Sprzęt małego kalibru
Najprościej jest poznać ten sprzęt, który nie jest przeznaczony dla osób cierpiących na najbardziej zaawansowane uszkodzenia swojego ciała.
Jest to, chociażby prosty stabilizator na stope, który wykorzystywany jest jedynie w celach usztywnienia danej części ciała, w tym wypadku stopy. Nie pełni on żadnych innych funkcji leczniczych, poza samym usztywnieniem. Tego typu narzędzia wykorzystywane są w typowych uszkodzeniach dolnych części ciała, czyli, chociażby w przypadku skręcenia kostki. Usztywnienie, ma umożliwić jak najszybsze zrośnieńcie się kości, a co za tym ma on umożliwić jak najszybszy powrót do zdrowia.
Należy jednak pamiętać, że sam rodzaj i niewielkie rozmiary nie oznaczają z góry, że ma się do czynienia ze sprzętem rehabilitacyjnym niskich lotów. Równie dobrze można spotkać wyspecjalizowane ortezy na kolana, które nie dość, że wykonane są z niezwykle drogich materiałów, to dodatkowo charakteryzują się bardzo mocną konstrukcją i niezwykle niską masą.
Sprzęt w pełni zaawansowany
A jak rozpoznać sprzęt rehabilitacyjny, który jest już w pełni zaawansowanymi urządzeniem leczniczym, które jest niezbędne do poprawnego procesu leczenia i powrotu do zdrowia?
Chodzi tu przede wszystkim o zakres jego działania. Wydawać by się mogło, że przykładowo wózek inwalidzki jest urządzeniem bardzo poważnym. W końcu służy do przemieszczania się osoby, która utraciła swoją mobilność. Jednak sama konstrukcja nie ma większego wpływu na proces leczenia.
Zdecydowanie inaczej to wygląda, jeśli chodzi o łóżko rehabilitacyjne, które nie służy tylko do leżenia, ale również posiada szereg dodatkowych funkcji, które w bezpośredni sposób odpowiednio wykorzystane wpływają na to, jak szybko i czy w ogóle, dana osoba wróci do pełnego zdrowia. W wielu przypadkach brak takiego łóżka kończy się znacznym pogorszeniem jakości późniejszego życia. W związku z tym, warto dbać o sprzęt jak najlepszej jakości. W tym celu możliwe będzie poprawienie samopoczucia chorej osoby oraz przyśpieszenie procesu rekonwalescencji.