Czym są soczewki kontaktowe?
Współczesne szkła kontaktowe to cienkie soczewki umieszczane bezpośrednio na gałce ocznej, a dokładniej na filmie łzowym. Ze względu na funkcję soczewki dzieli się na korekcyjne, terapeutyczne i kosmetyczne. Najczęściej stosowane są soczewki korekcyjne, które pomagają w prawidłowym widzeniu osobom z wadą wzroku. Obecnie dostępne są szkła kontaktowe przeznaczone do różnych wad: krótkowzroczności lub nadwzroczności (soczewki sferyczne), astygmatyzmu (soczewki toryczne) oraz prezbiopii (soczewki multifokalne, tzw. progresywne).
Zalety noszenia soczewek kontaktowych
Najpopularniejszym sposobem korekcji wzroku cały czas są okulary. Jednak z roku na rok można zauważyć coraz większe zainteresowanie soczewkami kontaktowymi. Ich noszenie ma naprawdę wiele plusów. Świadczą o tym opinie wielu użytkowników soczewek, którzy nie wyobrażają sobie życia bez nich i powrotu do noszenia okularów. Jakie zalety mają zatem szkła kontaktowe?
1. Wygoda
Soczewki są lekkie i wygodne. W przeciwieństwie do okularów nie ciążą na nosie i nie przeszkadzają w codziennych aktywnościach, a więc nie ma konieczności ich zdejmowania w pewnych sytuacjach. Prawidłowo dopasowane soczewki są praktycznie niewyczuwalne i pozwalają cieszyć się swobodą, co docenią m.in. sportowcy.
2. Wyraźne widzenie
Dobrze dobrane soczewki zapewniają świetne rezultaty korekcji wzroku. Sprawdzą się również w przypadku dużych wad, ponieważ w niektórych soczewkach zakres mocy wynosi nawet od -20 do +20 dioptrii. Ponadto soczewki poruszają się wraz z oczami, dzięki czemu umożliwiają wyraźne widzenie w każdym kierunku.
3. Szerokie pole widzenia
Obraz widziany przez okulary korekcyjne ograniczony jest ramkami. Natomiast w soczewkach praktycznie nic nas nie ogranicza, dzięki czemu pole widzenia jest znacznie szersze i nie umknie nam żaden szczegół np. podczas sportowych aktywności czy jazdy samochodem.
4. Niewidoczność
Soczewki kontaktowe są niewidoczne, co jest istotną zaletą dla wielu osób, które nie chcą, aby ich wada wzroku była zauważalna dla innych lub po prostu uważają, że okulary nie pasują do ich wizerunku.
5. Brak problemów z parowaniem
Zaparowane szkła to jeden z najbardziej irytujących aspektów noszenia okularów. Dzieje się tak m.in. przy zmianach temperatury otoczenia, podczas gotowania czy w czasie noszenia maseczki ochronnej na twarzy. Z soczewkami kontaktowymi takiego problemu po prostu nie ma.
6. Stabilność
Okulary bardzo często spadają lub zsuwają się z nosa, nietrudno je też przypadkowo potłuc lub złamać. Za to soczewki kontaktowe leżą stabilnie na oku i nie wypadają nawet przy intensywnych ruchach (oczywiście jeśli zostały dobrze dopasowane).
7. Możliwość noszenia zamiennie z okularami
Decydując się na jednodniowe soczewki kontaktowe, możemy nosić je okazjonalnie, czyli na zmianę z okularami. Dzięki temu możemy wybrać, jaki rodzaj korekcji bardziej nam odpowiada w danej sytuacji.
8. Możliwość noszenia okularów przeciwsłonecznych
Trudno pogodzić noszenie okularów korekcyjnych z jednoczesną ochroną oczu przed słońcem. Soczewki kontaktowe eliminują ten problem i nie będą przeszkadzały, kiedy będziemy chcieli założyć okulary przeciwsłoneczne.
Wady noszenia soczewek kontaktowych
Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. Nie inaczej jest z soczewkami kontaktowymi. Jest grupa osób, która pomimo wszystkich wymienionych wyżej zalet, nadal preferuje noszenie okularów. Jakie są tego powody?
1. Konieczność restrykcyjnej pielęgnacji
Większość soczewek kontaktowych wymaga codziennego czyszczenia pod koniec dnia i właściwego przechowywania. Przeznaczone są do tego specjalne płyny do soczewek i pojemniczki. Wyjątkiem są soczewki jednodniowe, które po 1 dniu noszenia po prostu się wyrzuca, co eliminuje konieczność czyszczenia.
2. Nauka zakładania i zdejmowania
Niektórzy zniechęcają się do soczewek kontaktowych, ponieważ ich zakładanie i zdejmowanie nie jest tak łatwe jak w przypadku okularów. Nauka odbywa się jeszcze podczas wizyty u specjalisty, a następnie pacjent ćwiczy w domu aż nabędzie wprawy. Wtedy ta czynność będzie już zajmować dosłownie chwilę, dlatego warto być cierpliwym.
3. Lęk przed zakładaniem soczewek
Niektóre osoby odczuwają lęk przed wkładaniem ciała obcego do oka. Jeśli mimo zapewnień specjalisty o bezpieczeństwie noszenia soczewek kontaktowych nie potrafią tego lęku przełamać, wtedy lepiej pozostać przy okularach.
4. Koszty
Soczewki kontaktowe uważane są za drogą metodą korekcji wzroku. Wiele zależy od naszej wady wzroku, marki soczewek i czasu ich noszenia. Koszt użytkowania soczewek zaczyna się już od kilkudziesięciu groszy dziennie, ale w przypadku soczewek jednodniowych może wynosić już kilka złotych.
Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?
Niestety “chcieć” nie zawsze znaczy “móc”. Są osoby, które bardzo chciałyby zrezygnować z noszenia okularów na rzecz soczewek kontaktowych, ale nie pozwala im na to zdrowie. W niektórych sytuacjach noszenie soczewek jest bowiem niewskazane (czasowo lub na stałe). O tym, czy możemy nosić soczewki decyduje lekarz okulista lub optometrysta, dlatego wybór tej metody korekcji wzroku musi być zawsze poprzedzony wizytą u specjalisty i badaniem wzroku. Do przeciwwskazań należą m.in.:
- silny zespół suchego oka (nieprawidłowe wydzielanie łez)
- częste stany zapalne oczu np. zapalenie spojówek
- silne reakcje alergiczne
- cukrzyca
- zaburzenia lub zmiany hormonalne (np. w ciąży)
- stany obniżonej odporności.
----------------------------
Soczewki kontaktowe ✅ Atrakcyjne ceny ✅ Dogodne formy płatności ✅ Liczne promocje i wyprzedaże ➤ Sprawdź soczewki kontaktowe w sklepie internetowym na stronie
https://www.kontaktowe.pl/14-soczewki-kontaktowe