TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czy terapia online ma sens?

Wtorek, 13 października 2020 o 20:33, autor: 0
Czy terapia online ma sens?

Terapia prowadzona online jest stosunkowo nową formą pracy z pacjentem, która – w dużej mierze ze względu na obecną sytuację – zaczyna być coraz chętniej praktykowana w Polsce. Czy jest to jednak skuteczna forma pomocy? Właśnie na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym tekście. Zapraszamy!

Różnice między psychoterapią a konsultacją

Zacznijmy od wyjaśnienia dwóch często mylonych ze sobą pojęć – psychoterapii i konsultacji psychologicznych. Psychoterapia jest procesem, cyklem spotkań, które mają na celu rozwiązać problemy pacjenta. To, ile tych spotkań będzie, zależy od złożoności trudności, z którymi boryka się pacjent. Z kolei konsultacje jest to jedno, góra dwa spotkania, które mają na celu wybadać, z jakim problemem mierzy się pacjent i na tej podstawie psycholog wybiera najlepszą terapię dla pacjenta. Konsultację można bez problemu przeprowadzić przez Internet. To jedynie wymiana informacji, która jest równie skuteczna co tradycyjna forma spotkań. W przypadku psychoterapii sprawa już nie jest taka prosta. Wynika to głównie ze złożoności zgłaszanego przez pacjenta problemu. Jak pokazały badania skuteczność terapii online w przypadku pacjentów z depresją i stanami lękowymi była dość spora. Zbadano także wpływ łączenia terapii z przystosowanymi do tego programami i aplikacjami, które mają na celu zwiększyć proces leczenia. Tutaj również wyniki były pozytywne. Najczęstszą obawą przed tą formą terapii jest strach o to, jak będzie wyglądała relacja na linii pacjent-terapeuta. Jak dowiodły badania Manchand i McLarena nie ma negatywnych skutków kontaktu online. Oczywiście, w pierwszym zetknięciu forma jest dziwna, ale nie rzutuje na późniejsze spotkania.

Terapia online a ciężkie zaburzenia

Na obecną chwilę nie ma wiele informacji na temat badań, które potwierdziłyby, że terapia online jest skuteczna w przypadku głębszych bądź bardziej złożonych zaburzeń, takich jak zaburzenia osobowości, odżywiania. Czy to oznacza, że taka terapia nie ma sensu? Oczywiście, że nie. Obecnie spora część z nas zamknięta jest w domach z problemami emocjonalnymi. W szczególności osoby, które od marca pracują zdalnie, mają sporą potrzebę kontaktu z psychoterapeutą i jeśli przy zwiększonej liczbie zakażeń nie da się prowadzić w sposób tradycyjny terapii, to warto przejść na formę zdalną, a w najlepszym przypadku na formę hybrydową. Tak samo to wygląda w innych sytuacjach. Gdy chcemy porozmawiać z bliską nam osobą, nie czekamy na spotkanie. Zamiast tego sięgamy po telefon lub prowadzimy rozmowę wideo. Dlatego, jeśli potrzebujesz terapii i nie możesz wyjść z domu, na przykład, bo masz kwarantannę, nie przerywaj terapii, tylko spróbuj przerzucić się na spotkania online. To lepsze niż rezygnacja z leczenia bądź zrobienie dłuższej przerwy w tym procesie. Sprawdź, czy masz taką możliwość u swojego psychoterapeuty. Obecnie niejedna poradnia psychologiczna w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, czy innym wielki mieście, oferuje takie rozwiązania.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl