TworzymyGłos Regionu

reklama

Dodatkowe pieniądze na wymianę „kopciuchów”

Sobota, 15 stycznia 2022 o 10:44, aktualizacja Sobota, 15 stycznia 2022 o 10:47, autor: 2
Dodatkowe pieniądze na wymianę „kopciuchów”

Już trzeci rok Gmina Wschowa realizuje program dofinansowania do wymiany starych źródeł ciepła, tak zwanych „kopciuchów”. W tym roku do mieszkańców Gminy trafi 162 000 złotych, o 62 tys. niż rok wcześniej.

Pomysł na dofinansowanie wymiany „kopciuchów” powstał w 2019 roku, kiedy to pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Wschowa przygotowali projekt uchwały, wraz z regulaminem udzielania bezzwrotnej dotacji. Głównymi założeniami jest dofinansowanie do 50% kosztów wymiany starego pieca, jednak nie więcej niż 4 tysiące złotych. W pierwszym roku funkcjonowania w budżecie Gminy Wschowa zarezerwowano na ten cel 50 tysięcy złotych. Po dużym zainteresowaniu zdecydowano się na podwojenie tej kwoty w roku 2021. Jak zaproponowano w autopoprawce do uchwały budżetowej, w 2022 roku na program wymiany źródeł ciepła przeznacza 162 000 zł.

- Program wymiany „kopciuchów” to jeden z ważniejszych projektów jakie udaje nam się realizować. Mieszkańcy postulowali o podjęcie działań, które poprawią jakość powietrza atmosferycznego, które szczególnie w okresie zimowym pozostawia wiele do życzenia. Dzięki temu programowi wymieniliśmy już ponad 50 pieców, wydając ponad 140 000 tysięcy złotych – przedstawia program burmistrz Konrad Antkowiak. – Zainteresowanie dofinansowaniem i zmianą sposobu ogrzewania wśród naszych mieszkańców nadal jest wielkie dlatego na wniosek złożony przez Przewodniczącego Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego Władysława Brzechwę zdecydowaliśmy się znów zwiększyć kwotę środków na realizację tego programu. W tym roku będzie to 162 tysiące złotych.

Przypomnijmy, że o dotację ubiegać się mogą wszyscy mieszkańcy Gminy Wschowa, niezależnie od miejsca zamieszkania. Dotacja udzielana jest do wymiany źródła ciepła wykorzystywanego w budynkach mieszkalnych.

- Licząc, że mieszkańcy wykorzystają maksymalny poziom dofinansowania, chociaż z przebiegu programu wiemy, że jest z tym różnie, to w tym roku uda nam się wymienić kolejnych 40 pieców. Przez trzy lata funkcjonowania programu na ten cel przeznaczymy 300 tysięcy złotych i przyczynimy się do pozbycia niemal 100 zatruwających nasze środowisko kominów. To może nadal niewiele, ale liczę, że nasz projekt będzie trwał i systematyczną pracą przyczynimy się do poprawy jakości powietrza – dodaje burmistrz.

Szczegóły programu oraz wnioski do pobrania odnajdą Państwo na stronach internetowych Urzędu Miasta i Gminy Wschowa. Przypominamy, że możliwość składania wniosków rusza w poniedziałek, 17 stycznia. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z pracownikami Referatu Gospodarki Komunalnej, pod numerem telefonu 65 540 86 35.

(UMiG Wschowa) 

 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~xyz
15.01.2022 18:03

Nareszcie pani kierownik weźmie się może za pracę!

avatar
~Andrzej
19.01.2022 17:14

A co to za referat jak nikt nic nie wie i nie chce pomóc wypełnić starszym ludziom. Odsyłają do biur rachunkowych które tym się zajmują za OPŁATĄ.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl