TworzymyGłos Regionu

reklama

Dyrektor MZW Damian Małecki wyróżniony medalem „Pro Patria”

Czwartek, 27 lipca 2023 o 13:58, aktualizacja Czwartek, 27 lipca 2023 o 14:31, autor: 2
Dyrektor MZW Damian Małecki wyróżniony medalem „Pro Patria”

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim 27 lipca miała miejsce uroczystość wręczenia medali „Pro Patria”. Wśród laureatów znalazł się dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej, Damian Małecki.

Wyróżnienie za organizację Rajdu na Wschowę

Prestiżowe odznaczenia, wraz z dyrektorem MZW Damianem Małeckim, odebrali druhna Halina Cichocką-Nowak i druh Wojciech Zrayko. W przypadku dyrektora Małeckiego, wyróżnienie zostało przyznane przede wszystkim za wkład w organizację Rajdu na Wschowę. Wcześniej, podobne wyróżnienie otrzymali pp. ppłk Daniel Katarzyński oraz płk Dariusz Wyrzykowski, którzy byli kluczowymi współorganizatorami tej uroczystości.

Rajd na Wschowę – ważne wydarzenie w kalendarzu

Rajd na Wschowę to cykliczne wydarzenie, które odbywa się od 2020 r. Upamiętnia ono wypad żołnierzy 55 Poznańskiego Pułku Piechoty oraz 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich z września 1939 roku. Co roku żołnierze 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego i 125. Batalionu Lekkiej Piechoty przemierzają ulice Wschowy, kończąc swój marsz na Rynku. Tam dla mieszkańców odbywa się wojskowy piknik.

Odbywający się marsz jest rekonstrukcją historycznej trasy wojsk z 2 września 1939 r. – jednego z dwóch momentów, gdy Wojsko Polskie przekroczyło granicę polsko-niemiecką podczas kampanii wrześniowej.

Muzeum Ziemi Wschowskiej, z dyrektorem Damianem Małeckim na czele, jest głównym organizatorem tej uroczystości. Wydarzenie realizowane jest także dzięki wsparciu Gminy Wschowa, Centrum Kultury i Rekreacji oraz Wojska Polskiego.

Wypad na Wschowę - tło historyczne

W nocy z 1 na 2 września 1939 r. generał Roman Abraham podjął decyzję o organizacji wypadu w kierunku Wschowy. Kluczowymi postaciami tego wypadu byli: pluton kolarzy por. Zbigniewa Barańskiego, gen. R. Abraham, pluton ułanów ppor. Stryi oraz grupa wypadowa pod dowództwem kpt. Edmunda Lesisza.

Ta odważna akcja miała na celu odrzucenie oddziałów nieprzyjaciela oraz ostrzał Wschowy. Dzięki skoordynowanym działaniom, wojsko polskie zdołało przeprowadzić skuteczną operację w głąb terytorium Niemiec.

Wypad ten miał głównie znaczenie emocjonalne i propagandowe dla Polaków, pokazując, że można efektywnie stawiać opór najeźdźcy. W ocenie niektórych historyków, polskie działania mogłyby być bardziej skuteczne, gdyby nie zostały przedwcześnie przerwane. Niemniej jednak, decyzje te były uzasadnione biorąc pod uwagę ówczesną sytuację strategiczną.

Aby uczcić te wydarzenia, wzniesiono pomnik przy wjeździe do Wschowy od strony Leszna.

Kolejny Rajd w planach

Miłośnicy historii oraz wszyscy zainteresowani mają już datę do zaznaczenia w kalendarzu. Kolejny „Rajd na Wschowę” odbędzie się 2 września 2023 roku. Tak wyglądał III Rajd na Wschowę.

Medal „Pro Patria” - Symbol Pamięci

Medal „Pro Patria” został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 1 września 2011 roku. Jego celem jest wyróżnienie osób, zarówno fizycznych, jak i prawnych, które w szczególny sposób przyczyniają się do kultywowania pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.


Źródło: Damian Małecki, wikipedia.pl, kombatanci.gov.pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Panie Malecki
27.07.2023 19:26

...to za mało...nie wysila się Pan...za mało. Wiem polityka...ale za mało...

avatar
~Ewa
28.07.2023 08:03

Gratulacje

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl