Żywność ekologiczna – nie każdy może ją produkować
Wymagania wobec żywności ekologicznej określone są wymaganiami Unii Europejskiej. Wytyczne odnośnie procesu produkcji są bardzo restrykcyjne na każdym etapie, ale dają gwarancję otrzymania produktu całkowicie naturalnego, nie zawierającego środków chemicznych. Takie artykuły uzyskują certyfikat, a jego świadectwem jest Eko liść, czyli stylizowany liść z gwiazdek umieszczony na zielonym tle.
Gospodarstwa ekologiczne mogą być zakładane tylko na terenach oddalonych od zakładów przemysłowych i dużych ośrodków miejskich, środowisko nie może być zanieczyszczone. Do produkcji ekologicznej nie mogą być używane żadne nawozy sztuczne, pestycydy, środki ochrony roślin, nawet plewienie musi odbywać się ręcznie. Produkty mogą być przetwarzane tylko tradycyjnymi metodami, nie mogą zawierać żadnych konserwantów, barwników. W efekcie otrzymujemy produkt składający się w 95% ze składników ekologicznych.
Produkty ekologiczne muszą być odpowiednio zapakowane, najlepsze są opakowania tekturowe, papierowe, szklane.
Ekologiczna może być nie tylko żywność, ale także środki czystości oraz kosmetyki. Gospodarstwa i firmy produkujące ekologicznie kontrolowane są przynajmniej raz w roku. Niespełnienie wymogów oznacza odebranie certyfikatu i prawa do jego używania.
Zdrowa żywność – produkowana bez nadużywania chemii
Żywność nie zawsze musi być produkowana wg bardzo restrykcyjnych zasad, by być zdrową. Żywność ekologiczna jest droższa, bo efekty produkcji naturalnych są o ok. 20% mniejsze. Większość gospodarstw rolnych stosuje tradycyjne metody uprawy z użyciem nawozów sztucznych i środków ochrony. Stosowane są one jednak w niewielkich ilościach jako uzupełnienie nawozów naturalnych, opryski wykonywane są tylko wtedy, gdy rośliny chorują. Wynika to przede wszystkim z ekonomii oraz faktu, że plony używane są także przez nich, znajomych i stałych odbiorców. Ograniczona wielkość takiej produkcji powoduje, że właściciel dużą wagę przywiązuje do jakości.
Zdrowa żywność powinna być odpowiednio zabezpieczona na okres transportu i przechowywana. Najlepsze są skrzynki drewniane lub plastikowe z otworami zapewniającymi przewiewność. Delikatne owoce jak truskawki, maliny, poziomki, borówki najlepiej zbierać bezpośrednio do pojemników plastikowych z otworami gwarantującymi przepływ powietrza. Takie pojemniki zapewniają zachowanie świeżości owoców przez 2-3 dni bez konieczności przepakowywania.
Półki ze zdrową żywnością w sklepach lub sklepy zawierają przede wszystkim produkty od sprawdzonych producentów, są to produkty mało przetworzone i nie zawierające konserwantów. Oferta sklepów ekologicznych jest znacznie szersza, przede wszystkim oferują produkty ekologiczne z certyfikatem, jest to szczególnie ważne dla osób stosujących dietę bezglutenową, diabetyczną lub osób z alergiami na poszczególne składniki.
Artykuł przygotowano przy współpracy ze specjalistami z Coverisrigid.com/pl/naczynia-i-opakowania-jednorazowe/