Czym zajmuje się kelner?
Wbrew pozorom, praca kelnera nie sprowadza się wyłącznie do roznoszenia posiłków. Do jego podstawowych zadań należy także:
troska o właściwe nakrycie stołów,
pomoc w wyborze i w zajęciu stolika,
wsparcie w wyborze konkretnej pozycji z karty menu,
udzielanie informacji na temat poszczególnych dań,
dbanie o pozytywny wizerunek lokalu.
Doświadczony kelner nie powinien mieć problemów z dokładnym poinformowanie klienta na temat składników wykorzystanych przy przygotowaniu konkretnych dań. Musi być przygotowany na obsługę osób posiadających szczególne wymagania, w tym klientów uczulonych na gluten lub inne składniki. Istotne, aby doskonale znał także zasady savoir vivre i przestrzegał ich niezależnie od napotykanych trudności. Osoba na tym stanowisku nie może zwlekać z przyjęciem zamówienia i musi dołożyć wszelkich starań, aby klient był usatysfakcjonowany obsługą.
Zalety pracy kelnera
Praca w charakterze kelnera jest świetnym wyborem dla osób komunikatywnych, które nie mają problemu z nawiązywaniem rozmowy z klientem. Jednym z kluczowych atutów tego zawodu będzie możliwość otrzymywania napiwków. Dzięki temu praca kelnera wiąże się z satysfakcjonującym wynagrodzeniem, które zazwyczaj przewyższa kwotę 3000 zł netto miesięcznie. W tym charakterze mogą pracować absolwenci kursów zawodowych i szkół o podobnym profilu, ale wiele lokali chętnie przyjmuje osoby bez doświadczenia. W zależności od indywidualnych preferencji osoby decydują się się na pracę w pełnym etatcie lub na część etatu. W roli kelnera chętnie sprawdzają się studenci, dla których jest to świetna propozycja pracy sezonowej. Właściciele lokali gastronomicznych wychodzą naprzeciw ich potrzebom i oferują elastyczny grafik.