Jak powstaje pellet drzewny
Pellet drzewny powstaje na skutek sprasowania trocin, powstałych podczas obróbki drewna. Pod wpływem wysokiego ciśnienia trociny zostają sprasowane tak, iż powstają z nich kawałki o średnicy sięgającej maksymalnie 8 mm i długości do 4 mm. W zależności od drewna, jakie zostało zużyte, pellet może być jasny (np. z trocin sosnowych) lub ciemniejszy (np. z dębu).
Parametry pelletu drzewnego
Dobrze przygotowany pellet odznacza się bardzo małą wilgotnością, niewielką zawartością popiołu oraz wysoką kalorycznością. Ilość popiołu powinna mieścić się w przedziale 0,3% - 0,7%, co przekłada się na fakt, iż spalona 1 tona pelletu pozostawia po sobie od 3 kg do 7 kg popiołu.
Dodatkowymi atutami pelletu są jego łatwopalności i możliwość podawania z pomocą automatycznych podajników. Jest on również paliwem ekologicznym, gdyż w wyniku jego spalania powstaje stosunkowo niewiele odpadów (zarówno popiołu, jak i dwutlenku węgla). Powstały popiół można jeszcze wykorzystać, np. do nawożenia ziemi w ogródku, gdy jest w pełni ekologiczny.
Gwarancja dobrych parametrów oraz ekologiczność pelletu to niemiecki certyfikat DIN Plus. Producenci pelletu drzewnego co roku podchodzą do testów jakości, które polegają na niezapowiedzianej kontroli pracowników DIN CERTCO, sprawdzających, czy jakość produkcji nie odbiega od wyznaczonych norm. Producenci są również zobowiązani do cotygodniowej kontroli i dokumentacji parametrów wilgotności, ścieralności, gęstości i zawartości domieszek w pellecie.
Jak dbać o pellet
Ze względu na swoją strukturę i roślinne pochodzenie, pellet może być narażony na pochłanianie wilgoci. Zawilgocenie pelletu powoduje spadek jego jakości, a zatem należy go unikać. Dlatego powinien on być przechowywany w takim miejscu, aby woda nie mogła się do niego dostać.
Pellet na polskim rynku
Świadomość możliwości wykorzystania pelletu jako środka opałowego sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup pieca do niego przeznaczonego. Aby mieć pewność, że kupowany pellet jest najwyższej jakości i nie spowoduje zniszczenia urządzenia, warto skorzystać z oferty firmy Sambudrol. W ofercie znajdują się certyfikowane pellety takich marek jak na przykład Tartak „Olczyk” czy Stelmet Olimp. Wszystkie pakowane są w szczelne worki po 15 kg, łatwe w transporcie i magazynowaniu w kotłowni.