TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czy opakowania cukiernicze mogą być ekologiczne?

Środa, 27 marca 2024 o 16:40, autor: 0
Czy opakowania cukiernicze mogą być ekologiczne?

Wytrzymałe i solidne opakowania są niezbędne w biznesie cukierniczym, piekarniczym i ogólnie - gastronomicznym.

Wytrzymałe i solidne opakowania są niezbędne w biznesie cukierniczym, piekarniczym i ogólnie - gastronomicznym. Mają one chronić żywność przed uszkodzeniami, przedłużać jej trwałość i umożliwiać łatwe i sprawne transportowanie jedzenia. Czy opakowania cukiernicze mogą być ekologiczne?

Opakowania cukiernicze

Opakowania cukiernicze to m.in.:

  • składane i zamykane pojemniki - umożliwiają bezpieczną dostawę ciast, tortów lub ciastek,
  • kwadratowe opakowania,
  • tacki na tort,
  • składane kartony - mają zabezpieczać wypieki przed uszkodzeniami mechanicznymi w trakcie transportu,
  • złote krążki - wykonane z tektury i pokryte folią aluminiową oraz powłoką ochronną przeciwko tłuszczom. 

Ponadto, hurtownia opakowań PAKO posiada w swoim asortymencie m.in.: kartoniki na ciastka, podkłady pod torty, papilotki do muffinów lub koszyczki na tort. 

Eko-opakowania

Opakowania cukiernicze mogą być plastikowe lub ekologiczne. Opakowania ekologiczne to wszystkie opakowania, których ślad węglowy jest minimalny - czyli ich produkcja jest neutralna dla środowiska lub mało dla niego szkodliwa. Takie opakowania można użyć ponownie lub poddać biodegradacji.

Dlatego zdecydowana większość plastiku i tworzyw sztucznych nie jest przetwarzana.

Opakowania ekologiczne wyprodukowane z surowców z recyklingu pozwalają zmniejszyć ilość odpadów i zaoszczędzić zasoby naturalne - wody, gazu, węgla i ropy. 

Najbardziej ekologiczne materiały, z których produkuje się opakowania, to:

  • trawa,
  • drewno: tektura i papier,
  • bambus,
  • do pewnego stopnia PET.

Trawa i trzcina cukrowa rosną bardzo szybko i nie są wymagające, jeśli chodzi o zasoby. Produkuje się z nich m.in.: papier do produkcji ze względu na ich wysoką odporność na rozdarcia.

Bambus również należy do niezbyt wymagających roślin, które szybko rosną. Produkty bambusowe są lekkie i wytrzymałe, a do tego odporne na bakterie, grzyby, pleśnie i procesy gnilne.  

Drewno, tektura oraz papier są w 100% odnawialne i neutralne dla środowiska. Łatwo można je poddać biodegradacji. Produkuje się z nich m.in.: kartoniki na ciastka (papier), opakowania na torty i ciasta (tektura) lub drewniane sztućce.

Z kolei z PETu produkuje się m.in.: butelki na napoje. Jest wytrzymały, sztywny, twardy i odporny na czynniki chemiczne i atmosferyczne.

Opakowania cukiernicze i gastronomiczne mają za zadanie zabezpieczać jedzenie przed uszkodzeniem i zepsuciem, jak również ułatwiać przenoszenie z miejsca na miejsce. Wysokiej jakości opakowania znajdą Państwo w ofercie sklepu PAKO, który oferuje szeroki wybór i atrakcyjne ceny. Ich opakowania cukiernicze i gastronomiczne są wytrzymałe i idealnie sprawdzą się w gastronomii!

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl