TworzymyGłos Regionu

Dlaczego czytelny grafik pracy jest ważny?

Czwartek, 04 sierpnia 2022 o 08:51, autor: 0 106
Dlaczego czytelny grafik pracy jest ważny?

Harmonogram pracy to rzecz niezbędna zarówno pracodawcy, jak i pracownikom. Dzięki jasno określonym zasadom możemy sprawniej zarządzać firmą, a osoby u nas zatrudnione wiedzą, co i kiedy mają zrobić w ramach swoich obowiązków. Jak najlepiej zabrać się do układania grafiku pracy?

1. Kwestia tworzenia harmonogramu czasu pracy - jak wygląda od strony prawnej?

2. Jakie informacje muszą znaleźć się w grafiku pracy?

3. Jak najlepiej zabrać się do sporządzenia harmonogramu czasu pracy?

 

Kwestia tworzenia harmonogramu czasu pracy - jak wygląda od strony prawnej?

Chociaż rozpisywanie grafiku jest zadaniem żmudnym i zajmującym czas, musimy mieć świadomość, że jako pracodawcy nie wolno nam tak po prostu pominąć tego obowiązku. Planowanie czasu pracy jest pojęciem ustawowym, a regulacje go dotyczące znajdują się w dokumencie zwanym Kodeksem Pracy. Jesteśmy więc zobowiązani prawnie do tego, aby przedstawić naszym pracownikom konkretny wykaz, kto i w jakich godzinach ma pojawić się w firmie. Jeżeli nie wypełnimy naszych zadań w tym zakresie, musimy liczyć się z nałożeniem kary - nawet do 30 000 zł. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie nadgodziny.pl.

 

Jakie informacje muszą znaleźć się w grafiku pracy?

Aby grafik miał sens zarówno dla nas, jak i naszych pracowników, na pewno nie należy sporządzać harmonogramu czasu pracy na kolanie. Warto mieć do tego celu dedykowane oprogramowanie, arkusz kalkulacyjny lub inną, zwięzłą formę przekazu, z której będziemy korzystać już zawsze. Poza wykazem, w jakich godzinach nasi pracownicy mają wykonywać swoje obowiązki, w dobrze przygotowanym grafiku muszą znaleźć się także informacje o długości okresów rozliczeniowych, przerwach między zmianami czy aktualnych urlopach. Grafik pracy zmianowej powinien także uwzględniać, jak dużo godzin w miesiącu ma przepracować dana osoba - jest to przydatne szczególnie, gdy mamy w zespole ludzi zatrudnionych na różne części etatu.

 

Jak najlepiej zabrać się do sporządzenia harmonogramu czasu pracy?

Przed rozpoczęciem pracy nad harmonogramem warto najpierw wybrać jeden sposób, w jaki chcemy go prowadzić. Możemy wykorzystać w tym celu dedykowane aplikacje, jak na przykład darmowy grafik pracy. Dzięki jednemu, dedykowanemu narzędziu będziemy w stanie szybciej i skuteczniej ułożyć grafik pracy zmianowej, a w razie potrzeby wprowadzimy w nim także niezbędne zmiany w czasie trwania danego miesiąca. Dokładne planowanie grafiku pracy pozwala nam również na lepsze zarządzanie ludźmi w danym okresie, co niesie korzyści zarówno dla nich samych, jak i naszego przedsiębiorstwa.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl