TworzymyGłos Regionu

reklama

Do wnętrza Gujany Francuskiej

- spotkanie z Tomaszem Owsianym (ZAPOWIEDŹ)

Czwartek, 28 października 2021 o 15:45, aktualizacja Czwartek, 28 października 2021 o 15:52, autor: 0
Do wnętrza Gujany Francuskiej

Drugie i przedostatnie w tym roku "Spotkanie z podróżnikami" we Wschowie odbędzie się 6 listopada 21 o godzinie 18:00. Gościem będzie znany wschowskiej publiczności Tomasz Owsiany.

Autor był prelegentem Festiwalu "100droga" we Wschowie, jak również pojedynczych spotkań autorskim w naszym mieście.
Tym razem będzie opowiadał o wyprawie do Gujany Francuskiej. Opowieści z tej wyprawy szeroko opisał w swojej najnowszej książce (premiera 11.2020).

Zapraszamy na pokaz pt: "Do wnętrza Gujany Francuskiej" do auli I Liceum Ogólnokształcącego we Wschowie - ul. Matejki 1.

Gujana Francuska: dawna kraina niewolnictwa i kolonii karnych. Skrawek Francji i Unii Europejskiej w Ameryce Południowej – oraz cała mozaika sztucznie zestawionych ze sobą kultur, które współistnieją pod francuskim płaszczem. Tomasz Owsiany w trakcie samotnej, pięciomiesięcznej podróży reporterskiej podjął pierwszą w Polsce próbę przekrojowego, a zarazem dogłębnego spojrzenia na ten fragment świata.

Tomasz Owsiany, pracując piórem i maczetą, zgłębiał gujańską rzeczywistość. U ciemnoskórych Maronów uczestniczył w ceremonii przesłuchania zmarłego i poznawał wielowymiarową sztukę ludową tembé. Żyjąc z Indianami Teko i Wayana, obserwował skutki ich postępującej modernizacji. Zamieszkał też u starego szamana i proroka Pidimy, który niegdyś założył swój własny kult cargo. U Indian Wayampi, w najbardziej oddalonej wsi w kraju, przekonał się, jak silna potrafi być niechęć wobec fotografii. U Hmongów, w sadach, przy siekaniu mięsa i rodzinnym świętowaniu, gromadził historie ich ucieczki z ogarniętego wojną Laosu i oswajania obcej, gujańskiej ziemi. Poznawał również ostatnie rodziny hmongijskich animistów. Nad rzeką Maroni pomieszkiwał w artystycznym squat’cie wśród francuskich outsiderów. W miastach na wybrzeżu odnalazł rodzinę Kreoli wysiedlonych przymusowo przy budowie Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Przeniknął też do świata garimpeiros: nielegalnych poszukiwaczy złota – najgroźniejszej siły i największej „plagi” gujańskiego interioru.

Jak francuskie prawo i zachodnie wzorce wpływają wprost na codzienność mieszkańców Amazonii? Na ile zła sława garimpeiros jest uzasadniona? Co popycha tak wielu młodych Indian do samobójstw i dlaczego Gujańskie Centrum Kosmiczne częściej frustruje niż inspiruje Gujańczyków? To, między innymi, ze swadą, precyzją i humorem, postara się wyjaśnić autor pokazu.

Organizator:
Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty

Inicjatywa dofinansowana ze środków Gminy Wschowa

Wsparcie:

Piekarnia Gierczak
Kaja Komputer

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im, T. Zana we Wschowie

(Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty)

 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl