Żadna szczoteczka do zębów nie jest w stanie zapewnić nam kompleksowej higieny jamy ustnej, dlatego też, w dbałości o czystość chociażby przestrzeni międzyzębowych, posługujemy się nićmi dentystycznymi, wyciorkami czy wykałaczkami. Wszystkie te przyrządy jest nam w stanie zastąpić irygator stomatologiczny, czyli sprzęt, który za pomocą strumienia wody oczyszcza newralgiczne obszary jamy ustnej oraz masuje dziąsła, poprawiając ich ukrwienie i czyniąc je zdrowszymi.
Na czym polega działanie irygatora stomatologicznego?
Irygator stomatologiczny to zaawansowany sprzęt, dzięki któremu możemy w sposób kompleksowy zadbać o higienę w najtrudniej dostępnych miejscach w jamie ustnej. Posiada on formę myjki ciśnieniowej, analogicznej do tej, którą możemy spotkać chociażby w myjniach samochodowych (z tym, że irygatorem nie myjemy samochodu, tylko zęby).
Wąski dozownik irygatora pod dużym ciśnieniem generuje wodę, bądź też mieszankę wody i sprężonego powietrza. Z jaką siłą? To już zależy od nas, ponieważ moc strumienia możemy regulować wedle własnych potrzeb. Nie musimy się przy tym martwić, że dobrane przez nas ciśnienie pracy będzie zbyt silne bądź zbyt słabe – zawsze jest ono na tyle intensywne, by było skuteczne, a jednocześnie tak delikatne, że bezinwazyjne dla dziąseł.
Irygatory mają podłużną końcówkę, dzięki której są w stanie docierać z generowanym przez siebie strumieniem wody do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Bogatą ofertę produktów znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/irygatory Mogą przywodzić na myśl profesjonalny sprzęt dentystyczny, za pomocą którego dentyści osuszają nam po wykonanym zabiegu zęby.
W jaki sposób należy myć zęby irygatorem dentystycznym?
Posługiwanie się irygatorem dentystycznym jest niezwykle proste i nikt nie powinien mieć z tą czynnością większego kłopotu.
Przed rozpoczęciem irygacji, zawsze należy dobrać do urządzenia odpowiednią dla nas końcówkę. Obecnie w sklepach znajdziemy wiele różnych główek czyszczących, które każdy użytkownik może dopasować do swoich potrzeb wedle uznania. Po włączeniu sprzętu, strumień wody generowany przez urządzenie należy kierować prostopadle do powierzchni zębów. Przy każdym fragmencie uzębienia trzeba się na chwilę zatrzymać, by woda mogła precyzyjnie dotrzeć do wszystkich newralgicznych zakamarków.
Pamiętajmy o tym, by podczas irygacji nie ominąć kieszeni dziąsłowych, w których to zalega zwykle największa ilość bakterii. Cały proces oczyszczania jamy ustnej irygatorem powinien trwać około dwóch-trzech minut, i odbywać się dwa razy dziennie, najlepiej tuż po wyszczotkowaniu zębów.
Komu w szczególności poleca się korzystanie z irygatorów?
Irygatory poleca się właściwie wszystkim, którym zależy na możliwie najbardziej precyzyjnej pielęgnacji jamy ustnej. Wraz ze szczoteczką do zębów stanowią wszak duet, który jest w stanie usunąć ze wszystkich trudno dostępnych obszarów nawet 99% zalegających drobnoustrojów.
Są jednak pewne grupy osób, którym irygatory poleca się w szczególności. Z pewnością należą do nich użytkownicy aparatów ortodontycznych oraz implantów zębowych – dostęp do miejsc znajdujących się wokół tych wypełnień jest bowiem utrudniony, i nierzadko mamy kłopot, by oczyścić je nawet przy pomocy nici dentystycznej. Irygator z usunięciem z nich bakterii nie będzie miał żadnego problemu.
Inwestycja w irygator stomatologiczny może okazać się również doskonałym rozwiązaniem dla osób mających ciasno stłoczone zęby, oraz tych z głębokimi kieszeniami zębowymi. Najpopularniejsza marka irygatorów to produkty marki Waterpik, której ofertę znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/irygatory/irygatory-do-zebow-waterpik
Czym należy wypełniać irygator stomatologiczny?
Zbiornik irygatora stomatologicznego przed każdą irygacją należy wypełnić wodą, najlepiej przefiltrowaną (woda z kranu może prowadzić do odkładania się wewnątrz urządzenia kamienia). Nigdy nie wolno tego robić żadnymi innymi cieczami, włącznie z płynami do płukania jamy ustnej. Dlaczego? Otóż płukanki czy inne ciecze mogą doprowadzić do korozji irygatora, i co za tym idzie – uczynić go bezużytecznym. Woda będzie stanowić zawsze najbezpieczniejsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.