TworzymyGłos Regionu

reklama

Dożynki gminne w Dębowej Łęce

Sobota, 27 sierpnia 2016 o 17:36, aktualizacja Poniedziałek, 05 września 2016 o 16:39, autor: 17
Dożynki gminne w Dębowej Łęce

- Bawimy się dzisiaj do białego rana - tymi słowami przywitał wszystkich zgromadzonych rolników sołtys Dębowej Łęki, Krzysztof Rękoś. - Organizując dożynki chcemy Wam, rolnikom, podziękować za trud pracy na roli - mówiła Danuta Patalas.

Czas na przygotowania dobiegł już końca, zboże zostało zebrane, najwyższy, więc czas rozpocząć dożynki. Choć żar leje się z nieba nie przeszkodziło to rolnikom z gminy Wschowa we wzięciu udziału w tradycyjnym święcie plonów. Uroczystość dożynek gminnych rozpoczęła się o godz. 14.00 mszą świętą w kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Dębowej Łęce, a następnie starostowie dożynek, pani Bogumiła Kamińska oraz pan Andrzej Kowalczyk, poprawidzili korowód dożynkowy na plac przy boisku. W uroczystościach nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, na czele z panią burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Danutą Patalas, wicestarostą powiatu wschowskiego Wojciechem Kuryłło, radną sejmiku województwa lubuskiego Małgorzatą Gośniowską-Kolą oraz radnymi Miasta i Gminy Wschowa. Zaproszeni goście w swoich słowach podziękowania skierowanych do rolników, podkreślali trudy ich pracy, która zapewnia wyżywienie całemu społeczeństwu.

- Drodzy rolnicy dostrzegając wielką wartość waszej pracy, życzę wam niezmiennej satysfakcji z gospodarowania, pomyślności i dobrego zdrowia. Spotykając się w gościnnym sołectwie Dębowa Łęka, odwołujemy się do pięknych, wielowiekowych tradycji dożynkowych. Tak jak nasi ojcowie i dziadowie pragniemy wspólnie świętować i cieszyć się z tego, że żniwa dobiegły już końca, a w naszym domu nie zabraknie codziennego chleba - powiedziała Danuta Patalas.

- Szanowni państwo mamy dzisiaj niezwykły dzień, bo jest on podsumowaniem całorocznej, ciężkiej pracy rolników. Przed chwilą wszyscy uczestniczyliśmy we mszy świętej i to najważniejsza część tego dziękczynienia. To święto plonów to przede wszystkim wyraz wdzięczności Bogu. Ale to także wyraz szacunku i podziękowania dla państwa - mówiła Małgorzata Gośniowska - Kola.

Po przywitaniu gości nastąpił obrzęd dożynkowy, przekazanie przez starostów chleba burmistrzowi, a następnie podzielenie się tegorocznymi plonami ze wszystkimi zgromadzonymi. Danuta Patalas w rozmowie z naszą redakcją zdradziła, która część dożynek wzbudza w niej największe emocję.

- Najbardziej wzruszającym momentem dożynek jest wręczenie chleba przez starostów dożynek i dzielenie się nim z wszystkimi zgromadzonymi. Wtedy uzmysławiam sobie jeszcze mocniej ile zależy od pracy rolników. A najtrudniejszą chwilą jest zawsze wybór wieńca, wszystkie są przepiękne i ciężko określić, komu przyznać pierwszą nagrodę - mówiła burmistrz.

Po części oficjalnej zaplanowano turniej wsi, w którym ośmioosobowe zespoły z każdej wsi w gminie zmierzyły się z torem przeszkód, przygotowanym przez pracowników Centrum Kultury i Rekreacji. Nim na dobre rozpocznie się, jak zapowiadał sołtys Dębowej Łęki do białego rana, zabawa, ogłoszone zostaną wyniki na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz na najpiękniej przystrojony dom w Dębowej Łęce. W trakcie dożynek występował również chór Lutnia oraz mażoretki Finezja i Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Zapraszamy do obejrzenia relacji, rozmowy z Danutą Patalas oraz fragmentów występu chórzystów i mażoretek.

(olek)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (17)

avatar

avatar
~XX
28.08.2016 00:36

Fajna impreza, przepięknie stoły ułożone i nakryte, oraz bardzo smaczne jedzonko.

avatar
~go
28.08.2016 08:23

Nie ma Pana Czopka i Przybylskiego i wszyscy jacyś tacy radośni, zrelaksowani i impreza wydaje się piękniejsza.

avatar
~XX
28.08.2016 08:29

Dożynki fajne, zabawa taneczna super. Stoły przepiękne ubrane, a jedzenie bardzo dobre.

avatar
~wyborca
28.08.2016 11:35

Czy nasi radni bojom sie mieszkancow naszej gminy ,widzialem kilku ich tylko .Wstyt

avatar
~jg
28.08.2016 12:01

najlepsze dożynki oprawa muzyczna swietna i jedzonko pyszne

avatar
~@-go
28.08.2016 12:12

Widać to po siedzących na ławce minkach tych zmęczonych i zniechęconych zabawą dla dorosłych - mało rolnych, "widzi mi się": w realu mamy 2-3 rolników, a dożynki jak zwykle dla r z ą d z ą c y c h w stylu ... goździk, buźka, klapa................

avatar
~gośc zaproszony
28.08.2016 16:33

dożynki super. bawiliśmy się doskonale .Dziekujemy Pani burmistrz za zaproszenie nas i za poczestunek ,niesamowite wszyscy zostali zaproszeni na dożynkowy posilek ,było smaczne

avatar
~uczestnik dozynek
28.08.2016 19:34

Wielkie podziękowanie należą się Ochotniczej Straży Pożarnej z Osowej Sieni i ich "Guciowi" za zabezpieczenie i dbanie o bezpieczeństwo na dożynkach że pomimo upału nie podali się

avatar
~karol
28.08.2016 21:23

a gdzie się podziała Ela z urzedu w szlichtyngowej

avatar
~do: wyborca
28.08.2016 21:47

Wstyd, to jest tak pisać!!!

avatar
~Queens Music
29.08.2016 10:39

Grupa Artystyczno Muzyczna Queens Music dziękuję Wszystkim za tak wspaniałą imprezę w Dębowej Łęce :) Dla nas to zaszczyt , występować na scenie dla tak wspaniałej społeczności. Mamy nadzieję że, do zobaczenia :) Pozdrawiamy

avatar
~ela.
29.08.2016 13:46

Super dożynki .Gratulacje dla sołtysa.

avatar
~Gosc
30.08.2016 17:53

Było wszystko super tylko jednego nie rozumiem dlaczego na chlebie od Starosty dożynek było napisane Dożynki 2106

avatar
~hhh
30.08.2016 23:43

Do -Gość...A co tu jest do zrozumienia. Zwykła pomyłka

avatar
~uczestnik
04.09.2016 05:30

moźe Pani się szczycić ze swolch doźynek poniwaź w porównaniu z powiatowymi to daleko im z organizacją .wielkie nieporozumienie a powinno być perfekycjnie przecieź przygotowywali sami fachowcy a nawet nie byli jeszcze gotowi jak zaczęła się msza stoly stałły do gory nogami mieli nasz zwyklych szarakow za nic pomszy wyproszono mnie z miejsca dla zaproszonych a przeciez nas tez źrście zaprosili nas mieszkanców

avatar
~improwizacja...
04.09.2016 10:39

Improwizacja to domena dzisiejszych rządzących. Tzw. dożynki, czy to gminne czy to powiatowe to jedna wielka improwizacja - impreza bez chłopów dla chłopów, jedna wielka popisówka rządzących - zlecieli się na scenę i popisywali "ględzeniem" o wszystkim i niczym / jeden wielki bełkot/, a ci w pierwszych rzędach to tak zwani wolni i przymusowi wypełniacze tej IMPROWIZACJI. Impreza dla chłopów bez chłopów.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

avatar
~do improwizacji
05.09.2016 09:52

Absolutna racja. Jak nas traktują niech świadczy fakt że żaden po zjedzeniu sytego obiadu, nie pokazał się już wśród publiczności. A właściwie po co?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl