TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Docieplanie budynku

– na co zwrócić uwagę?

Poniedziałek, 30 marca 2020 o 15:36, autor: 0
Docieplanie budynku

Poprawa komfortu cieplnego budynku jest bardzo istotnym elementem. Pozwala to przede wszystkim obniżyć koszty za ogrzewanie. Redukcja opłat jest na tyle odczuwalna, że na docieplenie budynku decydują się nie tylko właściciele nowo powstających domów, ale również posiadacze starych zabudowań. W przypadku istniejących budynków często mówi się o większym przedsięwzięciu jakim jest termomodernizacja. Obejmuje ona nie tylko docieplenie ścian, dachu, stropów i podłóg, ale również wymianę okien lub drzwi.   

Ocieplanie budynku-jakie materiały wybrać?

Do ocieplania ścian zewnętrznych budynków, wybiera się najczęściej styropian lub wełnę mineralną. Każdy z tym produktów ma swoje zalety i wady. Zazwyczaj, wełnę i styropian można używać zamiennie, choć w określonych przypadkach jest to niewskazane. Wełna mineralna jest elastyczna, dzięki czemu łatwo się ją instaluje. Poza tym, materiał ten jest ognioodporny i podatny na działanie wysokich temperatur. Za negatywną cechę wełny można uznać brak odporności na wilgoć, która wpływa destrukcyjnie na właściwości izolacyjne materiału i sprzyja rozwojowi grzybów. Niską nasiąkliwością charakteryzuje się za to styropian, który posiada także wysoki wskaźnik przewodzenia ciepła. W porównaniu z wełną, styropian jest całkowicie nieprzepuszczalny. Minusem tego materiału są gorsze w stosunku do wełny parametry akustyczne, szczególnie drgania rozchodzące się w powietrzu.  

Jakie są metody ocieplania ścian?

Istnieją dwie metody ocieplania ścian - lekka mokra i lekka sucha. Pierwszy sposób polega na przyklejeniu styropianu lub wełny do ścian i pokrycie ich cienką warstwą tynku. W tej metodzie nie pojawiają się mostki termiczne, które odpowiadają za utratę ciepła. Ciężar ocieplenia ścian wynosi 10-30kg/m2. Ocieplenie ścian metodą lekką suchą polega na przytwierdzeniu wełny lub styropianu za pomocą gwoździ, zszywek lub wkrętów. Wełnę mineralną lub styropian umieszcza się między listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego mocuje się konkretną warstwę elewacyjną. W procesie ocieplania ścian i dachów, poza płytami, wykorzystuje się np. kliny dachowe z wełny mineralnej. Stosuje się je w miejscach połączeń warstw pokrycia dachu z elementami znajdującymi się ponad jego powierzchnią. Bardzo popularne są także zaślepki ze styropianu i wełny. Wysokiej jakości elementy do systemów ociepleń można znaleźć na: thermo-ips.pl. Dzięki takim akcesoriom, warstwa izolacyjna w 100% spełnia swoją funkcję.   

Ile wynosi koszt docieplenia budynku?

Oczywiście cena docieplenia uzależniona jest od firmy budowlanej. Średnio koszt robocizny oscyluje między 25, a 35 zł/m2. Wpływ na koszt przedsięwzięcia mają użyte materiały, producent produktów, grubość izolacji i technologia ocieplenia. W przypadku ocieplania styropianem konieczny jest zakup płyt styropianowych (25 zł/m2), zaprawy (2zł/kg), siatki (3zł/m2) i kleju do zatapiania siatki (2zł/kg). Szacunkowy koszt ocieplenia domu wraz z robocizną waha się w granicach 110-120zł/m2. Wyższe koszty pojawiają się przy użyciu wełny mineralnej (80-100zł/m2). Do orientacyjnej ceny ocieplenia, należy doliczyć jeszcze robociznę. Szacunkowa cena docieplenia ścian wełną wynosi więc 140 zł/m2.  

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl