Do czego służy magazyn czasowego składowania?
Instytucja ta znajduje zastosowanie w sytuacji, w której przeprowadzenie skutecznej odprawy celnej jest tymczasowo niemożliwe w związku z brakiem możliwości skutecznego dokonania zgłoszenia celnego.
W praktyce oznacza to, że podmiot sprowadzający towar nie posiada kompletu dokumentów niezbędnych do złożenia zgłoszenia i/lub musi przeprowadzić na towarze dodatkowe badania. Towar w magazynie czasowego składowania nie może przebywać dłużej niż 90 dni, a przedsiębiorca ma obowiązek w tym czasie pozyskać wszystkie brakujące dokumenty, a następnie dokonać odprawy celnej lub przenieść towar do składu celnego.
Jak umieścić towar w magazynie czasowego składowania?
Przede wszystkim, przedsiębiorca musi "wykupić" miejsce u podmiotu prowadzącego tego typu działalność. Dodatkowo, ma obowiązek przedłożenia urzędowi celno-skarbowemu deklaracji czasowego składowania. Dokument ten może być zastąpiony manifestem ładunkowym, skróconą deklaracją przywozową zawierającą dane z deklaracji do czasowego składowania bądź innymi dokumentami transportowymi, handlowymi lub portowymi.
Po dopełnieniu powyższych formalności, towar pochodzący spoza terenu Unii Europejskiej może być przewieziony do magazynu czasowego składowania, gdzie może znajdować się przez okres 90 dni. Gdy towary znajdują się w magazynie, przedsiębiorca ma do nich dostęp, jednak w żaden sposób nie może przemieścić ich poza magazyn. Magazyn czasowego składowania wiąże się z ograniczeniami czynności dokonywanych na towarze - nie ma możliwości zmieniania jego właściwości czy nawet przepakowywania.
Obowiązki przedsiębiorcy względem organów celno-skarbowych
Podmiot sprowadzający towar spoza Unii ma obowiązek w nieprzekraczalnym, 90-dniowym terminie pozyskać wszelkie niezbędne dokumenty. Warto również pamiętać, że na importerze ciąży obowiązek złożenia zabezpieczenia celnego w wysokości potencjalnych należności celnych związanych z tym towarem.
W czym magazyn czasowego składowania może pomóc przedsiębiorcy?
Jest to instytucja szczególnie przydatna w sytuacji braku kompletu dokumentów niezbędnych do złożenia zgłoszenia celnego. Daje możliwość przechowania towarów przez okres dostatecznie długi, aby pozyskać wszelkie potrzebne dokumenty bez konieczności cofania towaru do kraju, z którego zostały importowane na teren Polski.