Już w sobotę (6 listopada) Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie zaprasza na cztery wydarzenia muzyczne.
- godz. 11.00 - I Ogólnopolski Przegląd Sygnałów Myśliwskich o statuetkę Diany Wschowskiej Zofii Gorzeńskiej uhonorowanej w 1752 roku tytułem Lowczyni Wschowskiej przez króla Augusta III Sasa. Postać wschowianki Zofil Gorzeńskiej nawiązuje do staropolskiej tradycji dworskiej i towieckiej. Przegląd pod patronatem prezesa Klubu Sygnalistów Myśliwskich Macieja Strawy. Współorganizatorem koncertu jest Koło Łowieckie RYŚ we Wschowie. Sala Widowiskowa CKiR we Wschowie. (ul. Niepodległości 1)
- godz. 15.00 - 17.00 - Wernisaż wystawy pt. "Wschowskie pieniądze zastępcze" [CZYTAJ WIĘCEJ]. Muzeum Ziemi Wschowskiej, pl. Zamkowy 2.
- godz. 16.00 - Koncert Wschowskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy CKIR we Wschowie pod dyr. Remigiusza Kuropki. Kościół pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie, Zacisze 1.
- godz. 17.30 - Koncert Laureatów I Ogólnopolski Przeglądu Sygnałów Myśliwskich o statuetkę Diany Wschowskiej. Sala Widowiskowa CKiR we Wschowie. (ul. Niepodległości 1)
- godz. 18.00 Galowy koncert Capelli Zamku Rydzyńskiego w ramach Jubileuszu 35-lecia działalności. Soliści śpiewacy: prof. Andrzej Ogórkiewicz - Teatr Wielki w Poznaniu i Maciej Ogórkiewicz - Teatr Muzyczny w Poznaniu.
To kwintet instrumentów dętych blaszanych (dwie trąbki, róg, puzon, tuba). Zespół powstał w październiku 1985 roku przy rezydencji króla Stanisława Leszczyńskiego w Zamku SIMP w Rydzynie. Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu jest trębacz Mieczysław Leśniczak. Zespół tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Poznaniu, na co dzień pracujący w orkiestrach symfonicznych Poznania: Filharmonii Poznańskiej, Teatru Wielkiego, Teatru Muzycznego. Capella Zamku Rydzyńskiego jest trzecim powstałym w Polsce kwintetem instrumentów dętych blaszanych po działających już kwintach w Filharmonii Narodowej w Warszawie i Wielkiej Orkiestrze Polskiego Radia w Katowicach.
Początkowo ambicją zespołu, jednego z niewielu, jakie działają w Polsce przy obiektach zabytkowych, było kultywowanie zapomnianej polskiej tradycji związanej z życiem dworskim. Z czasem jednak zespół poszerzył swój repertuar o muzykę współczesną i popularno-rozrywkową.
Zespół prowadzi ożywioną działalność koncertową w całej Polsce. Występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, pałacach, zamkach, katedrach.
Poza występami krajowymi zespół koncertuje również poza granicami Polski: Niemcy, Austria, Belgia, Francja, Włochy, Hiszpania, Dania, Ukraina, Białoruś, Węgry.
W roku 1986 wystąpił na elitarnym Europejskim Festiwalu Muzyki Dworskiej i Myśliwskiej na Zamku Burg Hohenwerfen koło Salzburga w Austrii.
W roku 2000 zespół koncertował na Światowej Wystawie EXPO 2 0 0 0 w Hanowerze w 2006 reprezentował Polskę na Światowej Wystawie Łowieckiej w Dortmund w Niemczech.
W roku 2011 zespół koncertował w Berdyczowie i Chmielnickim na Ukrainie w ramach Światowych Dni Polonii.
W styczniu 2011 roku zespół został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej„,
W listopadzie 2011 roku zespół wystąpił z koncertem w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
W 2016, 2017, 2018, 2019 roku koncertował w Parlamencie RP.
27 września 2021 roku Capella wystąpiła z koncertem muzyki polskiej na Światowej Wystawie Natura 2021 w Budapeszcie.
Capella Zamku Rydzyńskiego jest najdłużej działającym kwintetem instrumentów dętych blaszanych Polsce.
W roku 2020 zespół obchodził 35-lecie działalności.
Zespół współpracuje z solistami Teatru Wielkiego, Teatru Muzycznego z Poznaniu, Teatru Narodowego, Opery Kameralnej z Warszawy oraz aktorami Teatru Nowego z Poznania.
Występuje również w radio i telewizji oraz zapraszany jest do udziału w festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą.
SOLIŚCI:
ANDRZEJ OGÓRKIEWICZ– ukończył PWSM w Poznaniu w klasie Stanisława Romańskiego. Solista bas-baryton Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Ma w swoim wszechstronnym repertuarze ponad 130 partii, są to m.in. w operach K. Kurpińskiego, G. Donizettiego, K. Pendereckiego, G. Rossiniego, W.A. Mozarta, St. Moniuszki.
Od 1990 roku jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Otrzymał Nagrodę „Biały Bez” dla najpopularniejszego aktora scen Wielkopolski, odznaczenia: Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej. Srebrny Medal „Gloria Artis”.
MACIEJ OGÓRKIEWICZ– solista śpiewak – baryton
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Poznaniu. Solista Teatru Muzycznego w Poznaniu
Edukację wokalną kontynuował w klasie śpiewu swojego ojca Prof. Andrzeja Ogórkiewicza w Akademii Muzycznej im. Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu.
Na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu zadebiutował w roli Jonka w „Krakowiakach i Góralach” J. Stefaniego) oraz Pana Moniuszki w „Wigiliach polskich” B. Wachowicz.
Od 2002 roku solista Teatru Muzycznego, w którym wykonuje większość pierwszoplanowych partii barytonowych.
Artysta specjalizuje się w wykonywaniu muzyki operowej, operetkowej, musicalowej i popularno-rozrywkowej. Współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu , Operą Wrocławska, Operą Śląską, Gliwickim Teatrem Muzycznym. Koncertuje w kraju i zagranicą
MIECZYSŁAW LEŚNICZAK – kierownictwo artystyczne
Trębacz solista, kameralista. Absolwent Ogniska Muzyczne we Wschowie, Państwowego Liceum Muzycznego im. M. Karłowicza w Poznaniu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej na Wydziale Instrumentalnym w klasie trąbki prof. Stanisława Kwapisza. Wieloletni trębacz solista Orkiestry Teatru Wielkiego oraz Orkiestry Państwowej Filharmonii w Poznaniu. W latach osiemdziesiątych pierwszy trębacz Orkiestry „Poznańska Symfonietta” założonej i prowadzonej przez prof. Stefana Stuligrosza przy chórze „Poznańskie Słowiki”. Założyciel i kierownik artystyczny Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych „Capella Królewskiego Zamku w Rydzynie”, „Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego” oraz „Tria Barokowego” działającego przy Towarzystwie Muzycznym im. K. Kurpińskiego.
Koncertuje jako solista – kameralista w kraju i za granicą. Autor i wykonawca „Hejnału Papieskiego” odegranego w roku 1997 podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Poznaniu, hejnału otwierającego Światowy Kongres CIC w Krakowie w roku 1993 oraz hejnału Królewskiego Miasta Wschowy .
W PROGRAMIE:
W programie muzyka dworska i łowiecka przez wieki polska i europejska.