TworzymyGłos Regionu

reklama

Do godziny 9:00 normy jakości powietrza zostały przekroczone czterokrotnie

Piątek, 09 lutego 2018 o 10:40, aktualizacja Środa, 14 lutego 2018 o 11:18, autor: 26
Do godziny 9:00 normy jakości powietrza zostały przekroczone czterokrotnie

Od godzin porannych ogólnopolskie media informują o jakości powietrza w kraju. Pokazywane są między innymi dane z województwa lubuskiego, gdzie Wschowa wypada najgorzej. Według stacji monitorującej jakość powietrza, która znajduje się we Wschowie poziom pyłu zawieszonego PM10 do godziny 9:00 przekroczył poziom 200 µg/m3, co oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie. Warto jednak dodać, że średnia dobowa w ostatnich dniach nie przekroczyła tego poziomu (wykresu z ostatnich dniach zamieszczamy poniżej artykułu).

Stacja pomiarowa jakości powietrza znajduje się we Wschowie dokładnie za terenem należącym do Państwowej Straży Pożarnej. Dane aktualizowane są co godzinę. Dzisiaj, tj. 9 lutego, od godziny 1 w nocy do 9:00 poziom pyłów w powietrzu powyżej 200 µg/m3 przekraczany był  w godzinach 1:00, 2:00, 3:00, 4:00, 5:00 i 9:00. W tym miesiącu takiego poziomu przekroczeń jeszcze nie odnotowano we Wschowie.

Przypomnijmy, że głównym miernikiem powstawania smogu jest występowanie w powietrzu pyłów o wielkości poniżej 10 mikrometrów. Tak drobny pył jest w stanie dotrzeć głęboko do płuc i wywołać wiele schorzeń. Jak określają specjaliści nie ma znaczenia ile pyłu znajduje się w powietrzu, zawsze jest on szkodliwy. Jednak stworzono pewne normy, Światowa Organizacja Zdrowia przyjmuję, że dopuszczalne jest występowanie 50 µm/m3. Następnie kraje przyjmują wartości powyżej przekroczeniu, których informują obywateli o zbyt wysokim stężeniu i stężeniu alarmowym. Trzeba zauważyć, że na tle innych państw europejskich Polska przyjęła najwyższe wartości stanu informacyjnego i alarmowego. Jest to odpowiednio 200 µm/mi 300 µm/m3. Dla przykładu w Finlandii poziom alarmowy wynosi 50 µm/m3, we Francji 80 µm/m3, w Czechach 100 µm/m3, a na Słowacji 150 µm/m3. Monitoring stanu powietrza prowadzony jest oczywiście tylko punktowo, w miejscach gdzie znajduje się automatyczna stacja monitorująca.

Co by jednak nie mówić, norma we Wschowie w obliczeniu dobowym przekraczana jest od 5 lutego. Od 6 lutego normy przekraczane są dwu i trzykrotnie. 9 lutego do godziny 9:00 normy zostały przekroczone 4-krotnie.

Wykresy zamieszczone poniżej przedstawiają w kolejności pomiary od 1 lutego do 9 lutego (do godziny 9:00).

(rak/olek)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (26)

avatar

avatar
~Mirosław Damian Jasiński
09.02.2018 11:48

Tak się kończy gdy rząd zamist dbać o ponad 38 milionów mieszkańców dba o niecałe 200 tysięcy górników i zamiast zmniejszyć opodatkowanie gazu to dopłaca do deficytowego węgla będącego źródłem większości pyłów zawieszonych w powietrzu.

avatar
~do Jasińskiego
09.02.2018 13:01

Idąc twoim tokiem myślenia, gdyby Szydło nie dała górnikom to na dzisiaj przy władzy nie byłoby PiSu ? więc co wybierasz ?

avatar
~Mietek
09.02.2018 12:02

Wschowa nie wygląda najgorzej . Gorsza od nas jest Sława , Leszno i Poznań .Oczywiście nie mamy się z tego powodu cieszyć bo są przekroczony normy parokrotnie .Tu wstawiam link https://map.airly.eu/pl/#latitude=51.81079&longitude=16.30776&id=460

avatar
~Adaś
09.02.2018 15:22

A dzisiaj to sami siebie napiętnujmy ! Te paskudnie przekroczone normy nie są winą władzy , to nie burmistrz wkłada nam mieszkańcom do kotła najogólniej mówiąc złe paliwo, .. sami to robimy . Mam nadzieję , że są to już tylko pojedyncze jednostki...... zdaje się , że się łudzę , bo skoro norma jest przekroczona 4x to oczywistym jest , że jest to działanie sporej grupy mieszkańców. Jestem wielkim zwolennikiem ekologii , pomniejszania ilości śmieci , sortowania ich ( a przyjeżdżają do mnie jednym zgniataczem i cała moja praca ich na daremne), używania "niebieskiego" paliwa bądż naturalnego , wysuszonego drewna . Wiem , że to nie tylko edukacja, bogata Skandynawia łoży na to wielkie pieniądze , zielona ekologia dzisiaj wiele kosztuje cywilizację ale nie ma od tego odwrotu . Świat jest "brudny" przez nas, chęć zysku zamazała niektórym racjonalny sposób zarabiania , a czarny biznes wykluczył jakiekolwiek normy. Proszę Państwa , spalając tanie śmieci narażacie siebie i nas na drogie leczenie więc wykażcie się choć w tym temacie rozsądkiem . Każda przez Ciebie spalona opona, plastik da tylko chwilowe ciepło a natura musi z tym walczyć miesiącami więc zastanów się nad swoja decyzją. Jest też wielką potrzebą działanie rządowe , wycofanie z obrotu węgla drzewnego , węgla kamiennego o wielkim wskażniku szkodliwej emisji tlenku węgla, budowania spalarni eko, elektrowni jądrowej i dotowania niebieskiego paliwa ...... jest co robić , ale chodzi o nasze zdrowie. Adaś

avatar
~Mirosław Damiam Jasiński
09.02.2018 21:47

A propos śmieci, to praca (sortowanie w domu) nie idzie na marne. Śmieci oczywiście są zgniatatane i wysypywane razem, ale później są sortowane. Jadą sobie wszyskie śmieci taśmą i sorterom jest łatwiej jak jedzie raz plastik, raz szkło, niż wszysko razem wymieszane. Gdyby np. plastiki wszystkie jechały od razu do przetopienia to nie może być w nich w ogóle innych odpadów, a na kilka tysięcy miesięcznie worków z plastikiem na pewno się coś może komuś źle wyrzucić i plastik taki do niczego się nie nada. Więc sortowane w domu śmieci i tak trzeba sortować drugi raz, dla pewności.

avatar
~Adam
10.02.2018 00:50

Palcie więcej śmieci to będzie jeszcze lepiej.. Z niektórych domków taki dym idzie, że aż strach oddychać. Zawsze jak się robi ciemno czuć zapach spalanych kartonów i innych śmieci..

avatar
~obserwatorka
10.02.2018 02:51

Ja uważam że jest to wina vice burmistrza i dyrektora CKiR

avatar
~Ekolog
10.02.2018 06:22

A ja znam gminy, w których mieszkańcom pokryto koszty założenia ogrzewania gazowego. Tak walczy się że smogiem,a nie gadaniem. Dodam, że samotnym bądź ludziom o niskich dochodach gmina także pomaga w opłacaniu rachunków. Nasi włodarze również mogliby o tym pomyśleć.

avatar
~Heniek
10.02.2018 07:47

Z nadejściem psiapsiółek w SK skończyła się segregacja śmieci. U mnie wszystko co wysegreguję do osobnych pojemników i zwykłe śmieci jest odbierane jednym samochodem. To po co segregować? Lepiej spalić.

avatar
~smutek
10.02.2018 10:29

Propaganda na rzecz zamknięcia kopalń. Proszę wejść na strony Niemieckie i przeczytać co mają w programie , jako jeden z niepodważalnych celów. Dofinansowanie górnictwa niemieckiego proszę Państwa. A więc , proszę czytać zawsze ze zrozumieniem. Wy Polaczki biedne przerabiajcie swoje domy na gaz, prąd bo my starsi i bogaci chcemy mieć Wasze kopalnie. Trzeba nauczyć ludzi palić w piecach . Nawet śmieciami da się palić tak aby nie powodować szkodliwego zanieczyszczenia . Antypolskie projekty wygaszają Nasze Państwo.

avatar
~Do Ekolog
10.02.2018 13:22

A ja tak sobie myśle i trochę się z tym nie zgadzam. Dlaczego to zawsze Ci którzy maja głowę na karku i im się chce po prostu pracować, maja pieniadze i zawsze to Indie wszystko zabiera, zero dofinansowania bo zarobki za duże ( przecież nikomu nic nie ukradli) a tym co w większości się nie chce i lepiej żyć na garnuszku państwa wszystko się daje. To chyba nie jest do końca sprawiedliwe. I żeby nie było, nie mam nic przeciwko pomocy biednym, ale z głowa i nie wszystkim.

avatar
~ext7
10.02.2018 17:10

Nooo... ”Przekroczylim” czterokrotnie normę! Hmm.. Fakt!! Skrzyżowanie Wolsztyńska – Kościuszki – Niepodległości to ,takie apogeum smogowego,wschowskiego dna, podobnie też jak przed laty na moim Przylesiu. .Jak ciśnienie było wysokie i wiaterek dmuchał sobie to ,problemu nie było, ale jak w/w zabrakło to, klapa - nie było czym oddychać. Na ten czas u nas (na Przylesiu) jest dużo lepiej( mniej jest tego szajsu w powietrzu), ponieważ gro ludzi przeszło na tzw. „eko-groszek (relatywnie najtańszy i w miarę ekologiczny) a część używa gazu ziemnego, który uzupełnia kominkiem, spalając w nim dwie-trzy przyczepy „twardego” drewna. Oczywiście są też i u nas tacy ,co ze względów ekonomicznych do kotła wrzucają wszystko, co się da. I tak po prawdzie to ,nie wiem ,czy wynika to ,z desperacji ,czy też z nieświadomości. Przecież nie trzeba być naukowcem ,żeby wiedzieć ,że sadza (ot takie. „tłuste” spalinowe niedopałki) powodem być mogą pożaru w kominie, a ten może podpalić drewnianą konstrukcje dachu !! No i co? Jak dach się „zjara” to i domu nie ma!!! Więc po co wrzucać do kotła cóś , co ciepła niewiele da, a chałupy pozbawić może???

avatar
~Blat
10.02.2018 22:32

Proszę pamiętać.nas się gnębi za dym w kominie A w Niemczech smrodzą kilka razy więcej i cacy wszystko.

avatar
~Adam
10.02.2018 22:49

Na ul. Zacisze też jest czujnik PM10, a dodatkowo jeszcze PM2,5 - czyli jeszcze bardziej szkodliwego pyłu dla człowieka. I niestety wyniki te są jeszcze gorsze niż na Kazimierza Wielkiego...

avatar
~do Adama
12.02.2018 08:50

Czujniki na ul Zacisze są zainstalowane na boisku szkoły . One mierzą ten pył przede wszystkim z ulicy Osiedle . A jak wiadomo w większości tam są piece węglowe . Niekiedy na tej ulicy jest aż siwo od tego smogu który wytwarzają te najbliżej położone domki . Zauważyłem że od czasu do czasu tylko z dwóch domów leci specyficzny dym w tej okolicy .

avatar
~G
11.02.2018 07:02

Szkoda, że takiego czujnika nie ma na Przylesiu. Okien nie idzie otworzyć, na spacer z dziećmi nie ma jak się wybrać, tak dają z kominów. I nie widzą w tym nic złego...

avatar
~ANALITYK
11.02.2018 09:06

Jakość powietrza w bezwietrzne dni jest wprost proporcjonalna do zasobności portfela mieszkańców, ich świadomości społecznej i ekologicznej, pomocy samorządu terytorialnego i państwa w tym zakresie. Po zmianie władzy we Wschowie miała być dobra praca dla wszystkich a wyszło, że jak chcesz pracę to musisz mieć baner na balkonie lub się nazywać Przybylski lub być członkiem rodziny władzy. Czyste kolesiostwo i to bez konkursów, bezczelnie prosto w oczy. Świadomości społecznej i ekologicznej się nie podnosi bo wszystko co robili poprzednicy w tym zakresie to trzeba piętnować a nie kontynuować. Chociażby działalność ekologiczna typu Ekojarmark. Pomocy państwa w tym zakresie niewiele bo dzisiaj państwo stawia na węgiel i górników. Zaś samorząd kompletnie już nic nie robi bo podobno nie ma pieniędzy. Wydawanie kasy na najdroższą w kraju kancelarię prawną i na durne festiwale na kaczych to jest już inna sprawa. Przecież są pieniądze unijne tylko sięgnąć ale po co? Trzeba by wziąć kredyt na wkład własny w wysokości 15 procent a to już by było zadłużenie gminy. I tak drogi mieszkańcu dupa blada.

avatar
~czechu
14.02.2018 19:22

"Jakość powietrza w bezwietrzne dni jest wprost proporcjonalna do zasobności portfela mieszkańców, ich świadomości społecznej i ekologicznej". Szczera prawda. Największy smród na osiedlach domków jednorodzinnych wieczorową porą i z rana.

avatar
~Smoczek
11.02.2018 10:41

Scigajcie się i donoście na siebie . Kto sortuje i kto kopci . To takie interesujące przecież . A tymczasem niech Was grillują jeszcze mocniej starsi i mądrzejsi. W Szwecji od lipca trzeba będzie składać oświadczenie w urzędzie,jak mąż z żoną będą mieli w planie się kochać. Nie wiem tylko czy każdorazowo będą musieli składać takie pisma. A więc jeszcze takich neomarksistowskich pomysłów wiele przed nami. ..

avatar
~ext7
11.02.2018 14:44

ad”Blat” Panie Kolego!! Tak , masz rację, Niemcy też ogrzewają węglem i co ciekawe bardzo chętnie kupują eko-groszek z Polski. Przykładem tego niech będzie jeden z wielkopolskich producentów, który eksportuje eko-groszek do Niemiec. Tak coby „krypciochy” nie popełnić, nazwy firmy nie podam, mogę tylko powiedzieć ,że firma jest z miejscowości „W „(tak na oko 20km od Wschowinki ) Dodam, że oferuje produkt dobry, stabilny(wilgotność ,kaloryczność – każda kolejna dostawa ,zmiany nastaw kotła nie wymaga.)a transport do Wschowy jest za free.. ad „G” Oczywiście do ideału to, na Przylesiu daleko , ale jest nieco lepiej. Już nie wrzucają do pieca ścinków płyty wiórowej ,opon, plastiku etc. Ja wiem , to za mało, chciało by się więcej, ale weź proszę poprawkę, że ja jestem minimalistą i każda, nawet najmniejsza progresja cieszy mnie.

avatar
~do ext7
12.02.2018 08:59

Panie kolego kupują ekogroszek z polski bo jest to najtańszy produkt jaki jest oferowany na ich terenie . I w tym jest ten cały sekret tego ekogroszku z polski no i oczywiście ma normę niemiecką która jest przestrzegana rygorystycznie . Inne produkty porównywalne są ponad dwukrotnie droższe .

avatar
~G
16.02.2018 09:34

Nie wiem czy jest lepiej, ostatnio ktoś tak kopcił, że we własnym domu nie mogłam swobodnie oddychać i okien wieczorem otworzyć. Całą sprawa z paleniem i kopceniem odbywa się wieczorem, kiedy służby już nie pracują i "zadymiarzom" wydaje się, że nic nie widać. Ale za to jak czuć.... I widać zresztą też z którego komina lecą kłębek dyni.

avatar
~ja
12.02.2018 07:44

Powietrze (...) to problem nie do rozwiązania ale śliskie drogi i chodniki to można chyba do jasnej cholery posypać. Czy to też za trudne i nie ma pieniędzy?

avatar
~Jurek
12.02.2018 10:17

Do ext7 a ty na jakiej ulicy mieszkasz , że ty na Przylesiu masz czyste powietrze ? Na Jagodowej o 5h jeden smród .

avatar
~Ja
16.02.2018 07:17

W całości popieram. Nie tylko o 5, tu nie ma znaczenia godzina. Ostatnio był taki smród, że łzy same leciały a byliśmy w domu i nie szło otworzyć okien. Człowiek we własnym domu jest podtruwany przez innych. Nie wiem czym palą, ale wiem że na pewno nie mają świadomości jak uprzykrzają życie innym ludziom.

avatar
~Paweł
15.02.2018 20:59

Fakt, przyznaję, że gdy tylko odwiedzam rodziców we Wschowie to wracam z bólem gardła :/ To jest wprost nieprawdopodobne, że tak mała mieścina jak Wschowa ma powietrze gorsze lub równie złe co duże miasta, bo na pewno nie lepsze. Pocieszającym jest fakt, że można coś z tym zrobić - natomiast trzeba jasno i konkretnie sprecyzować, kto jest największym trucicielem powietrza we Wschowie - moim zdaniem osiedla domków rodzinnych. Miasto zamiast planować wydanie pół miliona złotych na uruchomienie nikomu nie potrzebnej linii kolejowej powinno spróbować zawalczyć o lepszą jakość powietrza. Nie trzeba wcale czekać, aż odgórnie rząd wprowadzi ustawy - można już teraz samodzielnie próbować zmieniać ten stan rzeczy. Trzeba tylko chcieć i przede wszystkim to sami mieszkańcy niestety nie naciskają zbytnio włodarzy miasta , aby Ci zaczęli działać. Od lat sytuacja z jakością powietrza jest taka sama - przy ulicy konopnickiej po prostu nie da się oddychać , strach okno otworzyć.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl