TworzymyGłos Regionu

reklama

Dramatyczna opowieść o Marszu Śmierci. Spektakl „Światłocień” na scenie w Sławie

Sobota, 20 kwietnia 2024 o 15:03, aktualizacja Sobota, 20 kwietnia 2024 o 15:20, autor: 0
Dramatyczna opowieść o Marszu Śmierci. Spektakl „Światłocień” na scenie w Sławie

W 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, mieszkańcy Sławy i okolic mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w poruszającym wydarzeniu teatralnym. Na scenie sławskiej sali widowiskowej wystąpił Teatr Avis z Nowej Soli, który zaprezentował spektakl pt. "Światłocień", opowiadający o tragicznym losie młodych żydowskich dziewcząt z Górnego Śląska.

Spektakl teatralny upamiętniający tragedię

W styczniu 1942 roku dziewczęta z Górnego Śląska zostały przetransportowane do fabryki Gruschwitza w Neusalz. W brutalnych realiach wojny, kobiety te musiały zmagać się z ciężką pracą w fabryce i na polach, gdzie zbierały len. Za najmniejsze przewinienia jak kradzież jedzenia czy nieposłuszeństwo, były surowo karane – strzyżono im głowy lub były bite.

Marsz śmierci w zimie 1945

Zimą 1945 roku, podczas ewakuacji obozu, około 1000 kobiet zostało zmuszonych do udziału w tzw. "marszu śmierci". Warunki tego marszu były dramatyczne: kobiety przemierzały trasy w chodakach, nocując na zewnątrz lub w stodołach wśród zwierząt. Z różnych szacunków wynika, że do miejsca docelowego dotarło między 300 a 700 dziewcząt.

Spektakl „Światłocień” poruszył widziów

Za scenariusz i reżyserię spektaklu odpowiada Alicja Chyzak-Fitas, a w rolę głównej bohaterki wcieliła się Iwona Ćwiek. Organizatorem wydarzenia byli Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła, Dyrektor Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku (SCKiW) Tomasz Krzymiśnki oraz Marek Grzelka. Spektakl "Światłocień" spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności, co potwierdziły gromkie brawa, jakimi nagrodzili występ młodych artystów.

Zobacz: Sala widowiskowa w Sławie uroczyście otwarta. Burmistrz Sadrakuła: „Spełniło się moje marzenie”

Źródło: UM w Sławie

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl