TworzymyGłos Regionu

Czym są teleporady lekarskie?

Sobota, 18 czerwca 2022 o 18:09, autor: 0 133
Czym są teleporady lekarskie?

Telporady lekarskie lub e-konsultacje stały się bardzo popularne dwa lata temu, czyli w momencie w którym panował lockdown, a dostęp do lekarzy był mocno utrudniony. Jest to rozwiązanie, które zrewolucjonizowało dostępność do lekarzy. Czym jest właściwie teleporada? Jakie świadczenia można uzyskać w trakcie e-konsultacji lekarskiej? Czy jest to legalne? Odpowiedź na powyższe pytania znajdują się w poniższym artykule.

Teleporada w kilku słowach

Teleporada lekarska jest to udzielanie świadczeń zdrowotnych na odległość przy wykorzystaniu infrastruktury teleinformatycznej. E-konsultacja z lekarzem może być zrealizowana na podstawie formularza medycznego, czatu, wideokonferencji lub w ramach rozmowy telefonicznej z wybranym specjalistą. W Medspan Centrum Medycznym można skorzystać z porad lekarza chorób wewnętrznych: https://medspan.pl/.

Bez względu na rodzaj formy kontaktu z lekarzem, można otrzymać e-receptę, zwolnienie lekarskie lub e-skierowanie. Każda placówka medyczna określa własne procedury uzyskania odpowiednich świadczeń. W sytuacji w której pacjent wymaga otrzymania e-ZLA, lekarz często kontaktuje się telefonicznie lub poprzez wideorozmowę, po to, aby dokładnie zebrać wywiad medyczny oraz przeprowadzić weryfikację tożsamości.

Sytuacja zazwyczaj prezentuje się nieco prościej w kwestii uzyskania recepty online w ramach kontynuacji leczenia. Uzyskanie recepty przez internet może zająć kilkanaście minut. Celem zrealizowania e-konsultacji należy wybrać odpowiedni problem zdrowotnych z listy dostępnych np. https://medspan.pl/dolegliwosci/. Następnie bardzo dokładnie odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz szczegółowo opisać dolegliwości. Po uzupełnieniu wszystkich informacji, należy dokonać płatności – najlepiej korzystając z szybkich form, ponieważ konsultacja zostanie zrealizowana po zaksięgowaniu środków pieniężnych.

Lekarz jest osobą decyzyjną, więc należy pamiętać, że jeżeli nie będzie wskazań do otrzymania e-recepty to lekarz może przedstawić decyzję odmowną lub zaproponować alternatywny lek. Realizacja e-wizyty jest podobna do zakupów online, lecz w Polsce sprzedaż recept jest nielegalna, dlatego usługa dotyczy e-konsultacji lekarskiej z możliwością otrzymania recepty na wybrane leki.

Pomoc w awaryjnej sytuacji

Zdarzają się sytuację w których kobieta potrzebuje uzyskać e-receptę na tabletkę dzień po w weekend. Jest to czas w którym dostępność do wielu lekarzy jest utrudniona, dlatego z pomocą przychodzą przychodnie online, które umożliwiają otrzymanie recepty online na pigułkę po.

Wywiad medyczny zazwyczaj zawiera tylko kilka pytań oraz obszar w którym kobieta może dokładnie opisać swoją historię medyczną.

W placówce Medspan https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/, e-receptę na antykoncepcje awaryjną można uzyskać nawet w kilka minut, bez względu na dzień tygodnia. Jest to centrum, które również świadczy usługi medyczne w święta oraz weekendy.

Tabletka dzień po powinna być zastosowana jak najszybciej po zaistniałym incydencie, więc czas realizacji konsultacji lekarskiej ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza w sytuacji w której dostęp do lekarzy jest mocno utrudniony. Obecnie w Polsce pigułka po jest dostępna wyłącznie na receptę i na rynku są dostępne tylko dwa preparaty. Dawnej antykoncepcja awaryjna była dostępna bez recepty. W wielu krajach nie jest wymagana e-recepta na tabletki dzień po. Są one nawet czasami dostępne w drogerii na lotnisku.

Recepta w kilka minut – czy to legalne?

W sieci można znaleźć wiele przychodni, które oferują uzyskanie recepty online na wiele leków (w tym na tabletki antykoncepcyjne). Większość placówek są podmiotami leczniczymi w których są zatrudnieni lekarze, więc wszystkie czynności są wykonywanie zgodnie z obowiązującym prawem. Jeżeli jakiś aspekt wzbudza niepokój, to warto zapoznać się z regulaminem placówki oraz polityką prywatności. Powinny tam się znajdować bardzo szczegółowe informacje związane z administratorem danych osobowych, przetwarzaniem danych, a także sposobem realizacji e-konsultacji lekarskiej.

W sytuacji w której kobieta potrzebuje otrzymać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne, wystarczy często wypełnić odpowiedni formularz medycznych związany z antykoncepcją np. https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/, opłacić usługę i zaczekać na decyzję lekarza. Czasami można przeczytać informacje, że to boty wystawiają e-recepty online, lecz należy pamiętać o tym, że tylko osoba, która ma uprawienia, może wystawić elektroniczną receptę. Jest to zazwyczaj lekarz, czasami pielęgniarka lub położna. E-recepta uzyskana w trakcie e-porady lekarskiej jest również widoczna w Internetowym Koncie Pacjenta, więc jest to legalnie otrzymany dokument.

Uzyskanie e-recepty na tabletki hormonalne drogą e-konsultacji lekarskiej jest często tańszym rozwiązaniem, niż wizyta w stacjonarnym gabinecie lekarskim. E-receptę na antykoncepcje może wystawić każdy lekarza, o ile nie korzysta z klauzuli sumienia.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl