W praktyce transakcje pomiędzy przedsiębiorstwami, których wartość nie przekracza 450 zł lub 100 euro dokumentowane są fakturami uproszczonymi. Zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT mogą one nie zawierać imienia i nazwiska lub nazwy nabywcy towaru, oraz jego adresu i innych danych szczegółowo określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8, 9 i 11-14, jeśli faktura zawiera informacje poznające prawidłowo określić poszczególne stawki podatku. Paragon z NIP nabywcy, którego wartość nie przekracza 450 zł, można zatem uznać za fakturę uproszczoną.
Od 1 października 2020 roku obowiązuje nowy JPK_VAT, który zawiera część deklaracyjną i ewidencyjną. Na mocy przepisów przejściowych paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone nie muszą być odrębnie wykazywane w JPK_VAT. Z dniem 1 stycznia 2021 roku przepisy przejściowe przestaną obowiązywać. Od nowego roku należy zatem w strukturze ewidencji dotyczącej podatku należnego dla JPK_V7M/JPK_V7K w rubryce "DowodSprzedazy" ujmować numer paragonu fiskalnego uznanego za fakturę uproszczoną. Znajduje się on u dołu dokumentu, po łącznej wartości sprzedaży brutto.
Nasze biuro działa na rynku usług księgowych już od ponad 10 lat. Nasi klienci polecają nas swoim znajomym, przez co grono współpracujących z nami przedsiębiorstw stale rośnie. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, otworzyliśmy filie naszego biura w różnych częściach Warszawy, a nawet w Łodzi. Zadzwoń i sprawdź oddział na Żoliborzu.