TworzymyGłos Regionu

reklama

Decyzja Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków: Kino Hel jest zabytkiem

Wtorek, 26 lipca 2016 o 10:23, aktualizacja Piątek, 05 sierpnia 2016 o 15:28, autor: 28
Decyzja Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków: Kino Hel jest zabytkiem

Zakończyło się postępowanie o wpisanie do rejestru zabytków budynku po dawnym Kinie Hel. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków postanowiła przychylić się do wniosku i umieścić ten obiekt w spisie zabytków.

W swoim uzasadnieniu pani dr Barbara Bielinis-Kopeć zwracała uwagę na to, że budynek ten trwale wpisał się w krajobraz kulturowy miasta i to w okresie przedwojennym jak i współczesnym. Zachowanie dziedzictwa kulturowego miasta, zdaniem LWKZ, leży w słusznym interesie społecznym. Od tego momentu właściciela obowiązywać będzie postępowanie z budynkiem zgodne z prawem o ochronie zabytków, co najważniejsze nie ma możliwości żeby budynek zburzyć. Swoją decyzję LWKZ opierała o opinie przedstawioną przez pracowników Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz rozmów z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego. Od decyzji strony mogą odwołać się w terminie 14 dni od jej otrzymania.

(olek)                                                                                         

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (28)

avatar

avatar
~patrycjab
26.07.2016 12:28

Brawo, Panie z CZAS ART dopięły swego. Teraz inwestor będzie starał się o odszkodowanie lub chociaż o zwrot kosztów od Gminy. Nikt inny już nie kupi tego budynku bo szkoda pieniędzy i czasu. Wschowa miastem emerytów, masarni i lumpeksów. Ludzie nie mają pracy, a jak jakaś osoba chce w coś zainwestować, poprawić chociaż odrobinę sytuację ekonomiczną miasta to znajdą się takie osoby jak Panie z CZAS ART i wszystko popsują. Brawo!

avatar
~obserwator
26.07.2016 12:50

No wreszcie prawo zaczyna działać w tym mieście . Znając " zamiłowanie do stosowania prawa " przez doktora znajdzie on zgodnie z przepisami o dofinansowaniu na zabytki kasę na jego odnowienie . To i tak będą mniejsze pieniądze wydane na słuszny cel niż wydane wcześniej o wiele więcej na odszkodowania za przegrane procesy sądowe . Ale co ja się będę rozpisywał o kosztach , jak kupili sobie kwiatki przed ratusz za 80 tyś zł to pieniędzy mają w brud i wydanie na remont to jest pikuś dla burmistrza . Poza tym jak ich stać zatrudniać swoich którzy nie mają zielonego pojęcia o wykonywanej pracy i pobierają ogromną kasę to będzie ich stać na wyremontowanie owego kina ( zrobisz pan taki sam numer jak wstrzymaniu wszelkich inwestycji i zakupów w S.K ) i pieniądze się znajdą .

avatar
~do patrycji
26.07.2016 13:08

Podziękuj to burmistrzowi bo to on pokazał nam jak stosować prawo i zmarnować dużo kasy miejskiej i to zgodnie z prawem . A co do pracy to niech burmistrz się wykaże i znajdzie uczciwego przedsiębiorcę . Miał już dawno działać przedsiębiorca z Ukrainy w Nowych Ogrodach nie mówiąc o Szwedach i innych pchających się drzwiami i oknami do Wschowy . Oj dobrze się rzuca słowa na wiatr przed wyborami a teraz co zabrakło koncepcji czy zabrakło rozrzucanych pieniędzy na kwiatki za astronomiczną sumę . Słowo się rzekło przed wyborami , ludzie uwierzyli no to kobyłka u płota . Co robi władza oprócz tego że się sądzi ze wszystkimi i przegrywa proces za procesem ,co robi burmistrz w tym mieście dla ludzi ? .Zatrudnia obce firmy które są droższe i płacą podatki wszędzie tylko nie we Wschowie . Ile stworzono nowych firm w tym mieście ? I tak w kółko Macieja a i tak co niektórzy chwalą osiągnięcia nieudaczników i partaczy .

avatar
~Adaś
26.07.2016 13:19

Po poprzednich komentarzach Państwa wiem że spora część z Was nie akceptuje takiego ustalenia. Wy twierdzicie że jest to brzydactwo postkomuny i tylko "miny" fundamentowe są mu przypisane. Po naciśnięciu "guzika wulkanicznego" Wschowa od razu nabierze innego piękna, aksamitu, a nowoczesny blaszak wstawi nas w ranking miast kosmicznej architektury ? 100%we bzdury ! Nie wszyscy w tym mieście mają dwadzieścia lat , ...... jest za mało człowieka a za dużo ludzi, nie ma mody na inteligencję a głupota jest już biegunką. Ja rozumiem że, na dzień dzisiejszy cała sprawa nabrała innego wymiaru aniżeli w dzień zakupu, że kupujący absolutnie jest zdegustowany , zawiedziony i ma kwaśną śliną , że został mu przyobiecany inny, prosty plan działania. Teraz aż trudno wskazać kto podał tą "łyżkę dziegciu" i skłócił obywateli tego miasta. Władzy zależało na sprzedaży i tej i poprzedniej, nikt nie miał na ten obiekt planu i pieniędzy aby przeprowadzić skuteczną reanimację budowlaną więc gdy się znalazł gorączkowy klient skutecznie "wciśnięto mu ogórka" . I jak to ocenić ? sukces czy porażka p. Czopka ? Moje zdanie jest takie, cieszymy się bardzo że w kasie Wschowy jest te 80tys. i chyba na tym koniec. Inne rozżalenia, nawet sądowe, niech urzędnik ratusza skonsumuje je sam. Jest bardzo dużo niedomówień i niewiedzy więc nie mamy też i sposobu na komentarz , tak sprawa wydaje się nie do końca załatwiona gospodarnie. Ja myślę i o tym powinien był być uprzedzony inwestor , że budynek zaniedbany ale z przeszłością i wielką kroniką osobistych wspomnień , historii bezpośrednio dotyczących ludzi tegoż miasta, pozbawionych internetu i facebooka (lata 50-80), to nie zwykła "buda" i nie zwykli ludzie. To dzisiaj są Wasi rodzice. To budynek sztambuch, gdzie uzyskać kiedyś wejście wymagało znajomości, a każdy fotel mógł wiele opowiedzieć jakie to "pupy" na nim siedziały. Wschowa jest miastem starym , nie próbujmy kamienia , klinkieru, gliny wypalanej zamieniać blachą , plastikiem i papierem , nie oszpecajmy tego miasta. Dla porównania, proszę zobaczyć jak wygląda "nowoczesność" architektury ul. Konopnickiej czy Wielka Płyta - styl gierkowski. Kompromis jest , władze powinny udzielić wykonawcy największego wsparcia do uratowania tej bryły, do utworzenia komercyjnej "hali targowej" tak jak sobie założyli, kasa musi się zgadzać , Oni nie chcą wyjść z tej sytuacji ogołoceni bo to jest kapitalizm. Tylko trochę dobrej chęci, może nieco drożej , ale można zrobić z tego piękną perełkę. Ja dziękuję tym młodym ludziom , nie boje się Was, dziękuje im za odwagę i zdroworozsądkowość, wiem że zakrzyczycie teraz Stowarzyszenie Czas A.R.T. i mnie, lecz Oni dali tylko impuls na ratowanie a inwestycją , wykorzystaniem funduszu UE powinny zając się władze już dawno. To powinien być już temat zapomniany, przynosić wielkie dochody dzierżawne miastu. Dzisiaj tam powinniśmy kupować precjoza i dobrze jadać. Adaś

avatar
~mm
26.07.2016 13:29

Nie wiem czy we Wschowie są bezrobotni, którzy potrzebują tak naprawdę pracy. Ci co chcą to pracują. Ci co nie pracują to raczej dlatego, że im żadna praca nie odpowiada albo pieniążki za małe, albo godzin za dużo albo albo albo...

avatar
~Wyborca
26.07.2016 13:35

Czy ktoś wie co się dzieje z Giezkiem , ponoś dostał pracę, kto mu zaufał ?

avatar
~qaz
26.07.2016 13:42

@do patrycji Przecież Ukraińcy dawno już kupili przetwórstwo drewna na Nowych Ogrodach... Aha, i nie "w" Nowych Ogrodach, a "na" Nowych Ogrodach, to nie wioska/osada/przysiółek, ale integralna część miasta!

avatar
~do wyborcy
26.07.2016 13:47

A miałeś wątpliwości że będzie bidaczek na bezrobociu . Sam doktor załatwił mu posadkę na ul Kopernika po byłej szkole . Teraz popija sobie z rana kawkę i nie musi się martwić ile centymetrów ma mieć trawa rosnąca na stawach

avatar
~do Adasia
26.07.2016 13:52

Opanuj się chłopie, albo będę myślał, iż mieszkasz w lepiance ze strzechą. Nie rób ze Wschowy skansenu. Swoją drogą tzw. wielka płyta nie jest pomysłem ekipy Gierka (zresztą dzięki niej udało się naprawdę rozwiązać problemy mieszkalne a postoi jeszcze sporo lat).

avatar
~do qaz
26.07.2016 13:53

Czyli na Nowych Ogrodach ale na jakiej wysokości ? W mieście czy na mieście , we Wschowie czy na Wschowie , na piwnicy czy w piwnicy .

avatar
~były radny
26.07.2016 13:54

Wiem dokładnie co się dzieje z Giezkiem. Jest nad morzem z rodziną. Zaspokoiłeś swoją ciekawość?

avatar
~qaz
26.07.2016 14:19

@do qaz W ulicy czy na ulicy? W osiedlu czy na osiedlu? Nowe Ogrody to osiedle oraz ulica, zwrot "na" tu jest poprawny.

avatar
~A...do Adaś
26.07.2016 14:46

"Słowa , słowa słowa..." . Trochę rozumiem Pana podejście do tematu, też jestem z pokolenia rodziców, osobą która po raz pierwszy była w kinie właśnie tutaj... ale na miły Bóg nie dajmy się zwariować! Do wielu miejsc , rzeczy , budynków mam ogromny sentyment , ale nie znaczy to , żeby od razu wystawiać to na piedestał , robić ołtarzyk. We Wschowie mamy ogrom zabytków , które aż się proszą o zainteresowanie i są to miejsca , które mogłyby dopiero opowiedzieć nam historię . Pewnie dużo bardziej interesującą aniżeli krzesełka w kinie... Proszę się nie dziwić zatem podejścia wielu osób do tego tematu. A gdy upłynie trochę czasu i temat przycichnie , będziemy mieć kolejną " ruinkę" w naszym pięknym zabytkowym mieście. A stowarzyszenie Czas A.R.T. będzie być może walczyć z kolejnym inwestorem, który być może zechce wykupić Szalety Miejskie- a tam to dopiero będzie można usłyszeć historie- kto na czym siedział a kto stał.....

avatar
~do- były radny
26.07.2016 14:50

Nie pytam gdzie i na co wydaje , a za co i kto mu płaci , bo ja jestem płatnikiem US . Ty może żyjesz z wygranej , ja zarabiam i płacę podatki więc interesuje mnie kto je marnuje ?

avatar
~były radny
26.07.2016 15:04

Adasiu wiesz, że ci kibicuję, podziwiam twoje zdroworozsądkowe patrzenie na rzeczywistość. Tym razem mnie jednak zawiodłeś w kwestii kina.

avatar
~do # do Adasia
26.07.2016 15:05

Nie rób z siebie (...) , różnica między tobą a p. Adasiem jest jak odejście po naciśnięciu manetki na torze. Pan Adaś o obiedzie w restauracji, a ty o bułce McDonald.

avatar
~aszer
26.07.2016 15:11

warto sprawdzić sobie, kto siedzi we władzach tego dennego stowarzyszenia

avatar
~yoga
26.07.2016 15:58

Adasiu,ja też czytam przyjemnością Twoje komentarze .Za ten szczególnie Ci dziękuję , bo jak zwykle trafnie i na temat . Brawo.

avatar
~Adaś do były radny
26.07.2016 16:02

Witam Ciebie, odpowiem Tobie nie dlatego że dałeś raz mi "cukierka" , a dlatego że jako były radny (myślę że tak było ? ), jesteś w stanie w szerokim spektrum spojrzeć na pewne rzeczy z różnym napięciem mięśnia sercowego ? Ja jestem kapitalistą od tylko ukończenia szkoły, jeszcze w okresie głębokiej komuny musiałem że wszystkim walczyć aby zarobić. Rozumiem biznes, robię to na co dzień, ale dzisiaj oszalałem ha.....ha.....? W tej kwestii uwzględniam takie sprawy jak: 1. Inwestor kupił, chce zainwestować i zarobić ( zdaje się że wynająć) , ok 2. Inwestor stworzy ileś tam miejsc pracy, ok 3. Równie dobrze mógł to zrobić UMiG z zyskam dla swego budżetu, ......dlaczego tego nie zrobił ? 4. Z pewnością , w pewnych kręgach , nazwisko Owoc ma zły oddżwięk, to skojarzenie od razu ucina kapelusz ? 5. To jest moja "wada" , lubię , kocham stare rzeczy, przenosząc to na architekturę , wolę kamień od betonu, wole okna drewniane od plastikowych, dachówkę od onduliny, mur pruski od płyty obornickiej idt. dlatego nawet mały wolumen ma swoją wartość. Tylko dodawanie da mnie i Tobie wynik DODATNI ( chyba się rozumiemy ?) 6. Jest jeszcze coś takiego co nazywamy poprawnością architektury (estetyka) . Nasze miasto to nie futura bogato arabska i nie zmuszajmy się do jedzenia "kawioru" . Solidna cegła, ceramiczny dach w nowej gustownej aranżacji jest (powinien być) naszym polskim stylem ! Przykro mi że tym razem Ciebie zawiodłem , ........ nie możemy Wszyscy kochać tej samej kobiety ? ale dzięki za klasę w ocenie. Adaś

avatar
~Gekon
26.07.2016 18:03

Wniosek z sytuacji jest taki, że podejmowanie transakcji z obecną ekipą rządzącą we Wschowie jest obarczone znacznym ryzykiem prawnym i gospodarczym. Ta informacja stanowi sygnał ostrzegawczy dla wszystkich potencjalnych inwestorów, że mogą napotkać na istotne niedomówienia, które mogą słono kosztować!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl