TworzymyGłos Regionu

reklama

Dlaczego we Wschowie nie powstała galeria handlowa?

Środa, 11 sierpnia 2021 o 15:41, aktualizacja Środa, 11 sierpnia 2021 o 15:52, autor: 9
Dlaczego we Wschowie nie powstała galeria handlowa?

W styczniu 2018 r. informowaliśmy o zamiarze budowy nowej mini galerii handlowej we Wschowie. Inwestycja miała zostać zlokalizowana na ul. Moniuszki, w okolicy istniejących już obiektów handlowych oraz targowiska miejskiego. Pierwsze prace budowlane, według wstępnych zapowiedzi, miały się rozpocząć ponad 3 lata temu.

Wspomniana działka sprzedana została przez gminę Wschowa reprezentowaną wówczas przez Zastępcę Burmistrza Miłosza Czopka za kwotę 1 255 000 zł netto. Realizacja inwestycji wymagała zmiany planu zagospodarowania terenu. Rada Miejska uchwaliła ją 27 września 2018 r.

Galeria wybudowana zostać miała przez spółkę Agila, która bliźniaczą inwestycję przeprowadziła w Żaganiu. Jak informowały władze miasta, nowy obiekt wraz z zapleczem zajmować miał obszar niemal 70 arów. Z planów przedstawionych w gazecie wschowa.pl wynikało, iż obszar Targowiska miał zostać dość poważnie uszczuplony (materiał poglądowy w galerii zdjęć). Do nowej mini galerii miała zostać wybudowana nowa droga dojazdowa wraz z miejscami parkingowymi. Według zapewnień Inwestora wybudowane miały zostać przejścia pomiędzy istniejącymi obiektami handlowymi, a targowiskiem.

Galeria miała mieścić w sobie około 10 nowych punktów handlowych, znanych ogólnopolskich marek. Inwestor rozważał również budowę części restauracyjnej. Koszt planowanej inwestycji szacowano na około 11 milionów złotych. W nowej galerii według zapewnień włodarzy miasta pracę miało znaleźć pracę około 60 osób.

Dlaczego zatem teren nie został zagospodarowany? O komentarz do sprawy poprosiliśmy Urząd Miasta i Gminy we Wschowie. Odpowiedzi udzielił wiceburmistrz Marek Kraśny:

Informuję, że decyzję w sprawie rozpoczęcia budowy zawsze podejmuje inwestor po uzyskaniu stosownych pozwoleń.

Gmina Wschowa nie podejmowała, żadnych działań, które miałyby wpływ na opóźnienie realizacji inwestycji w stosunku do deklarowanych medialnie terminów.

Jednocześnie informuję, że sprawa ewentualnej realizacji inwestycji jest oparta o następujące fakty:

  1. 13 grudnia 2017 r. Gmina Wschowa, reprezentowana przez Zastępcę Burmistrza Miłosza Czopka, sprzedała Spółce pod firmą: KAPPA Property Development Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, 10 działek o łącznej powierzchni 0,6745 ha, za kwotę 1255000 zł netto. Powyższa transakcja była konsekwencją rozstrzygnięć 3 przetargów na zbycie nieruchomości jakie miały miejsce 29 listopada 2017 r.,
  2. Przekazanie nieruchomości firmie KAPPA Property Development Sp. z o.o , odbyło się w dniu 13 grudnia 2017 r. na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego,
  3. Obowiązujący w dniu przetargu, plan zagospodarowania przestrzennego przeznaczał 4 sprzedane działki pod tereny usług handlowych - targowisko miejskie oraz usługi gastronomiczne, 3 stanowiły tereny miejsc postojowych dla pojazdów samochodowych, 2 były przeznaczone pod ciągi pieszo jezdne a 1 stanowiła teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej.
  4. Z umowy sprzedaży nieruchomości nie wynikają żadne zobowiązania stron, zarówno co do terminu realizacji inwestycji przez nabywcę i ewentualnych konsekwencji jej zaniechania jak i działań Gminy zmierzających do zapewnienia prawnych warunków jej realizacji.
  5. Należy domniemywać, że pojawiający się przekaz medialny o budowie galerii, wynika z listu intencyjnego jaki 22 maja 2017 r. na ręce Zastępcy Burmistrza Miłosza Czopka, skierował Dyrektor Techniczny firmy ASB Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą  we Wrocławiu. Z listu wynika, że firma zamierza wybudować pasaż handlowy o powierzchni sprzedaży do 2000 m2, pod wynajem międzynarodowym sieciom odzieżowym, obuwniczym oraz RTV. Jednocześnie w liście zadeklarowano bezwzględną chęć zakupu przedmiotowej nieruchomości, co miało być poparte stosownym wnioskiem, który został złożony 23.05.2017 r. i w którym wnioskowano o nabycie terenu pod budowę obiektu handlowo-usługowego.
  6. Z uwagi na niezgodności przeznaczenia terenu w planie zagospodarowania przestrzennego w dniu jego sprzedaży, z zamierzeniami nabywcy, 27 września 2018 r. Rada Miejska uchwaliła zmianę planu dostosowując przeznaczenie terenu do wymagań i zamierzeń nabywcy
  7. Z posiadanych informacji, oraz procedur uzgodnieniowych jakie były prowadzone w Urzędzie Miasta i Gminy, można wnosić, że w 2019 i 2020 r. inwestor przygotowywał dokumentację techniczną inwestycji.
  8. 04.2020 r. projekt budowlany uzyskał pozytywną opinię Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a 30.07.2020 r. inwestor złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, które zostało wydane przez Starostę Wschowskiego w dniu 15.10.2020 r. Pozwolenie dotyczy budowy zespołu dwóch budynków handlowo-usługowych wraz z parkingami, drogami dojazdowymi i małą architekturą a także budową i przebudową infrastruktury technicznej.
  9. Pozwolenie na budowę wydano Spółce Wschowa Property Development Sp.z o.o. z siedzibą we Wrocławiu. O harmonogramie realizacji inwestycji decyduje wyłącznie w/w inwestor.

Z faktów przedłożonych przez wiceburmistrza Marka Kraśnego wynika, iż Inwestor nie zapomniał o mini galerii we Wschowie. Kiedy zatem powstanie? Musimy uzbroić się w cierpliwość. O harmonogram realizacji inwestycji zapytaliśmy Inwestora, jednak do dziś nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (9)

avatar

avatar
~Adaś
12.08.2021 11:26

Kapitał zagraniczny chce jeszcze inwestować w Polsce-Wschowie ? To chyba na obecne czasy ryzyko obarczone wielką niepewnością i kozactwem ? Po wczorajszym Sejmowym sprawozdaniu min. w kwestii "lexy TVN" stwierdzam, że wszystko jest możliwe. Niedorzeczność nie jest już i tylko stanem chwili ..... to się staje zbyt pospolitą codzienną praktyką. Tak sobie myślę..... gdzie jest linia graniczna ? W UE nas nie kochają, coraz częściej mówią, że żałują więc oczywistym by była miłość do "kowboja" ale nam i "rodeo" nie pasuje ? Historia już nie raz pokazała...... nieprzyjemnych i uciążliwych można zostawić samym sobie to szybko dostaną " po ry.....u". A co do samej inwestycji ...... czy m. Wschowa jeszcze potrzebuje dużego marketu i zwiększonego bezrobocia, bo jednocześnie to "coś" zamknie rynek pracy do miejscowych ? Adaś

avatar
~ext7
12.08.2021 19:18

Adam, ty się nie martw o korporacyjne zagraniczne molochy, bowiem te w naszym kraju mają eldorado. Ty się lepiej martw (jako mały przedsiębiorca) o własną dupę, ponieważ jak mi się zdaje ,ten tzw. „Nowy Ład” , uderzy właśnie w małe rodzime firmy. W żadnym razie tym zagranicznym szkody nie uczyni. Dziwi mnie ,że zajmuje ciebie „lex TVN”, przecież to polityka. JOE Bidet sprzedał nas „ Cysorzowej Adolfinie:, więc mu PISUARY kamyka do ogródka wrzuciły .Być może dobrze by było ,gdyby zrezygnowali z zakupu F-35,czołgów Abrams i tego „obsranego” gazu i olali 447. Być może wtedy JOEemu zmiękłaby rurka.

avatar
~aasd
12.08.2021 17:46

zastępczy kapitał dla spółki pod inne ważniejsze inwestycje, a na marginesie, jak tam droga na 17 Pułku Ułanów już skończona?

avatar
~Adaś
13.08.2021 08:57

Witaj Krzysiu....., 1. powątpiewasz w " Nowy ład" - nie, widzisz w tym prawdziwe poczynania rządu. 2. przeczytałeś mój komentarz bez ostatniego zdania...... ja wczoraj miałem kolację z typu "grill" z dodatkami ale Ty ? 3. moje ostanie zdanie rozczytaj ze 2x i "rozkoduj" czy aby nie piszesz o tym samym ? Adaś

avatar
~ext7
13.08.2021 21:14

Cześć Adam! ad1. Trochę mi przykro ,że zaszufladkowałeś mnie do kategorii zacietrzewionych, bezkrytycznych, bezmyślnych kretynów. To ,że jestem wyborcą PISu , bynajmniej tego nie oznacza. No bo jaki ja miałem wybór? Opcje miałem dwie. Mogłem zagłosować na bandę zaprzańców, gotowych za judaszowe srebrniki własną matkę sprzedać ,albo na bandę pompatycznych durniów, którzy za przysłowiowe poklepanie po ramieniu frymarczą interesami mojego Kraju. Tu konieczna jest odrobina Korwina - miałem wybór miedzy dżumą i cholerą, choć z moralnego punktu widzenia sprzedaż interesów Ojczyzny za pieniądze, jest dużo bardziej plugawym postępkiem, niż polityczna głupota – i stąd mój wybór. I nie jest tak ,że tylko ten nieszczęsny „Nowy Ład „mnie się nie podoba, bo ten można zamknąć w takim daleko idącym skrócie. Ten można porównać do faceta, który prawą ręką daje tobie złotówkę, wrzeszcząc przy tym „doceń moją szczodrość” ,a lewą ręką grzebie w twoim portfelu i wyciąga z niego trzy złote. Problem w tym ,że ta jego lewa ręką grzebie nie w tym portfelu co trzeba. Ooo... tego co mnie się nie podoba jest dużo więcej-ot np. opłata reprograficzna(to podobno w trosce o tzw. „artystów na których „tfu-rczość” zainteresowanych brak), podatek cukrowy(podobno w trosce o moje zdrowie), podatek deszczowy i inne takie tam idiotyzmy. No dobrze dajmy temu pokój i wracajmy do tematu. Teraz skupmy się na pp2 twojego komentarza. Adam zapewniam Ciebie ,że Twój komentarz przeczytałem, że zrozumieniem w całości. Podejrzewam ,że Tobie nie tyle chodziło o ostatnie zdanie, chyba bardziej o to przedostatnie dotyczące politycznej „miłości”- UE Polska ,USA Polska. To sobie odpuściłem ,ponieważ ta kwestia wymagałaby więcej czasu, a ja mam reżimy czasowe, ale jak się będziesz upierał to możemy i o tym pogadać. ad.3 Adam ,tam nie ma czego dekodować, ponieważ to jest jeden z nielicznych Twoich komentarzy, który tego nie wymaga -napisany otwartym tekstem.

avatar
~do Adaś
14.08.2021 23:20

Coś widać Adasiu po twych ostatnich komentarzach, że za dużo dodatków używasz przy grillowaniu. Zbyt dużo po nich (dodatkach) wysnuwasz fałszywych wniosków z niezaistniałych faktów. Sprawiasz wrażenie bycia jakby niedoczytanym lub niedoumianym. Jednakowoż biorąc pod uwagę twoją "pisofobię" można zakłożyć też i to, że po prostu intencjonalnie łżesz (vide - refundacja leku dla Marysi czy "lex tvn").

avatar
~Do "Do Adaś" -
16.08.2021 13:15

A twoja wiedza skąd pochodzi mądralo ? Czy z "Radia Maryja" i TVP jako twoje wzorniki ?

avatar
~Urszula Chudak
16.08.2021 13:09

Żartobliwie rzecz ujmując można by powiedzieć, że inwestor nie przystąpił do budowy, bo dowiedział się o najnowszym rankingu magazynu "Wspólnota", dotyczącym zamożności polskich samorządów. Wśród miast na prawach powiatu, Wschowa zajmuje przedostatnie miejsce. Na 267 miast - zajmujemy 266 lokatę, z dochodem zł 2731,74 na jednego mieszkańca. Komentarz zaczęłam żartobliwie, ale proszę mi wierzyć, do żartu raczej mi nie jest! Duży wpływ na wspomnianą zamożność, miały środki płynące z rządu na różne projekty, a te z wiadomych, politycznych przyczyn nie płynęły, a wręcz ślamazarnie kapały.

avatar
~mieszkaniec
20.08.2021 07:31

Miasto nie pozyskuje nowych inwestorów ,nikt nie jest zainteresowany umieszczanie swoich biznesów ,Samo położenie miasta temu nie sprzyja ,którego nikt tego nie zmieni. Młodzi ludzie stąd wyjeżdzają ,po skończonych studiach i nie tylko po studiach, nie ma pracy dla nich stosownie do kwalifikacji. Małe sklepy i tak będą zamykać, czy będą markety czy nie ? To już się dzieje, tak samo jest w innych miastach.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl