Czym jest PPK?
Na początku sprawdźmy, czym dokładnie jest PPK. Jest to system długoterminowego oszczędzania na cele emerytalne. Spore znaczenie ma to, że jest on dobrowolny i powszechny. Pracodawcy w tej sytuacji mają obowiązek umożliwić swoim pracownikom przystąpienie do programu. Po stronie pracownika z kolei leży decyzja o tym, czy chce skorzystać z PPK. Kto finansuje takie wpłaty? Warto wiedzieć, że wpłata na PPK finansowana jest przez:
- Pracownika
- Pracodawcę
- Skarb Państwa
Czy jest możliwa dodatkowa wpłata na PPK? To pytanie z pewnością zadaje sobie coraz więcej osób.
Zmiany od 2022 roku
Nie zapominajmy o tym, że w 2022 roku wprowadzone zostały zmiany dotyczące PPK. W wersji podstawowej pracownik przekazuje 2% wynagrodzenia na swoje indywidualne konto, natomiast pracodawca wpłaca 1,5% wynagrodzenia. Z kolei państwo co roku ma za zadanie wpłacać 240 złotych, przy czym znaczenie ma też opłata powitalna w wysokości 250 zł. Jeśli rozpoczynamy gromadzenie pieniędzy w PPK, możemy liczyć na taki dodatek. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie poradnikpracownika.pl. Znajdują się tutaj rzetelne i sprawdzone informacje, które rozwieją wiele wątpliwości.
Co z dobrowolnymi wpłatami na PPK? Okazuje się, że jest taka możliwość. Jeżeli zamierzamy oszczędzać więcej, niż w podstawowej wersji, możemy postawić na dodatkowe wpłaty na PPK. efekcie podwyższymy oszczędności, jednakże dodatkowe środki nie mogą wynosić więcej niż kolejne 2% wynagrodzenia brutto. W celu skorzystania z takiego rozwiązania, trzeba złożyć u pracodawcy odpowiednie oświadczenie. To da nam pewność, że w kolejnym miesiącu dojdzie do odprowadzania dodatkowej wpłaty. Co ciekawe, pracownik w każdej chwili może z tego zrezygnować, składając kolejne pismo do pracodawcy. Maksymalnie możemy wpłacić 4% naszego wynagrodzenia brutto, przy czym 2% to składka podstawowa i kolejne 2% to dobrowolna.
Istotne informacje
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć? Nie zapominajmy o tym, że dobrowolna wpłata pracownika nie sprawia, że pracodawca także ma podwyższoną swoją część. Nadal opłaca on PPK pracownika w wysokości 1,5% wynagrodzenia brutto. Z kolei każda wyższa wpłata jest indywidualna, zgodnie z decyzją pracodawcy. To oznacza, że nawet w przypadku zwiększenia swojej wpłaty przez pracownika, pracodawca pozostać może przy podstawowej kwocie wpłaty. Ogromne znaczenie ma jednak to, że może on zadeklarować dodatkową wpłatę do 2,5%, którą można różnicować w związku z długością zatrudnienia, układów zbiorowych pracy, czy też regulaminem wynagrodzeń.
Podsumowując, zauważyć trzeba, że pracownik może dobrowolnie postawić na dodatkową wpłatę na PPK. Nie może ona przekraczać 2% wynagrodzenia. Warto mieć na uwadze także to, że w każdym momencie złożymy oświadczenie o rozpoczęciu dokonywania opłat dodatkowych lub z nich zrezygnujemy. Najważniejsze w tym wypadku są przepisy prawne, które warto znać. Kwestia dotycząca PPK wzbudza szereg różnych zdań, przy czym faktem jest, że oszczędności na dalsze lata zawsze są mile widziane. Dodatkowa wpłata na PPK to gwarancja jeszcze większych kwot, z których skorzystamy na emeryturze.