polish Underground. " "Jeśli ataki hakerów zakłócą życie publiczne i na masową skalę nie będą mogły działać instytucje rządowe, wtedy trzeba będzie zastanowić się nad koniecznością wprowadzenia stanu wyjątkowego - mówił w radiu RMF FM szef BBN Stanisław Koziej. "

avatar
~koziej
23.01.2012 17:57

to dolozyl do pieca stary koziej, chyba czas na zasluzony odpoczynek przy boku spawacza bo i tak nikt im nie podskoczy jakby co !!!!!!!!!!

avatar
~karolina
24.01.2012 16:42

ja nie chcę ACTA

avatar
~fj
26.01.2012 18:15

ACTA to kolejny krok w stronę totalitaryzmu!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl