Sołtys wsi powitał zebrane Panie i życzył wszelkiej dobroci i pomyślności, oczywiście nie tylko od święta, ale przez cały rok, następnie oddał głos Pani wiceburmistrz Wschowy – Marcie Panicz-Szajnkenig, która w imieniu burmistrza złożyła życzenia Paniom i Panom.
Obecni na sali Panowie wręczyli kwiaty i zaśpiewali dla Pań Sto Lat. Panie z kolei nie zapomniały, że 10 marca obchodzony jest Dzień Mężczyzny i z tej okazji złożyły życzenia i wręczyły Panom drobne upominki.
Uroczystość uprzyjemnił występ zespołu mażoretek „Finezja” – Stowarzyszenia Kultury Ziemi Wschowskiej. W programie był przepiękny wykonany z gracją pokaz tańcaindywidualnego, dwójkowego i zespołowego, który został nagrodzony gromkimi brawami. Po występie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Serdecznie dziękujemy za przygotowanie uroczystości a wszystkim miłym Paniom i Panom za uczestnictwo we wspólnej zabawie.
Pierwszy Narodowy Dzień Kobiet odbył się w USA w 1909 roku. Tam w latach 1098-11 odbyło się wiele protestów kobiet–żądały one równych praw politycznych i ekonomicznych. Trend walki o równouprawnienie rozprzestrzeniał się również w Europie–tu pomysł obchodów zainicjowany został w Kopenhadze.
W czasach PRL-u wiązało się to niezmiennie z goździkami wręczanymi paniom. W szkołach i zakładach pracy obchody święta kobiet były właściwie obowiązkowe. Nie brakło również upominków w postaci rajstop, kawy czy czegoś mocniejszego dla wszystkich przodowniczek pracy. Po upadku komunizmu tradycja pozostała, a przy okazji utraciła swój propagandowy wydźwięk.
Dziś w Dzień Kobiet panie otrzymują najczęściej kwiaty i najserdeczniejsze życzenia od panów. Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obecnie obchodzony w kilkudziesięciu państwach na świecie. Dzień Mężczyzny zapoczątkowano w 1999 r. przy wsparciu ONZ, nie zyskał jeszcze takiego statutu jak Dzień Kobiet, jednak z roku na rok staje się coraz bardziej popularny.
G.G.