TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czym jest mediacja i jak z niej skorzystać?

Wtorek, 24 kwietnia 2018 o 15:08, autor: 0
Czym jest mediacja i jak z niej skorzystać?

Problemy z komunikacją dotykają społeczeństwo na różnych płaszczyznach ich życia. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której mediacja jest jedyną możliwość, dzięki której możliwe staje się znalezienie kompromisu i rozwiązania danego problemu bez wchodzenia na drogę sądową. Czym zatem jest mediacja w świetle prawa?

Czym jest mediacja?

Głównym celem mediacji jest przede wszystkim dokonanie próby ugodowego rozwiązania spornej sprawy za pomocą rokowań. Mediacje odbywają się z udziałem neutralnej osoby trzeciej, która pełni funkcję mediatora. Ta osoba przewodzi procesem negocjacji i ma za zadanie złagodzenie napięcia oraz doprowadzenia do porozumienia.

Jak skorzystać z mediacji?

Istnieje kilka ważnych etapów, które należy przejść, aby w ogóle takie mediacje mogły się odbyć. Jednak postępowanie mediacyjne może odbyć się jedynie wtedy, gdy spór dotyczy prawa karnego, gospodarczego, rodzinnego lub też prawa pracy. Poniżej zostanie przedstawiony najczęściej pojawiający się schemat działań.

Etapy zmierzające do rozpoczęcia mediacji

 

  • Krok 1 - Wybranie mediatora i skontaktowanie się z nim, aby potwierdzić dostępność. Jeśli na tym etapie nie wybierze się mediatora, to po złożeniu wniosku sąd sam wyznaczy osobę, która będzie pełnić tę funkcję. Zazwyczaj wykorzystuje się wtedy osoby z tzw. listy stałych mediatorów.
  • Krok 2 - Złożenie w sądzie wniosku o chęci przeprowadzenia mediacji.
  • Krok 3 - Sąd kieruje strony do mediacji. Powinna się ona odbyć w terminie do 3 miesięcy. Jednak, jeśli któraś ze stron złoży wniosek o wydłużenie terminu i pomoże to w ugodowym rozwiązania sporu, to taka możliwość zostanie zaakceptowana przez sąd.
  • Krok 4 - Mediator, kiedy otrzyma postanowienie sądu, rozpoczyna swoją pracę. Pierwszym jego zadaniem jest skontaktowanie się ze stronami i ustalenie terminu oraz miejsca, gdzie będą mogły rozpocząć się mediacje. Warto zaznaczyć, że mediacje nie muszą odbywać się w obecności obu stron. Częstym rozwiązaniem jest spotkanie się mediatora najpierw z jedną stroną, a później z drugą. Wiele zależy tutaj od stopnia skonfliktowania stron.
  • Krok 5 - Podczas mediacji sporządza się protokół, w którym zawarty jest wynik jej zakończenia. Istnieją dwie opcje postępowania stron, pierwsza to zawarcie ugody w ramach mediacji lub też brak ugody.

To jeszcze musisz wiedzieć o mediacji

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że mediacje mogą zostać zerwane przez którąkolwiek ze stron w każdej chwili. Jednak wtedy może to oznaczać, że w krótkim czasie rozpocznie się postępowanie sądowe pomiędzy stronami. Inną kwestią, o której warto zdawać sobie sprawę, jest to, że zatwierdzony przez sąd mediator ma obowiązek stosować się do zachowania tajemnicy, dlatego nie trzeba obawiać się, że jakieś fakty zostaną ujawnione.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat mediacji?

Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej informacji na temat mediacji i innych kwestii związanych z prawem, wejdź na naszą stronę gptogatus.pl i skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy ci porad i pomożemy załatwić wszelkie problemy z tego zakresu.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl