Co to jest decyzja kredytowa?
Decyzja kredytowa to bardzo ważna, choć krótka informacja ze strony banku, która przekazuje klientowi stanowisko instytucji finansowej dotyczącej wniosku o pożyczkę. Decyzja dotyczy każdego złożonego wniosku o kredyt bądź pożyczkę.
Wyróżniamy kilka rodzajów decyzji:
-
pozytywna – jest równoznaczna ze zgodą banku na udzielenie finansowania,
-
negatywna – to odmowa udzielenia kredytu,
-
wstępna – może zmienić się w toku procedowania, nie jest ostateczna,
-
warunkowa – jej charakter jest pozytywny, jednak musi stać się decyzją ostateczną, a by do tego doszło, klient jest zobowiązany do spełnienia dodatkowych wymagań stawianych przez bank,
-
ostateczna – postanowienie znajdujące się w tej decyzji jest ważne przez niedługi okres czasu, na podstawie ostatecznej decyzji zawierana jest pełna umowa kredytowa.
Pozytywna decyzja kredytowa zazwyczaj zawiera informacje takie, jak:
-
okres kredytowania,
-
wysokość miesięcznych rat,
-
postanowienie o przyznaniu kredytu,
-
koszty kredytu,
-
wysokość kwoty kredytu,
-
wysokość oprocentowania,
-
informacje dodatkowe dotyczące ubezpieczenia czy zabezpieczenia.
Ile trzeba czekać na decyzję kredytową?
Jedną z wielu niewiadomych, która zaprząta głowy osób starających się o kredyt, jest czas oczekiwania na decyzję. Trudno jest jednoznacznie określić, ile on wyniesie. Wpływa na to wiele czynników, a do najważniejszych należy płynność przebiegu procedur oraz szybkość wewnętrznych procesów bankowych. Czas oczekiwania na decyzję odnośnie kredytu gotówkowego może trwać dłużej lub krócej niż oczekiwanie na informacje dotyczące kredytu hipotecznego.
Generalnie proces podejmowania oraz sporządzania decyzji kredytowej może trwać od kilku dni nawet do kilku tygodni. Nie ma większego znaczenia, czy są to dni robocze, czy kalendarzowe. Po otrzymaniu decyzji kredytowej warto pamiętać, że jest ona ważna od 1 do 3 miesięcy od wydania. W tym czasie można podpisać umowę kredytową. Jeśli tego nie zrobimy, całość przepadnie. Na https://intratka.pl/decyzja-kredytowa/ można znaleźć więcej informacji w tym zakresie.
Dlaczego wydano negatywną decyzję kredytową?
Tak naprawdę przyczyn odmowy może być bardzo dużo. Przede wszystkim banki zwracają uwagę na historię kredytową. Jeśli nie masz nieposzlakowanej opinii, może to być przyczyna odmowy. Każda nieterminowość stoi na przeszkodzie w uzyskaniu kolejnego kredytu.
Bardzo ważnym aspektem dla banku jest źródło dochodu. Warto zastanowić się, czy pracujemy na umowę o pracę, zlecenie czy dzieło. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, musisz wykazać dochody z co najmniej ostatnich 12 miesięcy.
Przyczyną negatywnej decyzji może być też czasem zbyt duża liczba wniosków złożonych w tym samym czasie. Jeśli składasz wniosek do kilku banków naraz, warto się nad tym zastanowić, by później nie pluć sobie w brodę.
Wiek kredytobiorcy jest bardzo ważny i może stanowić nie lada problem. Nie można być bowiem ani za młodym, ani za starym. Instytucje finansowe najbardziej przychylnym okiem patrzą na osoby pomiędzy 25. a 60. rokiem życia.
Kolejną z przyczyn może być kłopotliwa nieruchomość, która może rzutować na całą Twoją osobowość. Niepoprawne wypełnienie wniosku kredytowego to ostatni powód odrzucenia go. Jeżeli wniosek o kredyt jest dla Ciebie priorytetem, warto przyłożyć się do jego wypełnienia oraz złożenia kompletnej dokumentacji, co znacznie przyspieszy weryfikację.