TworzymyGłos Regionu

Czym jest osteopatia i w jakich chorobach pomaga?

Wtorek, 28 czerwca 2022 o 08:32, autor: 0 138
Czym jest osteopatia i w jakich chorobach pomaga?

Osteopatia obejmuje zarówno diagnostykę jak również leczenie zaburzeń układu ruchu, układu współczulnego oraz narządów wewnętrznych. Twórcą metody jest amerykański lekarz Andrew Taylor Still. Jednak jakie są wskazania do podejmowania osteopatii oraz jakie wykorzystuje ona techniki leczenia?

Co obejmuje osteopatia?

Osteopatia wyróżnia się holistycznym podejściem do organizmu człowieka, który traktowany jest jako całość. Tym samym analizowana jest zarówno strefa fizyczna jak również psychiczna, u dzieci oraz dorosłych. Zgodnie z twierdzeniem osteopatów zdrowie jest wynikiem równowagi oraz harmonii ciała i umysłu. Dlatego integracja na różnych płaszczyznach funkcjonowania organizmu umożliwia eliminowanie zaburzeń, dysfunkcji oraz dolegliwości zdrowotnych. Medycyna osteopatyczna opiera się na szeregu technik wykorzystujących terapię manualną. Podstawowym narzędziem pracy osteopaty są zatem ręce terapeuty. Ze względu na szerokie spektrum zastosowania zarówno u dzieci, osób starszych jak i dorosłych – osteopatia staje się coraz bardziej popularna. Wymaga jednak dobrego przygotowania oraz doświadczenia, którym powinien wyróżniać się fizjoterapeuta. Warszawa to miasto, w którym odnaleźć można wielu wykwalifikowanych specjalistów w zakresie osteopatii.

Jakie techniki wykorzystuje osteopatia?

Osteopatia jest rodzajem medycyny niekonwencjonalnej. Standardowym założeniem osteopatii jest holistyczne podejście do człowieka oraz możliwość samoregulacji funkcji i cyrkulacji płynów. Dzięki tym zasadom terapeuci przystępują do procesu diagnostycznego. Składa się on na takie fazy jak amnezja, badanie neurologiczne, pas ortopedyczny oraz osteopatyczne. Przy braku jednoznacznej diagnozy nierzadko istnieje konieczność wykonania badań obrazowych lub laboratoryjnych. Proces leczenia osteopatycznego wykorzystuje szereg technik. Są to między innymi manipulacje powięzi – struktury otaczające i narządy, naczynia, mięśnie, tworzone z tkanki łącznej. W związku z obecnością wolnych zakończeń nerwowych oraz zdolności do bardzo aktywnego uczenia się wszelkie dysfunkcje powięzi mogą bezpośrednio wpływać na zaburzenie narządów ruchu oraz wszystkich narządów wewnętrznych. Osteopatia wykorzystuje również techniki czaszkowo-krzyżowe. Wskazaniami do leczenia osteopatycznego mogą być migreny, rwa kulszowa, zawroty głowy, dolegliwości stawów, endometrioza, nietrzymanie moczu, nerwicę, depresja, szumy uszne, wady postawy i urazy, astma, a także wiele innych chorób. 

Osteopatia – krótkie podsumowanie

Osteopatia jest metodą diagnozowania oraz leczenia z wykorzystaniem metod manualnych. Opierają się one na zasadach fizjoterapii. Osteopatię traktuje się jako część fizjoterapii, która połączona jest z medycyną. Jednak nie jest to rozwiązanie na wszystkie choroby. Bardzo często w przypadku kiedy tradycyjna medycyna zawodzi wówczas dzięki osteopatii pacjent ma szansę na pozbycie się dolegliwości

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl